Williams doufá, že jeho nový monopost s označením FW38 dokázal zlepšit slabiny svého předchůdce, které byly především v pomalých zatáčkách.
Ačkoliv loňský monopost stáje z britského Grove byl velmi silný v rychlých zatáčkách, tak v pomalých zatáčkách a za mokra mu rychlost chyběla. Technický ředitel Williamsu, Pat Symonds, přiznává, že na novém monopostu pracovali s ohledem na eliminaci slabin jeho předchůdce a cílem bylo mít auto konkurenceschopné za všech charakteristik.
"FW37 byl docela efektivním autem, takže jsme se soustředili na porozumění oblasti, ve kterých bychom ho mohli zlepšit bez toho, aniž bychom ztratili atributy, které jej činily efektivním," říká Pat Symonds. "Není žádným tajemstvím, že výkonnost FW37 při nízkých rychlostech neseděla s výkonností při vysokých rychlostech, takže bylo hodně času stráveno tím, že jsme zjišťovali, proč tomu tak bylo a následně dělali změny, které, doufáme, zlepší situaci."
"Navíc jsme našli normální fyzickou překážku ve vývoji, kterou vždycky potkáte během života auta, a tak jsme se snažili tuto bariéru odstranit." Nové auto si je se svým předchůdcem v lecčem podobné, ale jsou na něm vidět určité změny. Přívody vzduchu do bočnic jsou větší a zakulatěnější než trojúhelníkový koncept, který tým měl v roce 2015. Také nos má jiný tvar a balík v zadní části vozu se zdá být agresivnější.
Symonds také dodává, že tým tvrdě pracoval na tom, aby akceptoval chyby, které udělal v minulých sezonách. Vše by se mělo projevit ve vylepšeních pro nový vůz. "Ve Williamsu jsme otevření ohledně našich chyb a snažíme se z nich poučit. Stejně jako v návrhu auta vždy s týmem analyzujeme silné a slabé stránky. To vedlo k několika operačním změnám pro rok 2016, které, ačkoliv nejsou zvenčí zvláště viditelné, by měly tým lépe připravit zvládat mnoho variant scénářů, které závodění nevyhnutelně přináší."
"Jednou silnou vlastností, kterou si bereme do roku 2016, je stabilita. Je jednoduché podcenit její sílu, ale se stejným jezdeckým složením a kontinuitou v inženýrském týmu doufáme, že budeme brzy rychlejší - to je něco, co je zvlášť důležité s pouze 8 dny předsezonních testů," pokračuje Symonds.
Inženýr si také myslí, že diváci letos ve srovnání s loňském určitě zaznamenají změnu v hlasitosti formulí, když došlo ke změně týkající se výfuků. "Motor bude znít trochu ostřeji. Během zimy můžeme očekávat vyšší výkon ze zlepšeného spalování a to bude samo o sobě produkovat o trochu více hluku, ale možná důležitější bude, že vývod od turba už nevede přímo do hlavního výfuku."
"To by nejen mělo vyprodukovat asi o 12 % hlasitější notu motoru než v předtím, ale také by to mohlo čas od času spustit nějaké dramatické zvuky, které máme všichni spojeny s vysoce výkonnými turbem přeplňovanými motory," zakončil Pat Symonds.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.