Red Bull na sebe hned při představení nového monopostu strhl pozornost především díky černobílému zbarvení určenému pro předsezónní testy. Takový design využívají například automobilky, když chtějí maskovat detaily vozu. Okamžitě tak vyvstala otázka - co se snaží skrýt?
Maskovací zbarvení RB11 vzbudilo velkou pozornost. Faktem je, že Red Bull se nikdy nebál dělat věci trochu jinak, což je také jediné vysvětlení, které poskytl šéf týmu, Christian Horner. Jedná se však o čtyřnásobné mistry světa a tým, který patří v aerodynamice a designu k naprosté špičce. Ani loni neztráceli na Mercedes ani tak kvůli samotnému šasi jako spíše kvůli motoru Renault.
Jejich nové maskovací zbarvení má podle všeho jediný účel - zabránit fotografům získat kvalitní obrázek nového RB11. Ale proč? BBC se snažilo najít odpovědi.
Poznej rozdíly - RB10 a RB11 (foto: Red Bull)
1) NosNová pravidla pokračují ve snaze o co největší bezpečnost díky nízkým nosům. A týmy se tak snaží přijít s řešením, které by snížilo zhoršení aerodynamiky kvůli nízkým nosům.
Nos Red Bullu má širokou (aktuálně) černou špičku. Karoserie má však na spodní straně Venturiho tvar (tzn. je hodně nízko a směrem vzůhu se rozšiřuje) a tím se zvyšuje přítlak, zatímco na straně je prostor pro další proudění vzduchu směrem k zadní části vozu.
2) S-kanálV posledních letech Red Bull využíval průduchy (ducts) v nose, aby pomohl proudění vzduchu a tím redukoval tlak, zvýšil přítlak a tím pádem byl vůz rychlejší. Loni byl průduch na spodní straně nosu, letos je rozšířen kolem dvou stran kraje šasi, kde se poté mění z horizontální polohy na vertikální.
S kanál v praxi (foto: Red Bull)
3) Foukaná přední poloosaAerodynamický design v přední části vozu se zaměřuje na vytvoření účinného víru vzduchu, který začíná u předního křídla, proudí předním kolem a poté kolem bočnic do zadní části vozu mezi karoserii a zadní kola. Čím větší vír, tím vyšší přítlak a díky tomu vyšší rychlost v zatáčkách.
Důležitý je správný vztah mezi předním křídlem a koly. Kola vytvářejí efektivní zeď a produkují takzvaný špinavý vzduch, který může narušit hladký proud vzduchu kolem vozu. Aby se tomu zabránilo, využívá se vzduch z brzdových průduchů. Pokud je tento proud vzduchu dostatečně silný, brání tak narušení víru.
Foukaná přední poloosa (foto: Red Bull)
4) BočniceDosáhnutí co nejlepšího toku vzduchu kolem bočnic je klíčové pro celkový přítlak vozu. Součástí bočnic jsou například i chladiče včetně příslušenství. Tyto části podle Adriana Neweyho zůstaly od loňska stejné.
Nicméně i tak si Red Bull s bočnicemi pohrál a přestože se to snaží skrýt, letošní vůz má bočnice s obzvlášť velkým podseknutím. Nesahají k zemi, ale jsou zahnuté dovnitř, aby mohl nad podlahou proudit vzduch. To by jim mělo pomoci získat větší přítlak zadní části vozu.
Co dalšího zatím Red Bull dokázal skrýt? Na to si budeme muset počkat až představí vůz ve svých tradičních barvách.
Bočnice Red Bullu jsou výrazně podseknuté (foto: Red Bull)
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.