Red Bull plánuje v Rakousku nasadit páté pohonné jednotky, za což budou jeho vozy na startu domácího závodu odsunuty minimálně o deset míst dozadu.
Odborný poradce Red Bullu Helmut Marko již nastínil, že je na v Rakousku bude kvůli slabšímu motoru a konfiguraci okruhu čekat ještě větší trápení než v Kanadě (více zde). K tomu se navíc přidá taktické nasazení pátých pohonných jednotek, se kterými souvisejí tresty - týmy totiž mohou beztrestně využít během sezóny pouze čtyři jednotky.
Původně tento krok Red Bull plánoval v Kanadě, protože neočekával, že by na dlouhých rovinkách mohl být konkurenceschopný. Renault totiž letos za Mercedesem zaostává ještě více než minulý rok, naproti tomu Ferrari se na německého lídra dotáhlo. A před letní přestávkou nečeká, že se ve Viry podaří zvýšit výkon - stále jsou totiž ve fázi konsolidace po úvodních problémech se spolehlivostí.
Maďarsko letos nejsilnějším okruhem Red BulluRed Bull se raději zaměří na závod v Maďarsku, kde cítí největší šanci, protože jeho silná aerodynamika tam může vyvážit deficit motoru. Totéž bude platit pro Silverstone a později pro Singapur a Suzuku. Tam si Renault nebude moci dovolit nasazování nových dílů a velkou ztrátu pozic na startu.
Pro nasazení pátých motorů se nabízela Kanada, to by ale znamenalo, že by v Maďarsku měl za sebou už čtyři závody. "Tohle bude možná naše nejsilnější trať v tomto roce. Tam si v žádném případě nemůžeme dovolit darovat žádné startovní pozice," upozorňuje Christian Horner pro AMuS.
Red Bull čeká doma trápení a penalizace (foto: Infiniti Red Bull)
O to hořčejší to pak bude v domácí velké ceně: "Simulace ukazují, že náš motor nás bude na Red Bull Ringu stát více času než v Montrealu. Proto na něm taktická změna motoru dává největší smysl. Musíme počítat s tím, že budeme v poslední řadě a že také dostaneme nějaké časové penalizace, když piloti zde z pohledu času na kolo nemají šanci na nejlepší desítku."
V Kanadě meziročně na rozdíl od soupeřů zpomalilMinulý víkend bylo zajímavé i to, že Red Bull byl v Montrealu pomalejší než minulý rok i přesto, že nasadil zadní křídlo s nejnižším odporem pro Monzu - na rovince na špičku ztrácel 9,6 km/h a jen v poslední sektoru přes 7 desetin sekundy (viz analýza sektorů) a celkové časy na kolo měli v Q3 před rokem o půl vteřiny rychlejší.
Soupeři se naproti tomu zlepšili: Mercedes zrychlil meziročně v Kanadě o 0,481 s, Ferrari o 0,8 s, Williams o 0,448 s a Force India o 0,686 s. Srovnání výsledku zde: 2014 vs. 2015.
Stav pohonných jednotek po Velké ceně Kanady:
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.