Italský výrobce sportovních aut v návaznosti na loňskou úspěšnou kotaci na Wall Street provedl IPO také na burze v Miláně. Začíná tak nová éra firmy jako samostatné společnosti nezávislé na koncernu Fiat Chrysler Automobile.
S akciemi Ferrari se začalo obchodovat v pondělí ráno, tedy hned v prvním obchodním dni roku. Počáteční cena byla 43 EUR za akcii a uzavírací cena byla 43,67 EUR, tedy mírný nárůst o 0,53 %. Tato IPO (primární emise akcií) na milánské burze přišla poté, co bylo Ferrari kotováno také na New York Stock Exchange v říjnu loňského roku. Dokončilo se tak oddělení firmy od mateřského koncernu Fiat Chrysler Automobiles SpA.
Nicméně k nějakým velkým změnám ve vlastnické struktuře Ferrari nedošlo, to je teď kontrolováno společností Exor SpA, což je holdingová společnost rodiny Agnelli, která také s 23,5 % podílem kontroluje Fiat Chrysler, a Piera Ferrariho, syna zakladaktele značky Enza Ferrariho, který vlastní 10 % podíl.
Předseda představenstva Ferrari, Sergio Marchionne, který je také CEO ve Fiat Chrysler nazval vstup na minálnskou burzu "novou startovací čarou" pro tuto luxusní značku. Cílem celé této transakce je uchovat značku Ferrari u zákazníků jako luxusní, a tak mít možnost dosahovat vyšších marží. Marchionne tak musí dávat pozor také na nějaké velké zvyšování prodejů vozů Ferrari.
Ferrari je "pravděpodobně nejnáročnější značkou na rozšíření", řekl Sergio Marchionne na tiskové konferenci. Značka by se tedy měla vyvarovat dělání něčeho "velkého a hloupého. Když položíte nálepku Ferrari do toasteru, tak nepojede rychleji," pokračoval Marichionne. Jen připomeňme, že během loňské říjnové kotace na NYSE Fiat Chrysler umístil 10% podíl firmy v ceně 52 USD za akcii. To firmě tedy dává hodnotu 10 miliard USD.
Při souběžné kotaci na burze v Miláně Fiat Chrysler rozdělil zbývajících 80 % akcií mezi své akcionáře v poměru 1 kmenová akcie Ferrari za 10 akcií Fiat Chrysler. Koncern celou touto operací chce získat potřebnou likviditu na snížení dluhů a financování expanze luxusních značek Alfa Romeo a Maserati, na kterých může dosáhnout vyšších marží.
Až do loňského října byl výrobce ze severoitalského Maranella soukromou společností a to už od roku 1929, kdy jej založil italský závodní jezdec, Enzo Ferrrari. V roce 1969 ve Ferrari koupil 50% podíl Fiat, který svůj podíl pak následně v roce 1988 zvýšil až na 90 %. Marchionne dodal, že hlavním úkolem Ferrari bude začít opět vítězit v F1, což je pro fanoušky jistě pozitivní zpráva, která by se měla postarat o nárůst konkurence v F1.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.