Za námi je první předsezónní test vozů Formule 1, na který jsme se tak těšili. V tomto článku si shrneme výkony jednotlivých týmů, dosažené časy i ujeté vzdálenosti.
Do Jerezu se sjely všechny týmy s výjimkou tří. Caterham s Marussií již loni zkrachovaly, ale dnes jsme se ohledně druhého jmenovaného dozvěděli povzbudivou zprávu: snaží se dostat z insolvence, naděje na záchranu a účast v Melbourne tedy žije. A aby ne, když tým má na odměnách za loňské deváté místo a historicky prvním bodům zinkasovat přes 1,1 miliardy Kč (30 mil. liber).
Další chybějící stáje ve Španělsku byla Force India. Zlé jazyky tvrdí, že se do problémů dostala, protože neplatí svým dodavatelům, proto stavba vozu vázna. Tým to ale popírá - zkrátka jen nabrala mírné zpoždění v přípravě a snaží se využít dodatečný čas zlepšením aerodynamiky v tunelu Toyoty. První test v Barceloně s novým vozem zřejmě ještě nestihne a nasadí do něj loňské auto (a loňský motor Mercedes), na závod v Melbourne ale s monopostem VJM08 už připravená bude.
V Jerezu první den scházel také Lotus, který měl nabitý výrobní plán - auto doletělo odpoledne, Maldonado jej po dráze prohnal až v pondělí. Nahnuté to měli také u Red Bullu, kde absolvovali předsezónní testy na poslední chvíli, na okruh ale dorazili včas - a překvapily zebroidním maskovacím zbarvením.
Nejrychlejší časy a ujetá kola
Jezdci
Do testování se zapojilo 16 pilotů - všichni závodní jezdci, šanci nedostal ani jeden z rezervních pilotů. Susie Wolffová si musí na svůj debut s novým vozem u Williamsu počat na 19. února do Barcelony.
Nejrychlejší časy jezdila dvojice Ferrari: první dva dny kraloval Vettel (1:22,620 a 1:20,984), jeho týmový kolega byl Räikkönen včera druhý (1:21,750) a dnes nejrychlejší. Časem 1:20,841 překonal Sebastiana o 0,143 s a stanovil maximum letošního testování v Jerezu.
Jeho čas byl mimochodem o 2,435 rychlejší než loňský rekord, které předvedl Kevin Magnussen (1:23,276). To je dobrou indikací toho, jak velkého pokroku dosáhli konstruktéři letošních vozů a výrobci pohonných jednotek, kteří se zlepšili přibližně o 90 koní.
Velmi rychle jezdil Sauber - Nasr byl Ferrari nejblíže a včerejší výsledkové listiny dokonce ovládl. Sám ale přiznal, že to bylo částečně díky měkčí směsi pneumatik (přibližně o 1,5 sekundy rychlejší) a že je letos takto vpředu čekat nemáme. Švýcarský tým by rád sehnal ještě nějaké sponzory, je tedy rovněž možné, že jezdil i s nižším množstvím paliva v nádrži. Nedá se mu ovšem upřít spolehlivost, kterou by mu mohli u Red Bullu či McLarenu závidět.
Velmi rychlí byli také oba jezdci Mercedesu, mezi které se vklínil druhý pilot Sauberu Ericsson. U německého týmu překvapila spíše spolehlivost a vzdálenost, kterou byli schopni každý den ujíždět - ani jeden den se nenašel tým, který by byl schopen ujet více kol.
Rosberg dostal pořádně zabrat, když během dvou dní urazil 1364 km (308 kol), jeho týmový kolega jich má na kontě o stovku méně (208). Na dvě stovky se dokázal dostat již pouze Räikkönen, jenž byl navíc velmi spokojený s řízením svého nového Ferrari. Čtvrtou nejdelší vzdálenost absolvoval Nasr (197 kol - 872 km), pátou Ericsson (185 km - 819 km) - oba piloti Sauberu.
Počty kilometrů dle týmů
Mezi nejpomalejší patřila dvojice Red Bullu a McLarenu: Ricciardovi patří 12. příčka, Kvjatovi 14. a na Buttona s Alonsem zbyly poslední dvě. Tito pilot byli nejslabší také z pohledu ujetých kilometrů. U rakouského týmu se oba dostali alespoň nad 80 kol, u McLarenu se museli spokojit pouze se čtyřiceti - Alonso jich ujel dokonce jen 38 (168 km) - 8krát méně než Rosberg.
Pokud se problémy daly kvůli přechodu na nového dodavatele pohonných jednotek ještě očekávat u McLarenu, trochu překvapující je množství času tráveného v garáži u Red Bullu, který má letos veškerou pozornost Renaultu. Kromě kovové hřídele u vodního čerpadla ERS systému jej brzdily další potíže, přičemž si za některé mohou sami. Například v pondělí hned ráno na vlhké trati vyjel mimo trať Kvjat a zbytek dnes musel absolvovat bez předního křídla, když poškodil jeho uchycení k nosu. Náhradní díl tým neměl, večer s ním letadlem přiletěl testovací jezdec Sébastien Buemi.
Týmy
Nejvíce kilometrů zvládl Mercedes, který podle Nasra svou rychlost skrýval a rozhodně nejezdil naplno - 2285, což je skoro o 300 více, než druhý Sauber (1691 km) poháněný Ferrari . Třetí místo z pohledu ujeté vzdálenosti patří Toro Rosso (1563 km), čtvrté Ferrari (1534 km) a páté Williamsu (1231 km). Nejhůře jsou na tom Lotus (841 km), Red Bul (735 km) a McLaren (350 km).
Všechny týmy s výjimkou McLarenu (- 735 km) letos ujely podstatně více kilometrů - největším skokanem je Toro Rosso, které si polepšilo o 1324 km. Posun je patrný i u nejspolehlivějšího (loni i letos) Mercedesu - připsal si o 917 km více.
Maximální rychlosti dosažené týmy v Jerezu
Celkem týmy (včetně Caterhamu, Force Indie a Marussie, ovšem bez Lotusu) loni urazily 1470 kol, letos jich bylo 2313 - o 57 procent více (loňské shrnutí najdete zde - letí to, jako bych to psal minulý týden).
Výkonnost jednotlivých stájí můžeme těžko odhadovat - v prvním testu se totiž nezaměřují na výkonnost, ale na poznávání nových vozů s novými pohonnými jednotkami, prvotní zkoušky systémů, prověřování výdrže pneumatik a na první práce na nastavení. Navíc neznáme jejich programy a množství paliva, které měly v nádrži. Po Jerezu dle reakcí týmů vypadá dobře Mercedes, výraznější zlepšení proti minulému roku dosáhlo také Ferrari.
Výrobci motorů
Z pohledu dodavatelů pohonných jednotek si nejvíce dat odváží Mercedes z Brixworthu po ujetí 4351 km svým továrním týmem a zákaznickým Lotusem a Williamsem - na tým připadá průměrně 1452 km. Druhou největší porci si připsalo Ferrari, jež pohání i Sauber - dohromady 3237 km (1618 km na tým). Renault, jehož zákazníci tvoří Red Bull a Toro Rosso, ujel 2298 km (1149 km na tým) a poslední je Honda s 350 km. Ta letos spolupracuje exkluzívně s McLarenem.
Počty kilometrů dle výrobců motorů
Pneumatiky
"Týmy jezdili mnohem více než loni, což jde na vrub fenomenální rychlosti, s jakou se tato hybridní technologie rozvíjí. Díky počasí jsme zažili na velmi drsné dráze v Jerezu různé podmínky a nezaznamenali jsme žádné problémy. Komentáře jezdců byly obecně pozitivní. Z pohledu pneumatik budou dva testy v Barceloně později v tomto měsíci reprezentativnější, pokud zůstane počasí příznivé," uvádí Pirelli.
Italský výrobce do Jerezu přivezl celkem 300 sad pneumatik: 5 super-měkkých (červená barva), 37 měkkých (žlutá), 120 středně-tvrdých (bílá), 57 tvrdých (oranžová), 16 zimních prototypů (bez označení), 40 přechodných a 25 mokrých směsí.
Zimní pneumatiky jsou tvořeny tvrdou směsí s rychlým zahříváním, fungují při nízkém rozpětí teplot a umožňují rychle dosáhnout špičkové výkonnosti i v chladnějších podmínkách. Piloti tyto pneumatiky určené striktně pouze pro testy (v závodech se neobjeví) hojně využívali. Každý tým dostal k dispozici dvě sady, během testování v sezóně 2015 může využít celkem 135 sad.
Pneumatiky během testu v Jerezu
Týmy z toho využily 167 sad pneumatik: měkkých, 83 středně-tvrdých, 29 tvrdých, 12 zimních, 16 přechodných a 6 mokrých směsí. Nikdo ani jednou nesáhnul po super-měkké směsi, toho se dočkáme až v Barceloně.
Nejrychlejší kola zajel Vettel v neděli i v pondělí na středně-tvrdých pneumatikách, v úterý Nasr a dnes Räikkönen při svých nejlepších výkonech použili měkkou sadu.
Nejdelší stint na měkkých pneumatikách ujel Maldonado (19 kol). Na středně-tvrdých (29 kol), tvrdých (42 kol), zimních (34 kol) a přechodných kraloval Rosberg, na mokrých předvedl nejdelší stint Nasr (4 kola).
Fotogalerii z testování v Jerezu čítající přes 400 snímků najdete zde.
Podrobné reportáže najdete zde: 1. den, 2. den, 3. den a 4. den.
Fanoušci Formule 1 mají jedinečnou příležitost – originální závodní vůz BMW Sauber, s nímž Robert Kubica závodil v sezóně 2009, je nyní v aukci. Cena za tento kousek historie? 390 tisíc eur, a k ještě DPH.
Lando Norris věří, že v roce 2025 bude schopný „bojovat se všemi“ o titul. Britský jezdec se poučil z chyb, které udělal v minulém roce, a je připravený vstoupit do nové sezóny s cílem usilovat o mistrovský titul.
Laura Muellerová se stala historickou postavou ve formuli 1, když byla v úterý jmenována inženýrkou týmu Haas. Jako první žena v této roli se bude podílet na spolupráci s francouzským jezdcem Estebanem Oconem.
Zimní pauza se blíží ke konci a je čas, aby se piloti a týmy vrátili zpět do práce a začali s intenzivními přípravami a testováním. Ačkoli si někdo může myslet, že si všichni odpočinuli doma u krbu, realita je kolikrát jiná. Adrenalin je součástí života každého pilota F1, a tak někteří z nich využili volno k lyžování, jízdě v pouštních buginách nebo dokonce k pokusům o pilotování letadel.
Charles Leclerc se připojil k Lewisi Hamiltonovi při testech u Ferrari, ale tentokrát se plány v Barceloně setkaly s překážkami. Jaký vliv to bude mít na jejich přípravu? Očekávání se střetávají s realitou a odpovědi na to, co čeká tyto dva kohouty, jsou stále v nedohlednu.
Bývalý pilot F1 Johnny Herbert končí ve své roli traťového komisaře. Mezinárodní automobilová federace FIA uvedla, že jeho působení jako komisaře nebylo slučitelné s jeho prací mediálního experta.
Letošní sezóna Formule 1 slibuje napínavou podívanou, jelikož do boje o titul se zapojí hned čtyři týmy, což je v moderní historii této disciplíny opravdu výjimečné. Po loňské vyrovnané sezóně jsou očekávání ještě vyšší, což znamená, že se můžeme těšit na neuvěřitelně intenzivní závody a souboje o každý bod. Ačkoliv se vše rozhodne až na konci sezóny, Günther Steiner prozradil, kdo je jeho favorit.
Jezdce formule 1 v nadcházející sezoně čekají přísnější sankce za nevhodné chování – přísnější tresty mohou padnout za vulgarity i politické komentáře. Informovala o tom agentura AP.
V minulé sezóně opět dostalo pozornost téma flexe křídel a toho, jak některým týmům vychází „obejít“ statické kontroly FIA, což umožňuje, aby se první makroprvek ovlivněný aerodynamickým prouděním dynamicky ohnul. Informace zveřejnil web AutoRacer.
Druhý test Lewise Hamiltona u Ferrari byl ve středu přerušen. Britský pilot při jízdě s vozem pro rok 2023 havaroval v posledním sektoru na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya, když narazil do bariér.
McLaren absolvoval dvoudenní testování pneumatik pro mokré podmínky, které byly vyvinuty pro specifikace roku 2026, na okruhu Paula Ricarda.
Ferrari odpočítává dny do představení svého nového monopostu SF-25. Slavnostní odhalení proběhne 19. února po londýnské show F1, která představí vizuální stránku vozů a hlavní aktéry sezóny 2025. Název modelu 677 tak dnes tým z Maranella oficiálně potvrdil. Informoval web AutoRacer.it.