Příští sezónu má Red Bull vyřešenou, pokračuje s Renaultem. Kdo ale bude jeho monoposty pohánět v sezóně 2017?
Red Bull svým hledáním motorového partnera pro příští sezónu zaměstnával média celý podzim poté, co předčasně vypověděl smlouvu Renaultu. Protože však rakouskému týmu nechtěl své pohonné jednotky poskytnout ani Mercedes, Ferrari či McLaren, nezbylo mu nic jiného, než pokračovat s francouzským výrobcem, jenž za svou ochotu inkasoval "bolestné" ve výši 30 milionů Euro.
Stáj Dietera Mateschitze se sice stavěla do role oběti, mnoho sympatií si nicméně v paddocku nezískala. Často veřejně kritizovala svého motorového partnera, poté se obula také do Mercedesu a Ferrari, které ji odmítli poskytnout své pohonné jednotky, protože se bály porážky. Šéf Ferrari Sergio Marchionne dokonce označil domnělé právo Red Bullu na konkurenceschopný motor za urážku.
Příští sezónu má vyřešenou, ale co v roce 2017? Nový formát motorů, který mají navrhnout automobilky, teoreticky vstoupí do hry až od roku 2018, Red Bull proto bude muset překlenout jednu sezónu. Někdo ze současných výrobců mu bude muset pomoci.
Smlouva s Renaultem vyprší příští rok a je nepravděpodobné, že by obě strany dále společně pokračovaly. Ferrari nabízí zákazníkům pouze rok staré motory. McLaren u určitých týmů uplatní právo veta, pokud ale na dveře zaklepe Sauber nebo Toro Rosso, budou muset dodávky z Japonska realizovat. S Red Bullem ale McLaren nebude chtít spolupracovat.
V zákulisí však dal Bernie Ecclestone Mercedesu pokyn, aby Red Bullu jeden rok se svými pohonnými jednotkami vypomohli. Německý tým s tím bude souhlasit údajně pouze pod podmínkou, že šéf F1 pohřbí svůj záměr prosadit levný, jednoduchý motor, a přistoupí na návrh, který bude automobilkami předložen 15. ledna. Ty si přejí zachování současných pohonných jednotek s určitými úpravami - mají být o něco silnější a hlučnější, ale také levnější.
Red Bull ale volá po nezávislém výrobci motorů, který by mohl v F1 konečně nastolit rovnováhu. Pokud se Ecclestoneovi s Todtem, jimž FIA svěřila zvláštní mandát k prosazení změn pro záchranu F1, podaří prosadit tento nápad již od sezóny 2017, kdy se plánují velké úpravy aerodynamiky, pak by byl problém rakouské stáje vyřešen ještě o rok dříve.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.