Proč veze Pirelli do Sepangu ty nejtvrdší pneumatiky, které dokáže v F1 nabídnout, a co během Velké ceny Malajsie očekává?
V Austrálii si většina vozů vystačila pouze s jednou zastávkou a Pirelli čelilo kritice, že ve své volbě pneumatik příliš konzervativní. Do Malajsie přiveze o víkendu středně-tvrdou a tvrdou směs, což vysvětluje velmi drsným povrchem, vysokými teplotami a rychlými zatáčkami.
"Velká cena Austrálie před 2 týdny potvrdila to, co jsme viděli během testování - časy na kolo které byly v každé části na kolo o dvě sekundy nebo více rychlejší než minulý rok. Tím exponenciálně narůstá pracovní zatížení pneumatik, což bude obzvlášť patrné v Sepangu, který má jeden z nejdrsnějších asfaltů, na kterých během roku závodíme, a několik rychlých zatáček, které pneumatikám ubírají hodně energie. Vše navíc doplňují vysoké teploty - proto jsme se rozhodli pro dva nejtvrdší druhy pneumatik z naší nabídky" vysvětluje sportovní ředitel Pirelli, Paul Hembery.
Podle něj se nejedná o nikterak konzervativní volbu, což potvrdí i vyšší počet zastávek než v prvním závodě sezóny: "V Malajsii bychom se měli vrátit nejméně k dvěma zastávkám na auto, možná ještě více, pokud do toho zasáhne počasí. V Austrálii brzký výjezd safety caru znamenal, že většina jezdců stavěla neobvykle pouze jednou. V Sepangu je opotřebení a degradace tradičně velmi vysoká, proto bude strategie a péče o pneumatiky klíčem k úspěchu."
Nejvíce namáhanou je levá přední pneumatika, piloti si budou muset v úvoduVelké ceny Malajsie dávat pozor na její probržďování (foto: Pirelli)
Charakteristika dráhyTrať v Malajsii obsahuje rychlé zatáčky s vysokým bočním přetížením, drsný a hrbolatý asfalt (důsledek stavby okruhu v místě bývalé bažiny) a vysoké teploty. Mechanická a teplotní degradace jsou proto důležitými faktory. Týmy zde navíc volí vysoký přítlak, což zvyšuje vertikální zátěž na pneumatiky.
V Sepangu také téměř každý den prší. To vede k tomu, že voda smývá pogumování dráhy. Týmům se proto těžko předvídá vývoj povrchu a zrychlování časů na kolo. Také to zvyšuje pravděpodobnost výjezdu safety caru. Na okruhu je problém také s odvodněním dráhy, na které se často objevují kaluže stojící vody.
V deštivém závodě může rozhodnout správný odhad toho, kdy přejít z mokrých na přechodné a na hladké pneumatiky. Týmy toho letos za mokra ujely velmi málo, data z tréninků ovlivněných deštěm podle Pirelli proto mohou být klíčová.
#F1 Early week weather forecast for #MalaysianGP via Accuweather: pic.twitter.com/ebp0kHmyJT
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) March 23, 2015
Nejvíce namáhanou pneumatikou je v Malajsii ta, jež je umístěna na levém předním kole. Piloti si ji budou proto muset hlídat zejména na začátku závodu s těžkým vozem. Velmi snadno totiž dochází k jejímu zablokování a snižování životnosti.
Podle italského výrobce se bude rozdíl mezi středně-tvrdou a tvrdou pneumatikou pohybovat mezi 1 až 1,2 sekundy na kolo. Očekávají se teploty v rozmezí 24 - 34 °C, 80% vlhkost a odpoledne silné přeháňky.
Liam Lawson hodnotí svůj start do sezóny 2025 jako slabý, když po čtyřech závodech stále nemá žádné body, přičemž technické problémy a penalizace mu ztěžují šance na lepší umístění. I přesto zůstává optimistický a věří, že s vyhnutím se dalším chybám a zlepšením stability na trati přijdou lepší výsledky.
Lewis Hamilton dojel v Miami až osmý a jeho závod poznamenaly napjaté rádiové výměny i nejistota v taktice. Podle novináře Ferreta však vztahy ve Ferrari zůstávají harmonické a napětí mezi jezdci je přirozené vzhledem k jejich ambicím.
Lewis Hamilton čelí kritice za své rádiové komentáře během Velké ceny Miami, které rozladily tým Ferrari i veřejnost. Podle bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera měl britský jezdec projevit více pokory a omluvit se, místo aby vše shazoval na sarkasmus.
George Russell letos podává silné výkony a drží se na čtvrtém místě šampionátu, přesto Mercedes zatím neprodloužil jeho smlouvu, která vyprší na konci roku 2025. Spekuluje se, že tým vyčkává kvůli možné dostupnosti Maxe Verstappena.
Andrea Kimi Antonelli v debutové sezóně F1 ukazuje svůj talent, když v Miami dvakrát kvalifikoval výše než George Russell, ale v závodě opět podlehl. Týmový šéf Toto Wolff věří v jeho potenciál a zaměřuje se na zlepšení závodního tempa a správy pneumatik.
Aston Martin očekává vylepšení od Imoly, ale zůstává obezřetný a drží se dlouhodobého plánu. Alonso dál opakuje cíl stát se mistry světa v roce 2026, zatímco Cowell hájí strategii jako součást širší vize.
Damon Hill zpochybňuje, jak dlouho Max Verstappen vydrží u Red Bullu, pokud se změní dynamika týmu nebo výkonnost vozu. Podle něj bude rozhodující, zda pro něj Red Bull zůstane dostatečně motivující výzvou.
Ferrari doufalo v boj o titul, místo toho řeší výkyvy formy a limity vozu. Klíčová bude trojice závodů, hlavně Barcelona s očekávanými vylepšeními.
Max Verstappen se v pátek pokusil o tajný test na Nürburgringu pod jménem „Franz Hermann“, ale jeho identitu fanoušci i fotografové rychle odhalili. Z tichého výjezdu s týmem Verstappen.com Racing se tak stala nečekaná mediální událost.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, další dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.