Mercedes, Pirelli a Red Bull představují své nápady týkající se volby a nasazování pneumatik pro závodní víkendy. Všechny mají za cíl zatraktivnit podívanou.
Force India nedávno přišla s návrhem, aby si týmy samy vybíraly ze čtyř nabízených hladkých směsí pneumatik, místo aby je pro závody přiděloval výrobce. Ten se však obává, že pokud by se rozhodly špatně a došlo by k defektu, vina by byla stejně přisuzována jemu. Proto nyní představil svůj vlastní nápad.
PirelliPro sezónu 2016 by zvýšili počet nabízených směsí ze čtyř na šest a pro každý závod by přivezli tři místo dvou směsí. Sedm ze 13 sad na celý víkend pro každý tým by tvořily dva typy, které by určil (tzv. option a prime) s tím, že šest dalších by si mohly volně vybrat týmy.
V tomto případě ale usiluje o zrušení pravidla povinný start prvních deseti pilotů z kvalifikace na stejných pneumatikách, na kterých zajedou postupový čas v Q2. Pirelli má totiž obavy z toho, že by po startu na extra měkkých pneumatikách museli už po pár kolech do boxů.
Mercedes a Red BullRakouský tým navrhuje systém žolíků: každá stáj by si v pěti závodech sezóny mohla vybrat směs navíc z portfolia Pirelli.
Týmy usilují o větší autonomii při volbě pneumatik pro závodní víkend, Pirelli navrhuje rozšíření nabídky ze čtyř na šest hladkých směsí (foto: Pirelli)
Mercedes přichází s dalším nápadem: italský výrobce by před sezónou oznámil, kolikrát by každý tým mohl za rok jít do těch nejměkčích směsí. Pro závody by si pneumatiky volně vybírali s tím, že by museli FIA nahlásit čtyři týdny předem, které dva druhy pro závod požadují.
FIA by požadavky stájí dala dohromady a Pirelli následně zaslala počet požadovaných pneumatik pro daný podnik. Karty by se na stůl vykládaly až čtyři dny před závodem - tehdy by se všichni dozvěděly, na jakých pneumatikách bude kdo jezdit.
Týmy se však během jednání na žádném z těchto návrhů neshodly: "Budeme o nich ale dále diskutovat," slibuje šéfinženýr Lotusu Alan Permane pro Auto Motor und Sport.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.
Max Verstappen se v pátek pokusil o tajný test na Nürburgringu pod jménem „Franz Hermann“, ale jeho identitu fanoušci i fotografové rychle odhalili. Z tichého výjezdu s týmem Verstappen.com Racing se tak stala nečekaná mediální událost.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, další dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.
Alpine se znovu ocitá v chaosu, po rezignaci šéfa týmu přichází i dočasná výměna jezdců, kdy Jacka Doohana nahrazuje Franco Colapinto. Oficiálně jde o výměnu, neoficiálně o peníze, sponzory a rostoucí nejistotu kolem budoucnosti týmu ve Formuli 1.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.