SUZUKA - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI; Co nám o výkonnosti pilotů prozradí bližší pohled na nejrychlejší časy v sektorech a na maximální dosahované rychlosti v kvalifikaci na Velkou cenu Japonska 2015? Jak vypadá rozložení sil mezi týmy?
Suzuka je okruhem vyžadujícím vyšší přítlak, přestože obsahuje dlouho rovinku i vysoký podíl rychlých zatáček. První sektor obsahuje krásnou pasáž Sennových esíček - rychle na sebe navazujících zatáček s prudkými změnami směru, táhlou a velmi rychlou levotočivou zatáčkou Dunlop, po níž přicházejí dvě pravotočivé Degner - přičemž v té druhé dochází často k haváriím, jak jsme mohli sledovat i při letošních volných trénincích.
Poté piloti projíždějí pod mostem, kde před vlásenkou č. 11 začíná druhý sektor. Obsahuje pouze čtyři zatáčky - dvanáctou, která se projíždí naplno, a technicky náročnou dvouzatáčku Spoon. Správný výjezd z ní je kriticky, protože po ní přichází dlouhá rovinka, na kterou se přenáší jakákoliv chyba.
Videoanalýza nejrychlejších kol Nica Rosberga a Lewise Hamiltona
Před mimoúrovňovým křížením trati a velmi rychlou zatáčkou 130R, jíž piloti projíždějí naplno, začíná třetí sektor. Náročné je zde před pomalou šikanou 16/17 nejtvrdší místo pro brzdy, kde je zapotřebí pro hladké zpomalení sladění brzdění motorem s ohledem na stabilitu zadní části. Ideální místo pro předjíždění. V osmnácté pravotočivé zatáčce prudce akcelerují na cílovou rovinku, kde se také nachází jediná DRS zóna.
Měření maximálních rychlostí (speed trap) probíhá na výjezdu ze zatáčky 130R, tedy nikoliv v tom nejrychlejším místě okruhu. Více technických informací o okruhu v Suzuce si můžete přečíst (včetně telemetrie a videa) zde.
Rosberg teprve podruhé letos porazil Hamiltona a zajistil si pole position. Lewis byl lepší pouze v prvním sektoru, ve druhém a třetím měl navrch jeho týmový kolega. Při svém prvním pokusu oba probrzdili ve vlásence - zdálo se, že lídr šampionátu trochu více, při porovnání videa v ní ale na Nica neztratil. Nejrychlejší pokusy ale zhatila havárie Kvjata 36 sekund před koncem kvalifikace, kdy měli téměř všichni piloti rozjetá nejlepší kola. Těžké spekulovat, jak by kvalifikace dopadla - piloti musí využít každou nabídnutou příležitost a podat maximální výkon kvůli takovým případům již ve svých prvních pokusech.
Při pohledu nejrychlejší sektory zjistíme, že Rosberg promrhal nejvíce ze všech - mohl být až o 0,247 s rychlejší. Velmi dobré kolo měl v závěru rozjeté i Massa, jenž měl na to porazit Vettela s Ferrari. V Q3 kvůli červeným vlajkám nikdo pochopitelně nedal dohromady ideální kolo, v Q2 se to povedlo jen Pérezovi a Alonsovi.
Williamsům rychlá Suzuka vyhovuje a překvapivě jsou i před Ferrari. Red Bull je ke svému zklamání až čtvrtým nejrychlejším týmem. Mercedes je opět nejrychlejším, v Q1 se hned dostával pod hranici 1:34 min, v Q2 jako jediný pod 1:33 min. Podle Tota Wolffa ale ustanovili zvláštní skupinu pro vyšetření výpadku v Singapuru s ohledem na blížící se okruhy vyžadující vyšší přítlak, kde se zároveň pojede na měkčích pneumatikách.
Na rovinkách vládly opět Mercedesy - Rosberg byl nejrychlejší před zatáčkou 130R i těsně za ní. Stříbrné šípy těží z vysoké přilnavosti i výkonu motoru - piloti ji sice projíždějí naplno, ale vlivem zatočení kol a odporu rychlost znatelně klesá. Tovární vozy Stříbrných šípů v tomto místě měly velký náskok před svými zákazníky - Grosjean s Lotusem ztrácel 4 km/h, Massa s Williamsem 4,7 km/h.
Nejlepším zástupcem Ferrari byl Räikkönen, kterému bylo na speed trapu naměřeno o 6,3 km/h méně než Rosbergovi, což jej zařadilo až na 6. místo. Vozy poháněné Mercedesy jsou všechny v první desítce.
Honda před Renaulty, rozdíly jsou ale velmi těsné. Šasi McLarenu se v zatáčkách drží, oběma motorářům ale schází výkon. U japonského výrobce kvůli fundamentálním nedostatkům v návrhu pohonné jednotky letos již žádné velké zlepšení nehrozí, Francouzi mají novinky nasadit v Austinu. Původně se sice hovořilo o Rusku, což ve výrobě stihnou, nové komponenty chtějí ale raději pořádně otestovat.
Pneumatiky a strategieZítra se očekává, že většina pojede jen na dvě zastávky, pokud zůstane sucho. Meteorologové však hlásí možné přeháňka. Týmům kvůli pátečnímu dešti dnes scházela data pro jejich strategické kalkulace, což jim trochu schází při plánování závodu vypsanému na 53 okruhů.
Nejrychlejší strategií je start na středně-tvrdé směsi s přezutím opět na středně-tvrdou mezi 16. - 18. kolem a na tvrdé mezi 33. - 35. kolem. Třízastávková strategie je možná, ale není tak rychlá.
Jacques Villeneuve zpochybnil budoucnost Yukii Tsunody v Red Bullu po slabém začátku sezóny 2025. Podle něj Tsunodovy dosavadní výkony neodpovídají vysokým očekáváním týmu.
Charles Leclerc přiznal, že příchod Lewise Hamiltona do Ferrari mu otevřel nové obzory. Podle něj přinesl Hamilton do týmu jiný pohled na práci a závodění, který ho inspiruje.
George Russell zůstává bez smlouvy pro příští sezónu a jeho budoucnost u Mercedesu tak visí ve vzduchu. Tým mezitím nepřestává projevovat zájem o Maxe Verstappena, který je nadále jejich vysněnou posilou, i když má stále platný kontrakt u Red Bullu.
Carlos Sainz přiznal, že ho zpráva o příchodu Lewise Hamiltona do Ferrari v roce 2025 naprosto šokovala. Nejvíc ho však zaskočilo, že se to nedozvěděl od týmu, ale od kamaráda.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.