Bernie Ecclestone souhlasí s piloty, kteří chtějí trvanlivější pneumatiky, aby mohli jezdit po celou dobu závodu naplno.
S piloty souhlasí na milion procentŠéf F1 přiznal, že "většina pilotů" po něm chtěla, aby se přešlo ze současných, rychle degradujících pneumatik, s nimiž mohou jezdit na limitu jen občas. Bernie s nimi souhlasí na "milion procent" - F1 by podle něj měla být o vozech a pilotech, kteří jezdí neustále naplno.
"Už jsem to Pirelli sdělil," uvedl pro BBC 85letý Ecclestone s tím, že tuto změnu budou probírat příští měsíc. Dodavatele pneumatik se však zastává - týmy mu totiž jeho práci na vývoji lepších pneumatik ztěžují, protože odmítají odsouhlasit adekvátní testovací program.
"Základní je to, že pneumatiky v F1 dodává Pirelli. To jsou ty pneumatiky, které bychom měli používat, a týmy a piloti by s Pirelli měli spolupracovat na jejich zdokonalení," vysvětluje.
Klíčová schůzka nejvyšších šéfů v MiláněNa rok 2017 se chystají změny aerodynamiky, panují však obavy, že by vyšší zátěž pneumatiky nezvládly. Pirelli by muselo přijít s odolnějšími pneumatikami, které by negovaly část ze zamýšlených zisků (zrychlení vozů o pět sekund na kolo). Proto se 2. února v Miláně uskuteční organizační schůzka, které se zúčastní i všichni hlavní hráči - Ecclestone, FIA a týmy.
"Cokoliv si piloti přejí, aby se objevilo, tak se může objevit. Cokoliv si přejí týmy, s tím můžeme přijít. Bude tam prezident Pirelli, ne poslíček," objasňuje Ecclestone důležitost schůzky pro budoucnost F1.
Rovněž by si přál, aby po schválení testovacího programu s vývojem pomáhali ti nejlepší jezdci, nikoliv jen ti rezervní či testovací: "To, co jsem řekl, a oni to teď budou dělat: 'Chci při vývoji pneumatik vidět ty nejlepší tři týmy a jejich špičkové piloty.' Chci někoho, kdo umí jezdit na limitu, kdo dokáže přijít s odpovědí.
To se určitě stane. Pirelli se mnou 100% souhlasí. O to žádají - špičkový tým se špičkovými piloty. Ne tým, který nedokáže tlačit na limit a určitě ne jezdce, který na to nemá," pokračuje Ecclestone.
Smlouva s Pirelli na další tři roky, Michelin chtěl řídit F1S Pirelli se dohodl na dodávkách pneumatik od roku 2017 do roku 2019, což oznámil minulý rok v Soči. "Odsouhlasili jsme si to. Nevím, jestli jsem to podepsal, nebo jestli je smlouva podepsána. Legrační je to, že jsme si s prezidentem Pirelli podali ruce a to je jako podpis, pokud jde o mě a o něj."
Proč nedošlo k dohodě s Michelinem, který podle některých dokáže vyrobit lepší pneumatiky? "Některé týmy by raději přešly k jiné společnosti - obzvlášť k Michelinu." Tuto společnost ale odmítl, protože "chtěli řídit F1 - chtěli přesně říkat, jak by mělo být vše vedeno."
Přiznává, že měl kvůli kritice obavy o odchod Pirelli z F1: "Představme si, že by vztah s těmito lidmi nebyl takový, že by šlo o normálního ředitele. Mohli by říct: 'No, pokud tito lidé nechtějí naše pneumatiky, pak vám řeknu, co uděláme - nebudeme je vyrábět.' Takže co, teď je leden? Běžte a najděte pneumatikovou společnost, která udělá všechny věci, které chcete, kdy jim řeknete, co chcete, a nepůjdete testovat, dokud nebudete chtít. Děsí mě to, že k tomu mohlo dojít. Bylo by to nemožné."
Popírá, že by po Pirelli chtěl pneumatiky s teplotní degradací, což znamená, že když pneumatika překročí určitou teplotu, dojde k trvalému poškození a nikdy se ke své původní výkonnosti nevrátí. Piloti si proto musí hlídat, aby tento práh nikdy nepřekročili, proto musí jezdit po většinu závodu pod hranicí maximální výkonnosti.
"Já jsem Pirelli požádal o to, aby vyrobili pneumatiku, která by mohla zvládnout asi polovinu závodu. Pak bychom se dočkali několika zastávek. Pneumatiky odcházejí, což je dobré, a lidé musí zajet do boxů a vyměnit je." Zároveň ale dodává: "Piloti by i měli jezdit po svém. Když zhasnou světla, měli by být tak rychlí, jak jen můžou být, aby vyhráli závod."
Max Verstappen vynechává mediální den před Velkou cenou Miami, jeho soukromý letoun vyrazil z Francie do USA teprve před několika hodinami. Okamžitě se tak rozšířily spekulace, že nizozemský šampion a jeho partnerka Kelly Piquet možná právě přivítali na svět svého prvního potomka.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.