MEXIKO - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jaké časy a rychlosti dosahovali piloti v jednotlivých sektorech během kvalifikace a co z toho můžeme vyvodit o výkonnosti vozů?
První sektor okruhu Autódromo Hermanos Rodríguez obsahuje 1,3 km dlouhou rovinku, tři pomalejší zatáčky a další rovinku s druhou DRS zónou. Zde se uplatní výkon motoru, výhodu zde mají týmy poháněné Mercedesy a Ferrari.
Druhý sektor začíná pomalou 4 a 5 zatáčkou, po nich přichází šestá zatáčka o dvou vrcholech a rychlá esíčka 7 - 11. Třetí technický sektor obsahuje pomalé zatáčky a prochází nově vybudovaným stadionem - zde je důležitý co nejvyšší přítlak.
Trať se nachází ve výšce 2200 m n. m., řidší vzduch proto způsobuje, že vozy produkují méně přítlaku a odporu než v Monze, i když mají nasazena křídla pro vysoký přítlak. Kvůli nižšímu obsahu kyslíku je problém s chlazením a turba musí točit vyšší otáčky. Více technických informací o okruhu Autódromo Hermanos Rodríguez najdete zde.
Rosberg počtvrté za sebou porazil svého týmového kolegu v kvalifikaci, z pole position se radoval celkově popáté, Mercedes letos potřinácté obsadil první řadu. Absolutně nejrychlejší byl Němec v prvním i ve druhém sektoru, za Hamiltonem zaostal (o 63 tisícin) jen ve třetím sektoru. Nejlepší kolo Nica si můžete prohlédnout zde: video.
V Q3 se nikomu nepodařilo dát dohromady ideální kolo, nejblíže tomu byl právě Rosberg. V druhých ostrých pokusech se v samotném závěru nikdo nezlepšil, pilotům to při mírném poklesu teplot více klouzalo, Hamilton navíc chyboval a ve třetím sektoru probrzdil. Brit byl v Q1 jediným pilotem, který si vystačil pouze se středně-tvrdou směsí.
V prvním sektoru skončily hned za Mercedesy a před Vettelem oba Williamsy, které jsou na rovinkách nejefektivnější. Druhý sektor sedí Red Bullům, které obsadily třetí a čtvrtou příčku, ve třetím sektoru předvedl výborný výkon Vettel, když zde zaostal pouze za Hamiltonem. Až za ním se seřadili Kvjat, Rosberg a Ricciardo.
Buttona u McLarenu postihly opět trable s motorem, proto se vrací k tomu z prvního tréninku. Kvůli selhání senzoru měl problémy s vynecháváním zapalování, inženýry Hondy čeká podrobná prohlídka elektrického systému vozu a různých kontrolních systémů.
Další Zlepšení výkonnosti ale doložil Alonso, když v Q1 na nejrychlejší Mercedes ve druhém sektoru ztratil jednu desetinu a ve třetím sektoru jen dvě desetiny sekundy.
"Jde o nejmenší ztrátu na prvním místo v sezóně. Všichni v týmu odvedli na tomto pokroku dobrou práci," pochvaloval si Alonso, jenž ale kvůli deficitu jejich ERS na dlouhé rovince skončil až 16. "Jsme hodně potěšeni rychlostí našeho vozu ve druhém a třetím sektoru," souhlasí závodní ředitel Eric Boullier.
Na rovince létal Massa, kterému byla naměřena rychlost 364,3 km/h. Všechny vozy s poháněné motory Mercedes se umístily v první desítce. Nejrychlejším zástupcem Ferrari byl Nasr se Sauberem, jenž ztrácel na třetí příčce 6,1 km/h.
Renaultu, jehož novou specifikaci Red Bull ani Toro Rosso stále nepoužilo, a Hondě patřily pozice až za Mercedesy a letošními specifikacemi pohonné jednotky Ferrari: Verstappen byl před zatáčkou č. 1 pomalejší o 13,4 km/h, Alonso dokonce o 18,4 km/h.
Zajímavé bylo, že Vettel dosáhl nejvyšší rychlosti v závěru prvního sektoru - na konci kratší rovinky před čtvrtou zatáčkou: 321,2 km/h, a nechal tak za sebou všechny Mercedesy.
Pneumatiky a strategieMěkká směs dnes byla o 1,5 sekundy na kolo rychlejší než středně-tvrdá. Nový povrch je stále velmi kluzký a dále se vyvíjí. Degradace a opotřebení pneumatik jsou nízké.
Proto se zítra očekávají spíše jednozastávkové strategie. Jízda na dvě zastávky je také možná a měla by být i rychlejší, piloti se pak ale budou muset vypořádat s provozem a předjíždět soupeře na dráze.
Papírově nejrychlejší je dovuzastávková strategie: start na měkké směsi, přezutí opět na měkkou v 23. kole a na středně-tvrdou v 46. kole. U jednozastávkové strategie z pohledu výsledného času nezáleží na tom, zda se startuje na měkké či středně-tvrdé směsi. Začne-li pilot na měkké, pak je ideální přezout na středně-tvrdou v 30. kole, v opačném případě ve 40 kole z celkových 71.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.