Před 21 lety na okruhu v Imole tragicky zahynul Ayrton Senna. Osobnosti Formule 1 jej stále mají živě v mysli. Co po sobě zanechal jako dědictví?
Fyzioterapeut slavného Brazilce, Jo Leberer, uvádí: "Pracoval jsem s ním 7 let, takže je toho hodně co vyprávět. Mohl bych o něm hovořit hodiny. Hodně síly čerpal od své rodiny, která jej velmi podporovala, což bylo velmi důležité. Pro mě byl jedním z největších sportovců v historii.
Jeho přechod od tvrdé práce, tvrdého boje, sobectví a sebedůvěry mladého jezdce ke skvělé osobnosti byl celkem významný. Poté pochopil, co život skutečně znamená. Zastával se hodnot, zodpovědnosti, síly, naděje, upřímnosti a individuální svobody. Touto cestou se musíme ubírat i v těchto dnech. Brazílii toho dal tolik, byl národním hrdinou. Lidé stále vyhlížejí po někom, jako byl on."
Bývalý ředitel Marketingu Williamsu, Richard West, vzpomíná: "Ayrton byl nejlepším člověkem, se kterým jsem kdy pracoval. Je touha po dokonalosti, způsob vyjednávání komerčních požadavků, odhodlanost při jízdě a způsob vedení našich jednání o přestupu k Williamsu byl dokonalý. Pozorností vůči detailům překonal i svého bývalého šéfa týmu Rona Dennise.
Ayrton byl perfekcionistou ve všem, co dělal, a totéž očekával od všech, kdo s ním pracovali. Ale v soukromí byl mnohem jemnější, lidštější, což jste museli zažít, abyste to pochopili. Jednoduše hořel vášní, odhodláním, láskou k mateřské zemi, k přátelům a k rodině. Pro mě byl inspirací a sotva projde den, kdy bych si na něj a na naše poslední společné hodiny v Imole nevzpomněl."
Ayrton Senna s McLarenem MP4/5 poháněným Hondou ve Velké ceně Austrálie 1989(foto: Honda Racing F1)
Zakladatel a šéf týmu, za který Senna naposledy nastupoval, Frank Williams, uvádí: "Ayrton byl okouzlující osobností, velmi inteligentní a hluboko uvnitř byl tvrdý. Věděl, co chce, kdo ve společnosti dokáže podávat výkony, chodil za nimi a dostával je na svou stranu. Dostával to nejlepší ze všech, v tomhle byl dobrý.
Na závodní dráze byl výjimečně zvláštní. Už jsem to říkal dříve: určitě měl našlápnuto k tomu, aby se stal prezidentem Brazílie. Myslím, že dokázal politicky přemýšlet a zřejmě by se touto cestou, stát se prezidentem, vydal. Opakuji: ohromně inteligentní, okouzlující, charismatický a odhodlaný, jak byste tomu ani nevěřili. Všechny tyto věci z něj udělaly skutečného mistra světa."
Tehdejší konstruktér Williamsu Adrian Newey přidává své dojmy: "Myslím, že to, čím mohl nejvíce přispět, leželo stále před ním. Fakt, že se o něm stále nejvíce hovoří a vrací se po 21 letech, hovoří samo za sebe."
Při oslavách v Mexiku čtyři roky před svou tragickou smrtí (foto: Honda Racing F1)
Novinář a bývalý manažer Williamsu Peter Windsor dodává: "Ayrton byl nejen rychlejší než všichni kolem něj, ale byl také rychlejší než auto, které řídil... Kromě toho dobře pracoval s přeplňovanými motory. Miloval naslouchání při změnách převodů, obzvlášť při podřazování. Vždy přesně trefoval otáčky a spojku, trochu jako Michele Alboreto či Carlos Reutemann.
Jednou jsem se ho zeptal, proč prochází od šestky po jedničku při brzdění do vlásenky La Source ve Spa všemi stupni. Řekl, že vynechání jednoho, například ze čtyřky přejít na dvojku, jak to v té době dělalo mnoho jezdců, ho děsilo: 'Jako kdyby pianista zahrál špatný tón. Chci být plnou součástí auta, naprosto v harmonii s vozem.'
Ayrton se nikdy nezajímal o to, aby byl cool nebo držel krok z módou, nikdy se nezajímal o kouzlo krásy spojené se sportem. Jednoduše a čistě ho fascinovala jízda se závodními vozy. Myslím, že se tím velmi liší od mnoha dnešních mladých pilotů."
Fotogalerii najdete pod článekm.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.