Zdá se, že Renault by mohl získat významný finanční bonus, pokud se rozhodne vrátit do Formule 1 jako konstruktér. Důvodem by mohlo být získání statutu historického týmu.
Jednání o budoucnosti Renaultu v F1 probíhají. Jaké mají Francouzi možnosti?a) z F1 se příští rok zcela stáhnoub) v F1 zůstanou i nadále působit pouze v roli dodavatele pohonných jednotekc) vrátí se jaké plnohodnotný konstruktér se svým továrním týmem.
Docela vážně přemýšlí o poslední možnosti, kterou by mohl dosáhnout odkoupením Lotusu, svého původního týmu. Renault by pak mohl získat dodatečné příjmy od Bernieho Ecclestonea, podobně jako Ferrari, Mercedes, McLaren, Red Bull či Williams.
Bernieho společnost FOM (Formula One Management) rozděluje 65 % základních příjmů mezi kvalifikované týmy, 15 % z toho připadá pěti výše uvedeným stájím jako prémiová platba.
Protože má Renault v F1 bohatou historii (vynechal pouze pět sezón po roce 1977), jeho zástupci věří, že by si tuto dodatečnou odměnu rovněž zasloužil. A Bernie Ecclestone s tím souhlasí, pokud se vrátí jako tovární tým.
"Ano, pokud převezmou Lotus a udělají přesně to, co Mercedes a Red Bull, pak to tak bude, jistě. O možném převzetí Lotusu hovořili, mají tedy cestu otevřenou a my je moc rádi mezi sebou přivítáme," uvádí Ecclestone pro Autosport.
Bude potřebovat jednomyslný souhlas všech týmů?V paddocku se má však za to, že by k tomu Renault potřeboval souhlas všech ostatních stájí, tj. i svých zákazníků: Red Bullu a Toro Rosso.
Ecclestone s tím ale nesouhlasí: "Pokud se rozhodnou udělat to, co musí, aby byli ve shodě s těmito lidmi, pak si nemyslím, že bychom potřebovali, aby s tím někdo souhlasil. Jednoduše bychom si s tím poradili."
Renault: peníze jsou důležitéGenerální ředitel Renaultu Sport F1, Cyril Abiteboul, k tomu říká: "Sport známe dost dobře - jsme jeho součástí 38 let: bez řádného financování není o čem, nemáte výkonnost. Musíme při neustálém vyhodnocování, které provádíme, myslet na jednu věc - na zajištění dostatečných finančních zdrojů, abychom uspokojili očekávání na nejvyšší úrovni.
Nemáme absolutně žádný záměr se účastnit podobně, jako to děláme nyní, abychom byli na roštu do počtu. Vzhledem k dědictví, které ve sportu máme, musí být každý projekt Renault v F1 podávat špičkové výkony.
Jakékoliv finanční uznání hodnoty Renault v F1 - nejen jako dodavatele motoru, ale zvlášť jako týmu, tomu samozřejmě pomůže. Není to jen o penězích, které jsou v F1 klíčovým prvkem, protože se vždy musíte vypořádávat s dalšími problémy, ale peníze jsou rozhodně potřebné. Tento druh Bernieho výroků je proto samozřejmě pozitivní," dodává Abiteboul.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.