U Ferrari říkají, že s novým SF16-H byli "velmi, velmi ambiciózní", když přišli s několika novými koncepty anebo zlepšeními ve skoro každé oblasti auta.
Kratší nos a extrémně úzká zadní část auta, to jsou hlavní vizuálně rozpoznatelné rozdíly na novém autě, ale Ferrari prověřilo skoro každý aspekt auta ve snaze o návrat na čelo startovního roštu Formule 1 v roce 2016. "Projekt tohoto auta začal před rokem a směr byl velmi ambiciózní - naše cíle byly velmi ambiciózní," říká Simone Resta, šéfkonstruktér nového auta.
"Snažil jsme se prověřit a prozkoumat všechno. Jaké oblasti jsme změnili? Nos a přední zavěšení, boční kryt motoru, pohonnou jednotku, zadní část..." Ohledně přední části auta navíc Resta dodává: "Dnes máme něco docela rozdílného - [nos] je vyšší a aerodynamické proudění vzduchu je jiné než vloni. To je velice důležité, protože to má pozitivní dopad na aerodynamiku. Také po pěti letech s pull-rod [zavěšením] jsme to změnili a teď máme push-rod. Váha a kinematika jsou lepší - a je to krok dopředu ve srovnání s předchozími modely."
"Další důležitou částí jsou bočnice. Chladiče jsou odlišné - a snažili jsme se získat výhodu z chladícího systému," dodává Simone Resta. Šéf pohonné jednotky, Matteo Binotto, řekl, že Ferrari udělalo podobně rozsáhlé změny také na pohonné jednotce. "Ve srovnání s loňskou sezonou jsme pracovali na dvou oblastech. Zaprvé architektura. Snažili jsme se ji zmenšit, abychom dosáhli pozitivního dopadu na aerodynamiku. Auto je těsnější a užší ve srovnání s loňským. Snažili jsme se posunout veškeré doplňky.
Ale nepracovali jsme jen na architektuře, snažili jsme se například zlepšit spalování, přívod a také turbo. Ve srovnání s minulostí je to první krok, krok kupředu, takže jsme učinili důležité technické a inovativní volby."
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.