Jak hodnotí dnešní výkony v kvalifikaci na brazilský závod jednotliví piloti a představitelé týmů? Z poleposition se opět raduje Nico Rosberg.
Nico Rosberg, 1. místoJsem s dneškem spokojen. Je to nejlepší možná startovní pozice pro závod. Q2 nešla úplně podle plánu, musel jsem dohánět, ale v Q3 jsem to dokázal dát dohromady i když poslední kola byla na hraně a bylo to napínavé. Bylo tam pár velkých momentů.
Nemyslím na příští rok. Myslím na jednotlivé závody. Teď jsem zde, chci vyhrát a samozdřejmě to má vedlejší efekt v podobě druhého místa v tabulce jezdců. A to je lepší než třetí místo. Je vždy lepší končit v dobrém než naopak, když myslíte na další rok. Kvalifikace byla oblast, na které jsem musel zapracovat, takže jsem to udělal. Přesné vysvětlení však nemám.
Lewis Hamilton, 2. místoNěkdy vám to vyjde, jindy ne - Nico mě dnes porazil. Cítil jsem se dobře, první kola byla dobrá, pak jsem probrzdil. Loni jsem tady měl dobrou šanci závod vyhrát, ale udělal jsem chybu, tak snad se to podaří zítra.
Trať je velmi krátká, těžko se následuje auto před vámi, zejména v zatáčkách 5 a 12. V DRS zóně je pak náročné být dostatečně blízko. Zítra budu mít největší šanci k předjetí Nica na startu nebo během zastávek - na dráze to jinak bude hodně těžké.
Toto Wolff, sportovní ředitelTo bylo od Nica ohromné kolo, je v ráži. Pro něj je důležité skončit v šampionátu druhý a možná se Lewis dostává pod určitý tlak, což nemusí být dobré. Od Nica to byla velmi inteligentní kvalifikace – způsob, jakým ušetřil v Q2 pneumatiky. Ferrari není daleko, ale jsem vůči nim před příštím rokem skeptický.
FERRARI
Sebastian Vettel, 3. místoByl bych raději blíž Mercedesu, ale bylo to maximum. V Q2 to vypadalo, že zmenšíme ztrátu, zvlášť na Lewise. Viděl jsem, že Nicovo kolo nebylo čisté, takže jsem čekal, že na to v Q3 ještě šlápne. Ale potom se oba zlepšili a to na nás bylo příliš a nestíhali jsme. Uvidíme zítra, v závodech býváme o něco blíž. Musíme mít raketový start, pokud se máme dostat před ně. Není to tu daleko do první zatáčky a dobrý start vždy pomůže. Snad je potrápíme, závody jsou pro nás lepší než kvalifikace a můžeme si i pohrát se strategií. Interlagos je šílené místo, může se toho spousta udát a nikdy nevíte, co závod přinese. Mělo pršet, když jsme přijeli, ale celý den svítí. Pršelo jindy. Cílem je dát do toho maximum a také vytvořit zázrak. Šance tu je, musíme jen věřit.
Kimi Räikkönen, 5. místoNikdy nemyslím, že to bude jednoduché, ale dnes to nebylo zlé. V posledním kole jsem jel do zatáčky 11 bokem a to ovlivnilo čas a nájezd do poslední zatáčky. Ztratil jsem tam čas, nebylo to ideální, ale jinak bylo auto dobré a uvidíme, co se zítra podaří, snad budu mít dobrý start a posunu se.
Vyvážení bylo dobré, auto se chovalo dobře, i když pochopitelně nebylo dost rychlé, aby porazilo Mercedesy. Určitě jsme mohli být výš, ale není to špatné. Odstartuji čtvrtý a možná bude jiné počasí... Dnes ráno jsem slyšel o Paříž. Je to velmi smutné. Bohužel se tyto divné věci v dnešní době dějí.
WILLIAMS
Valtteri Bottas, 4. místo (po penalizaci 7.)Užil jsem si to, auto se chovalo dobře, cítil jsem se v něm pohodlně. Myslím, že ze 7 místa jde dosáhnout mnoho dobrých věcí. Našim cílem musí mít podium, zkusíme to. Pomocí strategie se na něj pokusíme dostat. Tady se může odehrát mnoho věcí. Dvě nebo tři zastávky – to není vůbec jasné. Pokusíme se o něco zvláštního.
Felipe Massa, 8. místoTrápení, která jsem měl včera dnes zůstala. Udělali jsme změny, ale stále ztrácím ve druhém sektoru. Obvykle nemám potíže, ale z nějakého důvodu to dnes nefunguje. Musíme se na to podívat a nabrat nějaký čas i když jsou naše možnosti omezené. Zítra mi dodají energii fanoušci a doufám, že to bude rozhodující faktor a věci půjdou v můj prospěch.
Rob Smedley, šéfinženýrValtteri z auta dostal maximum, ale Felipe stále trošku ztrácí, takže se na to musíme podívat a zjistit proč. Musíme se soustředit na závod. Prioritou je boj v tabulce konstruktérů proti Red Bullu. Musíme zatlačit a získat více bodů než oni. A potom uvidíme, co Ferrari. To je pro nás důležitý cíl v dalších dvou závodech.
FORCE INDIA
Nico Hülkenberg, 6. místoNení to pole position, jsme však za Mercedesy a Ferrari, to jsou dost rychlá auta. Mám to tady v Brazílii rád, líbí se mi atmosféra, životní styl, užívám si to. Stejně tak i trať, je plná historie a zábavná. Je i náročná, pořád bojujete s autem, snadno přehřejete pneumatiky, je hrbolatá a náročná na krk, protože se jede proti směru hodinových ručiček.
Včera jsem nebyl vůbec spokojený s autem, ale přes noc jsme změnili nastavení a bylo to mnohem lepší. Budu mít hned za sebou Valtteriho a Red Bully, tak to bude rušné. Budu se snažit do poslední chvíle bojovat o body a porazit Sergia. Neměl dobrou kvalifikaci, nevím, co se mu stalo.
Sergio Pérez, 13. místoMyslím, že to byla jasná příležitost dostat se do Q3, takže jsem zklamaný. Udělal jsem v posledním kole chybu, zablokoval kola, když jsem pozdě zabrzdil a stálo mě to šanci a top 10. Je to krátké kolo a když uděláte chybu, je těžké to napravit. Celý víkend jsme se necítili úplně pohodlně a zvolil jsem jiné nastavení než Nico, nemohl jsem najít rytmus. Není to ideální, ale stále se těším na závod s optimismem. Startuji jedenáctý, ale v Brazílii se toho může stát spousta. Můžeme získat body.
Rober Fernley, zástupce šéfa týmuCelkově jsme spokojeni. Nico pátý, Sergio jedenáctý, takže dobré umístění pro zisk bodů. Nico našel dobré vyvážení a pomohly změny v nastavení. Sergio nebyl tak spokojen a chybka ho stála místo v Q3. I tak máme dobrou rychlost a věříme si. Samozřejmě je tento víkend zastíněn útokem v Paříži a myslíme na všechny, které to ovlivnilo.
RED BULL
Daniil Kvjat, 7. místoJsem s odvedeným výkonem spokojen, bylo to v Q3 čisté kolo. Možná jedno z nejlepších letos vůbec. Nejlepší závod byl v Mexiku a nyní kvalifikace, takže jsem spokojen. Podmínky byly náročné, trať se měnila, takže bylo důležité se přizpůsobit, ale auto se chovalo dobře. Našli jsme dobré vyvážení a dostal z něj maximum. Bylo to těsné a čekám, že to tak bude i v závodě. Budeme se dál držet agresivního přístupu, abychom předjeli lidi před námi. Vypadá to, že máme dobrou závodní rychlost a mým cílem je čistý závod a stíhání aut kolem, abychom získali dost bodů.
Daniel Ricciardo, 9. místo (po penalizaci 19.)Nový motor za to mít nestálo. Podívám sen a porovnání později, ale z toho, co jsem dnes viděl, nebyl tak velkou výhodou. Udělali jsme, co jsme mohli. Ale startovat z 19. místa, to pak bude zábavný závod. Doufám, že zaprší. Ale nemyslím si, že k tomu dojde.
Christian Horner, šéf týmuOba piloti dnes jeli na maximum. Bohužel víme, že kvalifikace a tento okruh nejsou naší silnou stránkou. I tak Dany zajel dobré kolo a odstartuje šestý. Daniela čeká penalizace, ale bude tvrdě bojovat, aby se probojoval polem.
TORO ROSSO
Max Verstappen, 10. místoMěli jsme na začátku mnoho problémů, pro mě kvalifikační srovnávání s Carlosem proto není moc férové. I když jsme měli s vozem potíže, zítra by to měl být dobrý závod.
Carlos Sainz, 12. místoNáročný den. Bohužel to bylo s potížemi - palubovka na volantu mi nefungovala, takže jsem neměl data a zlobila i převodovka. Nebylo to lehké, ale abychom se na to podívali pozitivně, musím říci, že auto bylo lepší než včera a jsem spokojen se startovní pozicí. Můžeme zvolit strategii a myslím, že to bude dobrý závod.
Jody Egginton, šéf výkonnosti vozidlaS mechaniky a inženýry jsme pracovali na otázkách po pátku a udělali jsme pokrok. Oproti včerejšku vypadala kvalifikační rychlost lépe, oba vozy byly lépe vyvážené a předvídatelnější a jsme tudíž spokojeni. Přesto jsme věděli, že dostat se do Q3 bude vzhledem k těsným časům těžké. Q1 byla dle předpokladů, Q2 byla horší, Carlos měl potíže s elektronikou a i když to neovlivnilo výkon, rušilo to. Max měl větší štěstí a Q2 prošel bez potíží a zajel jedno kolo v Q3. Pár aut se ale zlepšilo a on skončil desátý. Nyní se soustředíme na závod a máme s Carlosem pár strategických možností. Očekáváme body, ukazovali jsme totiž slušnou závodní rychlost.
SAUBER
Felipe Nasr, 11. místo (odstartuje 14. po penalizaci)Auto bylo dobré. Udělali jsme správné změny pro teplé počasí, které jsme očekávali. Zajel jsem rychlé kolo, které mě mohlo dostat do Q3. Jsem spokojen se sebou i týmem. Penalizace je škoda, ale udělám maximum, abych získal body.
Marcus Ericsson, 14. místoBylo to slušené, hodně těsné souboje ve středu pole. Ale celkově jsem zklamaný, protože jsem nebyl spokojen s vyvážením auta. Ani má kola nebyla ideální. Nicméně máme solidní startovní pozici, ne daleko od bodů.
LOTUS
Romain Grosjean, 15. místoNejprve bych rád řekl, že myslím na všechny, kterých se dotkl útok v Paříži. Já tam žil mnoho let a mám tam řadu kamarádů, proto jsem byl velmi šokován a smutný, když se to stalo.
Kvalifikace nešla podle představ. Auto bylo v Q1 dobré, ale v Q2 to bylo náročné. Musíme se na to podívat, protože to je promeškaná příležitost.
Pastor Maldonado, 16. místoBylo to těžké. Čekali jsme, že budeme více konkurenceschopní, ale nebylo tomu tak. Zkoušeli jsme řadu nastavení, aby se vůz zlepšit, zvlášť zadní část. Snad budeme mít zítra lepší rychlost a bude to solidní závod.
Alan Permane, šéf traťového provozuJe to zklamání. Piloti byli ráno s autem spokojeni a zajeli časy v první desítce. Pastor nedostal z vozu rychlost, aby se dostal do Q2 a Romain zajel horší kola, když byl v Q2. 14 a 15 místo je dál, než jsme čekali, že budeme. Musíme zapracovat, ale stále můžeme získat dobrý výsledek. E23 má povzbudivou závodní rychlost a zítra očekáváme vysoké opotřebení pneumatik. Pokud se povede strategie a budeme mít čistý závod, můžeme se probojovat vpřed. Ještě není po všem.
McLAREN
Fernando Alonso, 20. místoNebyla to taková sobota, v jakou jsem doufal. Ale v Abú Zabí musím být lépe připraven a vzít si s sebou nějaký opalovací krém. Když jsme procházeli kolem pódia, tak jsme si s Jensonem pomysleli, že se jen tak znovu blízko nedostaneme, proto jsme se na něm vyfotili. Je to těžké, ale takové, jaké to je.
Jenson Button, 17. místoJe to zrádný víkend a dosud jsem se s vozem trápil. V kvalifikaci to začalo být lepší, mnohem více jsem si jízdu užíval oproti ránu, kde jsme měli nevyváženou aerodynamiku. Nicméně vůz byl nastaven pro závod, ale stále nevím, jak budeme konkurenceschopní, protože vývoj, to je velký problém. Ale budeme se snažit, aby to bylo co nejlepší. Doufám v mokrý závod. Pokud bude pršet, otevírají se nám možnosti. Těším se na to.
Eric Boullier, sportovní ředitelFernandův vůz zastavil v Q1, aniž by mohl zaznamenat čas. Stále vyšetřujeme anomálie pohonné jednotky, abychom zjistili, kde je problém a mohli to vyřešit. Jenson měl méně problémů a zlepšilo se vyvážení jeho vozu, ale nemohl na tom být lépe než sedmnáctý. Všichni pracují tvrdě a tohle podstupujeme každých čtrnáct dní. Tuhle bitvu můžeme nakonec vyhrát.
MANOR
Alexander Rossi, 18. místoPo náročném pátku, kdy jsme se trápili s vyvážením, jsem velmi spokojen. Kluci odvedli dobrou práci a se změnami jsem se cítil pohodlně. Je to můj poslední letošní závod pro tým, takže se pokusím posunout vpřed a užiju si každé kolo.
Will Stevens, 19. místoLetos jsem se poučil z toho, že jsem se příliš soustředil na kvalifikaci a nebral ohled na delší trať a na závod. Tento okruh je velmi náročný na zadní pneumatiky a snad se způsob, jakým jsme pracovali, zítra vyplatí.
John Booth, šéf týmuByla to dobrá sobota a bezproblémový trénink, což mechanikům umožnilo připravit vůz pro kvalifikaci a vyladit vyvážení. Jsem spokojen, protože z provozního pohledu krátký okruh vede k problémům s provozem. Oba piloti spolu bojovali a je to mezi nimi těsné. Těšíme se na závod, zde bývá vždy vzrušující, většinou tomu napomůže počasí.
FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.
Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.
Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.
FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.
Aston Martin věří, že si po roce 2026 udrží Fernanda Alonsa, přestože má tým slabý start sezony. Španěl bojuje s nevýkonným vozem, což vyvolalo spekulace o odchodu či návratu do Alpine. Vedení ale uklidňuje situaci a Alonsa považuje za klíčovou součást projektu.
Ferrari nasadí v Rakousku první letošní motorový upgrade v rámci systému ADUO. Ten má vyrovnávat výkonnost motorů ve F1. Technický ředitel Enrico Gualtieri ale říká, že nejde o zásadní změnu a jeden upgrade sám o sobě pořadí sil nezmění. Vývoj pokračuje postupně.
Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.
Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.
Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.
Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.
McLaren po neúspěšném debutu nového předního křídla v Kanadě provedl několik úprav a ve Španělsku slavil úspěch. Lando Norris dojel třetí, Oscar Piastri pátý. Andrea Stella potvrdil, že tým lépe pochopil fungování nového dílu a první fázi vývoje vozu považuje za dokončenou.
Damon Hill upozornil, že některé týmy ve Formuli 1 mohou v rámci nového systému ADUO takticky pracovat s výkonem svých motorů. Tento systém má od roku 2026 pomáhat vyrovnávat rozdíly mezi výrobci pohonných jednotek. Podle Hilla ale existují podezření, že některé týmy záměrně neukazují plný výkon, aby získaly výhodnější podmínky pro budoucí vývoj.