Před Velkou cenou Španělska se podíváme na okruh v Barceloně a jeho výzvy. Obsahuje totiž vše: dvě dlouhé rovinky, rychlou část i pomalé zatáčky na konci kola. Jaké nároky klade na motory, převodovky, brzdy či pneumatiky? Jaké strategie můžeme očekávat?
Okruh Circuit de Catalunya nacházející se ve výšce 140 m n. m. týmy dobře znají, vždyť zde letos před sezónou dvakrát testovaly po čtyřech dnech. Na rozdíl od jiných podniků mají slušnou představu o nastavení svých vozů. Jde o první trať s významnějším převýšením, před letošní velkou cenou na ní nebyly prováděny žádné větší změny.
Závodní víkend bude velmi zajímavý, protože většina z nich v prvním evropském závodě tradičně nasazuje významné novinky. Red Bull minulý týden konečně prošel se svým velmi krátkým nosem nárazovými testy FIA a přiveze v podstatě nové auto, které bylo postaveno kolem něj.
Ferrari také chystá velké novinky a díky tomu, že je v závodě budou limitující opět přední pneumatiky (podobně jako v Malajsii), tak by chtělo být vyrovnanějším soupeřem Mercedesu a v boji o vítězství jej porazit.
Nový balík přiveze také McLaren, který očekává další velký krok vpřed a možná i první bod, ostatní týmy ale také nespí. Aerodynamické díly připravují 10 - 12 týdnů a všichni mají vysoká očekávání. Kvůli tomu se v pátečních trénincích dočkáme větší aktivity na dráze, různá vylepšení bude třeba ověřit.
Velká cena Španělska je vypsána na 66 kol, což při délce okruhu 4 655 m představuje celkovou vzdálenost 307,104 km. Jezdí se ve směru hodinových ručiček, 9 zatáček je pravotočivých, 7 levotočivých. Průměrný úhel zatáček činí 116°, v nejrychlejší (č. 3) z nich dosahují piloti rychlosti téměř 250 km/hod a po dobu 3 sekund zažívají přetížení 3,2 G.
Vzhledem ke své konfiguraci (směsici středně-rychlých a rychlých zatáček) je Barcelona považována za tu nejlepší prověrku aerodynamické efektivity. Pouze čtyři zatáčky jsou pomalé (projíždějí se pod 100 km/hod, č. 10 dokonce jen 75 km/hod). Průměrná rychlost na kolo přesto dosahuje 200 km/hod. Z pohledu času na kolo je nejdůležitější poslední technická část.
Mapa okruhu (zdroj: FIA)
FIA i letos zachová loňskou novinku: dvě nezávislé DRS zóny, které by měly přispět k většímu počtu předjížděcích manévrů: první se nachází na cílové rovince, druhá mezi velmi rychlou zatáčkou č. 9. a pomalou 10.
I přes 1047 m dlouhou rovinku jsou vozy nastaveny kvůli vnitřní části a zejména kvůli 3., 9. a 16. zatáčce na vysoký přítlak (8/10), aerodynamický výkon je zde velmi důležitý.
Po tomto rovném úseku piloti uhánějí téměř 12 sekund s plynem sešlápnutým na podlahu, 5 sekund pak mezi zatáčkami 9 a 10. S otevřeným zadním křídlem by mohli dosahovat maximální rychlosti přes 330 km/h. Z čela roštu to je do první zatáčky daleko - kolem 730 m (druhá nejdelší vzdálenost v kalendáři).
Problémy činí měnící se počasí mezi dopoledními a odpoledními částmi, rovněž vzhledem k blízkým horám a moři proměnlivý směr větru, jenž ztěžuje volbu nejvyššího převodového poměru na cílové rovince.
Celkově piloti na okruhu, jenž se nachází v nadmořské výšce 129 m n. m., stráví s plynem na podlaze 45 % času jednoho kola - letos zatím nejméně.
Na brzdě naopak stráví průměrných 18 % času. Rovinky umožňují efektivní rozptýlení tepla mezi jednotlivými brzdovými body. Nejnáročnějšími jsou první a desátá zatáčka (Elf), do které navíc vozy přijíždějí z kopce.
Technické údaje o brzdění do zatáček katalánského okruhu (zdroj: Brembo)
Brzdí se na osmi místech, nejtvrději do první zatáčky, kde na 104 metrech během 1,11 sekund dosahuje přetížení 5,6 G. Piloti musí na pedál zatlačit silou 168 kg a při zpomalování monopostu o 210 km/h dosahuje brzdný výkon dle společnosti Brembo 2422 kW. Technické údaje o brzdění v dalších zatáčkách najdete v tabulce výše.
Středně hrbolatá trať není na motor ani převodovku moc náročná. Renault hodnotí její nároky z pohledu jednotlivých součástí pohonné jednotky jako průměrné stejně jako nároky na jejich chlazení.
Maximální výkon motoru je důležitý na dlouhé rovince, na výjezdu z pomalých zatáček je pro změnu důležitá dobrá trakce, v rychlých odezva (č. 3 a 8) a zachování dobré stability při podřazování a brzdění do pomalých zatáček (č. 10).
Protože je okruh plynulejší než moderní tratě, na které letos F1 zavítala, je u turba důležité zachovávání dobré ovladatelnosti. Zatáčka č. 10, kde rychlost padá k 70 km/h, vyžaduje dobrou odezvu turba, aby pohonná jednotka mohla poskytovat hladký průběh krouticího momentu a zajistila dobrý výjezd. Trakce z poslední zatáčky je pro předjetí na konci cílové rovinky zřejmě ještě důležitější než samotná maximální dosahovaná rychlost.
Práce s plynovým pedálem v Barceloně (zdroj: Petronas)
MGU-K má díky častému brzdění příležitosti pro dobíjení, klíčovou výzvou je zajištění správné míry stability při brzdění a navyšování výkonu při výjezdech ze zatáček. Barcelona není obtížná ani pro MGU-H, které může rekuperovat energii na cílové i zadní rovince.
Renault nám při rozboru nároků na motor prozradil, že ve Viry během závodního víkendu obdrží a zpracuje od každého ze svých týmů 60 GB dat, což je slušná porce. Výrobci motorů zatím nevyužili v úpravách pro Barcelonu žádné vývojové žetony, místo navyšování výkonu se soustředí spíše na zlepšování spolehlivosti a ovladatelnosti.
Spotřeba paliva je pravidly omezena na 100 kg na závod (1,52 kg/kolo, tj. 44 l/100 km). Dle nároků na spotřebu patří Barcelona na rozdíl od Melbourne či Bahrajnu mezi méně náročné okruhy, šetření palivem bude v průběhu velké ceny nízké - podobně jako v Malajsii. Deset kg paliva časy na kolo teoreticky zpomaluje o 0,35 s.
Převodovku během jednoho kola čeká 44 změn rychlostních stupňů, 2904 přeřazení za celý závod. Kvůli změnám větru inženýři nemohou měnit převody, proto se na poslední chvíli dělají jemné úpravy v aerodynamice (rychlosti se liší o 1 - 4 km/h). Silný zadní vítr je na dlouhé rovince méně škodlivý než ten čelní.
Infografika Pirelli před Velkou cenu Španělska 2015
Pirelli s sebou veze středně-tvrdou a tvrdou směs. Rozdíl mezi nimi by se měl pohybovat kolem 0,8 - 1,2 sekundy na kolo. Opotřebení pneumatik je vysoké kvůli energii, kterou musí v zatáčkách zvládat. Nejvíce je zatěžovaná levá přední pneumatika, a to zejména v rychlé a táhlé třetí zatáčce, kde na ní působí vysoké boční přetížení - její průjezd trvá 4 sekundy a rychlost dosahuje 240 km/hod.
Loni týmy volily 2 - 3 zastávky, letos by to mělo být podobné. Ideální strategie počítá s dvěma výměnami pneumatik - mezi 18 - 20 a 40 - 43 kolem. Předpověď počasí vypadá příznivě, pravděpodobnost deště je nízká. Teploty by se měly pohybovat kolem 23 °C.
Boxová ulička v Barceloně měří 331 m, její průjezd včetně zastávky zabere 19 vteřin. Safety-car vyjížděl od roku 2003 celkem pětkrát, v 80 % případů kvůli nehodám v prvním kole. Pravděpodobnost jeho výjezdu je 27 %.
Video: Mark Webber popisuje průjezd okruhem (zdroj: Youtube)
Závodní rekord zde drží Kimi Räikkönen, který v roce 2008 na Ferrari zvládl jedno kolo za 1:21,670 min. Loni byl v závodě nejrychlejší Sebastian Vettel - 1:28,918 min.
Údaje ze sezóny 2014
Nejrychlejší časy - 1. trénink: 1:27,023 (Hamilton) - 2. trénink: 1:25,524 (Hamilton) - 3. trénink: 1:25,887 (Rosberg) - Q1: 1:26,764 (Rosberg) - Q2: 1:26,088 (Rosberg) - Q3: 1:25,232 (Hamilton)- rozdíl Q3 - P1: 1,791 s- rozdíl Q1 - Q3: 1,532 sMaximální rychlost: 342,3 km/h (Massa)Počet zastávek: 48Počet normálních / DRS předjetí: 4/20
Pódium: 1. Hamilton, 2. Rosberg (+ 0,6 s), 3. Ricciardo (+ 49 s)Vítězný čas: 1:41:05,155 hodVítězná strategie: 2 zastávky (18. a 43. kolo)
Přes 600 fotografií z loňské Velké ceny Španělska, kterou vyhrál Lewis Hamilton, najdete zde.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.