MONTREAL - ANALÝZA SEKTORŮ; Co bližšího o výkonnosti vozů vypovídají časy a rychlosti dosahované v jednotlivých sektorech během kvalifikace na Velkou cenu Kanady a jaké strategie můžeme v neděli očekávat?
Nejkratší první sektor začíná na startovní/cílové rovince, obsahuje úvodní dvojici pomalých zatáček a středně rychlou šikanu 3/4, kde je důležitý aerodynamický přítlak a správné vyvážení vozu. Končí 145 m před zatáčkou č. 6.
Druhý sektor má podobný charakter - opět pomalá dvojice zatáček 6/7 s důrazem na dobrou trakci a středně rychlá šikana 8/9 s výjezdem opět těsně kolem zdi.
Poslední třetí sektor začíná před brzděním do vlásenky, 190 m před jejím vrcholem. Po níž následuje 1 km dlouhá rovinka s měřením maximálních rychlostí (speed trap) - 250 metrů před poslední šikanou 13/14 na výjezdu lemovanou "Zdí šampionů."
Podrobnější technické informace o okruhu Gillese Villeneuva najdete zde.
Mapa okruhu v Montrealu (zdroj: FIA)
Pilot s číslem 44 si dnes připsal své celkové 44. pole position po rekordech v posledních dvou sektorech, v tom prvním byl rychlejší jeho týmový kolega Rosberg, jenž si po kvalifikaci stěžoval na špatný závěr. V Q3 se nedokázal zlepšit, podobně jako Grosjean, Pérez či piloti Red Bullu, a na Hamiltona ztratil 3 desetin.
Nejlepší sektory v poslední části kvalifikace poskládal do jednoho kola pouze Bottas, nejvíce promrhal právě druhý Rosberg - celkem 0,19 s. Piloti na super-měkkých pneumatikách jinak předváděli velmi konzistentní výkony. V Q1 si s tvrdší sadou vystačili jezdci Mercedesu a Finové Räikkönen s Bottasem.
Ferrari je Mercedesu v Kanadě o něco blíže, na vítězství to ale zřejmě stačit nebude, i když mají v neděli vždy o něco lepší tempo. Mnohem rychlejší byli při delších jízdách i v pátek, Stříbrné šípy však v nádržích vozily více benzínu a Rosberg dnes prozradil, že dle svých údajů mají před Scuderií stále náskok. Ta bude zítra spoléhat spíše na Räikkönena, protože Vettel kvůli technickým problémům odstartuje až z 15. místa (grafiku startovního roštu najdete zde).
Velmi dobře to v Kanadě jezdí Lotusům. Okruh jim vyhovuje a perou se s Williamsy o pozici třetího nejrychlejšího týmu po Mercedesu a Ferrari. Pokud by dal Grosjean dohromady ideální kolo, mohl být dokonce před Bottasem, takto je dělily pouhé 2 tisíciny sekundy. Tým udělal chybu při jejich vyslání na dráhu - vyrazili oba najednou, div že v boxové uličce nedošlo ke kolizi. Mohli si pomoci aerodynamickým stínem, pak by někdo z nich mohl snadno dosáhnout na 4. pozici. Start obou černých vozů z třetí řady je ale i tak úspěchem a příjemným překvapením.
Nejlepší sektory vs. skutečné časy (pro zvětšení klikněte)
Na rovinkách kralovaly Mercedesy, které obsadily prvních 7 míst - chyběl pouze Massa, kterému pohonná jednotka nejela kvůli technickým problémům s ERS na plný výkon, podobně jako Vettelovi.
Maximální rychlost dosáhl Grosjean: 340,5 km/h. Nejrychlejším pilotem Ferrari byl Räikkönen, jenž ztrácel 5,1 km/h, Verstappen s Renaultem 6,3 km/h a Alonso s Hondou už citelných 13,9 km/h. Na rovinkách byl ještě pomalejší než Španěl Ricciardo, ten to ale nakonec dotáhl na 9. místo na roštu, což ilustruje deficit McLarenu v přítlaku.
Kanadu budou muset před velkým balíkem vylepšení v Rakousku nějak protrpět. K horší výkonnosti se přidaly opět problémy se spolehlivostí, protože Button kvůli výpadku ERS do kvalifikace nenastoupil. Zítra bude startovat z boxové uličky a v závodě se může "těšit" na 10sekundovou penalizaci.
Maximální rychlosti (v km/h)
Pneumatiky a strategieRozdíl mezi super-měkkou a měkkou pneumatikou se pohybuje kolem 8 desetin na kolo, což otevírá prostor pro více strategií. Kvůli nízkému opotřebení a degradaci je jízda na jednu zastávku možná a týmy ji zítra budou upřednostňovat, pravděpodobná je i dvouzastávková strategie.
Ta v ideálním případě počítá s výměnou super-měkkých pneumatik za super-měkké v 15. kole a nasazení měkké sady ve 40. kole z celkových 70, na které je vypsána Velká cena Kanady. Nabízí se více variant včetně nasazení měkkých pneumatik do prostředního stintu se závěrečným sprintem na super-měkkých.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.