Jak si vedli piloti dle oficiálního hodnocení výkonnosti (tzv. performance ratingu) založeného na telemetrických datech v Malajsii?
Po Austrálii jsme se podívali na hodnocení rychlosti průjezdu zatáčkami, kde byly McLareny čtvrté nejrychlejší (více zde), po Velké ceně Malajsie se zaměříme na údaje o brzdění tak, jak je v průběhu přenosů poskytuje oficiální web Formule 1.
Co je to hodnocení výkonnosti (performance rating)?V průběhu závodu se na základě hrubých telemetrických údajů vyhodnocuje pět klíčových kategorií: agresivita (aggression), brzdění (braking), přetížení v zatáčkách (cornering), zatáčení (steering) a práce s plynem (throttle).
Hodnocení dílčích oblastí výkonností po Velké ceně Malajsie
Pokud má například jezdec nejvíce vstupů přes volant (korekce při průjezdu zatáčkami), dostává desítku, zatímco pilot pracující s volantem nejméně dostává jedničku. Ostatní jezdci dostávají relativní známky mezi tím. Tyto údaje jsou během závodu aktualizovány každých pět sekund, jejich průměr poté dává celkový výkonnostní rating jezdce v závodu.
Brzdění: Ricciardo s Maldonadem v Sepangu na špiciSkóre při brzdění odráží to, jak tvrdě pilot zpomaluje do zatáček. Toto číslo je počítáno z rozdílu v rychlosti od zmáčknutí pedálu po jeho uvolnění, rozdíl je poté vydělen časem stráveným na brzdě. Stejně jako u ostatních kategorií jsou porovnávány hrubé údaje pro každý vůz a jezdci jsou dle toho hodnoceni od 1 do 10. Pilot s nejvyšším skóre při brzdění je ten, kdo nejrychleji zpomalil, a tedy nejtvrději brzdil.
Srovnání nejtvrději brzdících pilotů v Sepangu (zdroj: formula1.com)
Jak vidíte z grafu, Ricciardo byl nejprudčeji brzdícím jezdcem Velké ceny Sepangu po většinu závodu, což je zřejmě výsledkem toho, že tvrdě bojoval s jinými piloty, který se ho snažil předjet. Z televizních záběrů bylo ostatně dobře zřejmé, jak jeho brzdy dostávaly zabrat - na konci cílové rovinky se z nich linula oblaka černého kouře.
V závěru se v této oblasti zlepšili Nasr, jenž se snažil dostihnout Grosjeanův Lotus, a Verstappen útočící na svého týmového kolegu Sainze, což se mu v 48. kole také povedlo.
Boj o pódiumZajímavé bylo, že se vítězný Vettel nikdy v tomto hodnocení nedostal mezi nejlepší, přesto si dokázal vybudovat a udržet potřebné vedení nad dvojicí Mercedesu. K tomu přispěly okolnosti závodu: jízda na čistém vzduchu a jízdní styl. Ke konci mírně polevoval, naopak Rosberg přidával poté, co se na začátku zdržel v boxech během safety car fáze.
Brzdění v Malajsii - Vettel proti Mercedesům (zdroj: Formula1.com)
Merhi a McLareny při brzdění zaostávaliMezi nejhorší při hodnocení brzdění patři s Marussia (nastoupila pouze s jedním vozem) a McLareny. Merhi začínal jako nejhorší, protože s vozem moc kilometrů letos neujel, jeho důvěra však během závodu rostla a skóre rostlo.
Horší výsledek u McLarenů byl dán nízkými maximálními rychlostmi (Alonso byl na rovinkách druhý a Button čtvrtý nejpomalejší - více zde), proto do zatáček nemuseli tak prudce zpomalovat. Ani jeden z jejich vozů však do cíle nedojel. V zatáčkách i tentokrát patřili mezi špičku, což potvrzuje kvality šasi a jeho dobrou aerodynamickou výkonnost v rychlých zatáčkách.
McLareny se v brzdění mohly měřit leda tak s Marussií (zdroj: Formula1.com)
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.
Při jízdě s Ferrari F2008 na Goodwoodu si Felipe Massa neodpustil vtipnou poznámku o svém ztraceném titulu z roku 2008. I po letech tak připomněl kontroverzní finále sezony, které mu uniklo v posledních vteřinách závodu.
Výkonnostní propad Red Bullu s monopostem RB21 nabírá na obrátkách – po sérii nepřesvědčivých výsledků se tým propadl až na čtvrtou příčku Poháru konstruktérů.
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.
Will Buxton a Jennie Gow se zamýšlejí nad tím, kam by mohla vést další kariérní cesta Christiana Hornera, pokud by opustil Red Bull. Zvažují jak jeho možný přesun do vedení F1, tak i variantu dočasného ústupu z veřejného prostoru.
Bývalý jezdec Red Bullu Sergio Perez nezavřel dveře za svou formulovou kariérou. Aktuálně jedná s několika stájemi a hledá cestu zpět na startovní rošt. Zda se mu podaří najít konkurenceschopné místo, ukážou následující týdny.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.