Mark Gallagher, bývalý šéf Cosworthu, hovoří o dvou ožehavých tématech současné F1. Dvou vztazích mezi týmem a dodavatelem motorů, z nichž jeden se již rozpadl a druhý se řítí do problémů.
"Říká se, že rozchod je těžká věc. Naštěstí v partnerství mezi Renaultem a týmy Red Bullu není žádné dítě. Vzpomínky na úspěšná léta 2009-2013 jsou už jen vzpomínkami. Také mezi Hondou a McLarenem to zatím nefunguje tak, jak si strany představovaly. Po 6 měsících spolupráce vzniká jistá nervozita - McLaren už potřebuje vidět zlepšení, Honda má ale stále problémy.
Red Bull a Renault
Ve Formuli 1 se používají velmi komplexní technologie, proto záleží úspěch spolupráce mezi týmem a technickým partnerem na lidech. To znamená mít dohodnoutou strategii a taktiku, která bude vzájemně respektovaná a obě strany si budou věřit. Pokud dojde k porušení těchto hranic, pak může být velmi těžké se vrátit zpět.
Kritika, které čelí obě tyto partnerství je špatná pro obě strany, ale také to není dobré pro sport, který potřebuje, aby silné týmy byly v dobré formě - navíc v době, kdy Lewis Hamilton s Mercedesem dominuje. Do roku 2013 byly motory v F1 komoditním zbožím - prostě jste je nainstalovali a používali.
Motory 2,4l V8 nepotřebovaly žádný extra důraz, byly relativně spolehlivé a jednotlivé motory byly docela vyrovnané (s ohledem na maximální počet koní, točivý moment, ovladatelnost a spotřebu paliva). Jenže s příchodem nových motorů v roce 2014 každý v paddocku zpozoroval, že F1 nevstupuje pouze do éry, kde bude hlavní roli ve výkonnosti definovat motor, ale také do éry, kde bude velmi důležitý vztah mezi týmem a dodavatelem pohonných jednotek.
To očividně nezaznamenali u Red Bullu a možná je docela jasné pochopit proč. Jedni podezřívají Red Bull z toho, že věřil, že jejich partner, který jim pomohl k 8 titulům, odvede dobrou práci a také že Renault Sport až moc věřil svým schopnostem. Jenže tituly z let 2010-2013 šly spíše na vrub aerodynamiky než výkonu motoru. Proto je s podivem, že budiček při vývoji nového V6 nezačal zvonit už dříve - s ohledem na nedostatečnou výkonnost francouzských V8 na rovinkách.
Ať už stojí za selháním Renaultu cokoliv, nenaplněná očekávaní Red Bullu Rakušany hodně zklamalo, avšak s pomocí vzájemného vztahu mohli toto období přečkat. O osobách účastncích se tohoto projektu sice moc nevím, ale je zklamáním, avšak ne až takovým překvapením, že to nevyšlo. Je mnohem jednoduší navrhnout nový píst než opravit pošramocené partnerství.
McLaren a Honda
U McLarenu a Hondy nejde pochopitelně o nové partnerství. V 80. a na začátku 90. let prožívali skvělé časy. S ohledem na předešlé úspěchy může být ošemetné pustit se do nového partnerství. McLaren je samozřejmě skvělý tým, který hledá stejně ambiciozního partnera. McLaren vždy spoléhal na Hondu, že jim dodá velmi rychle prvotřídní pohonnou jednotku.
Honda, jenom pár let po matných ročnících s vlastním týmem, potřebovala po McLarenu, aby postavil auto, které bude schopné vyhrávat. Zatím se zdá, že svůj úkol splnil jenom jeden z partnerů, tomu druhému se nedaří dostát svým závazkům.
Honda, zdá se, nepochopila při přípravě motoru komplexnost výzvy, která je před nimi. Vlastně se dá říci, že další rok se zákaznickými motory [Mercedes] by pro tým byl lepší. Honda by tím získala čas na vývoj. Po šesti měsících se obě strany cítí trošku trapně. Minulý týden v Monze zástupci Hondy začali ignorovat realitu a odmítli veřejnou kritiku.
To je špatně, protože pokud má nějaké partnerství problém, pak Vám každý řekne, že je potřeba to uznat a řešit jej. V 80. letech byl program Hondy řízen hodně vysokým manažerem - pan Nobuhiko Kawamoto byl ve společnosti zodpovědný za Výzkum a vývoj, později se stal CEO [výkonný ředitel]. Byl to také inženýrský veterán, který pamatoval F1 z 60. let.
Velmi dobře chápal nutnost dodat přednímu týmu bezvadnou pohonnou jednotku a také jejich myšlení. Teď je mu 89, možná by mohl dát aktuální generaci inženýrů Hondy nějaké rady. Daleko více tedy bude záležet na snaze Hondy změnit svůj přístup k McLarenu. Je potřeba přestat svalovat vinu jeden na druhého a začít řešit problémy.
Pro Hondu to bude velká výzva, která bude vyžadovat od McLarenu jistou trpělivost. Pokud to zvládnou, možná dokáží hodit za hlavu ne příliš povedený start svého partnerství a vyhnou se tak politovánihodného konce. Kdo ví, stále ještě mohou být úspěšným párem."
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.
Oscar Piastri si ve Spa vyjel pole position pro sobotní sprint a znovu tak podtrhl formu, kterou McLaren předvádí v belgických Ardenách. Mladý Australan zvládl kvalifikaci nejlépe ze všech a do krátkého závodu odstartuje z čela startovního roštu.
Oscar Piastri ovládl jediný trénink na GP Belgie ve Spa, když překonal Maxe Verstappena i týmového parťáka Landa Norrise. McLaren tím hned v úvodu víkendu demonstroval svou formu.
George Russell zůstává klidný a věří ve své místo u Mercedesu navzdory spekulacím o jednáních s Maxem Verstappenem. Zdůrazňuje, že se soustředí na výkon, ne na přestupové hry.
Isack Hadjar odmítl přikládat velkou váhu odchodu Christiana Hornera z Red Bullu, ale s úsměvem přiznal, že povýšení Laurenta Mekiese by mu mohlo do budoucna pomoci. Francouzský jezdec zůstává soustředěný na své výkony, přesto mezi řádky naznačil, že nové vedení může být výhodou.
Lewis Hamilton jasně prohlásil, že nechce dopadnout jako Fernando Alonso nebo Sebastian Vettel ve Ferrari, kteří nedokázali získat titul. Zdůraznil, že k úspěchu potřebuje nejen odhodlání, ale i silný tým a správnou strategii.
Liam Lawson se o odchodu Christiana Hornera z Red Bullu dozvěděl z médií, ale tvrdí, že to na jeho cíle a soustředění nemá velký vliv. Nové vedení v podobě Laurenta Mekiese a Alana Permaneho vnímá jako stabilní a motivované, což podle něj týmu nijak neškodí.
Gabriel Bortoleto vyzdvihl výkon Nica Hülkenberga, který v Silverstonu senzačně dovezl Sauber na stupně vítězů. Podle něj veterán předvedl klidnou a precizní jízdu, která je velkým impulsem pro celý tým.
Max Verstappen odmítá spekulace o své budoucnosti a soustředí se na aktuální úkoly. Jeho hlavní prioritou je výkon na trati, bez zbytečného rozptýlení.
Navzdory intenzivním spekulacím z minulého měsíce, které naznačovaly, že dny Freda Vasseura v čele Ferrari by mohly být sečteny, se situace zdá být opačná. Ralf Schumacher si myslí opak.
Yuki Tsunoda dostal od Helmuta Marka jasné potvrzení, že u Red Bullu zůstane minimálně do konce sezony 2025. Pro jezdce je to vítaná jistota po dřívějších spekulacích o možných rychlých změnách v sestavě.
Šéf Mercedesu Formule 1 zchladil spekulace o brzkém příchodu Maxe Verstappena do týmu. Přestože se v paddocku neustále šíří zvěsti o možné změně dresu úřadujícího šampiona, Mercedes se zatím drží zdrženlivého postoje.