Nový týmový šéf Ferrari, Maurizio Arrivabene, věří, že plánovaná změna pravidel na rok 2017 musí být revolucí, pokud sport nemá přijít o další fanoušky.
V reakci na včerejší vyjádření Nikiho Laudy, že by monoposty Formule 1 měly mít přes 1000 koní, dnes Arrivabene řekl, že také podporuje dramatickou změnu v pravidlech. "Četl jsem, co náš kamarád Niki musel říci: On je špička ve třídě, zatímco já sedím o čtyři řady dále," říká Maurizio Arrivabene pro oficiální stránky týmu.
"Sdílím Nikiho pohled, že Formule 1 musí být velkolepější a věřím, že hrozba ztráty fanoušků se už žel naplňuje." Techničtí šéfové týmů F1 tento týden pokračují v jejich debatách o tom, jak pro rok 2017 nejlépe docílit zvýšení výkonů nad 1000 koní. Týmový šéfové by měli mít jednání na toto téma zkraje příštího měsíce. Arrivabene věří, že velká revize pravidel je potřebná k tomu, aby si sport opět získal na popularitě.
"V roce 2017 bych také rád viděl auta, která by vítězila u fanoušků, auta, ke kterým by se mohli dostat blíže a která by byla esteticky přitažlivější a možná se zvukem, který by zježil vaše chlupy. Asi takový, jaký dělá heavy metalová kapela. Tak to bylo v době, kdy Niki závodil a já byl nadšený fanušek svírající můj lístek 'general admission' [lístek opravňující diváka k obecnému vstupu na okruh mimo tribuny]. Nicméně si myslím, že jednoduchá evoluce by nebyla dostatečná.
Místo toho je voláno po opravdové revoluci se významnými a radikálními změnami. Myslím tím vyšší výkony a rychlosti, které by ale nemusely zahrnovat větší spotřebu paliva, ale určitě se musí snížit náklady u těch komponent, které širokou veřejnost nezajímají." Arrivabene také dodal, že F1 by měla udělat více pro to, aby se přiblížila k fanouškům, to by mohlo znamenat tiskové konference mimo paddock.
Maurizio s bývalým jezdcem Ferrari, Fernandem Alonsem(foto: Scuderia Ferrari)
"Být blíže lidem vlastně zahrnuje přesení F1 k lidem, například čtvrteční tiskové konference jezdců a prezentace týmů, které stejně nejsou o závodním víkendu, by mohly být mimo okruh ve veřejných prostorách. Města hostící velké ceny by mohla poskytovat stadiony pro prezentaci jezdců a aut v řádně vedených show.
Je na nás, abychom poskytli něco lepšího a abychom dodali nový formát F1 co možná nejdříve. Jaká je pravděpodobnost, že to uděláme? Vím, že to nebude běžný proud věcí, ale globální výzkum na internetu a v televizních společnostech by nám mohl dát reálný obrázek toho, co lidé chtějí. Vlastně i v oblasti sportu, kterým zábava je, bychom měli následovat trend, který je tažen poptávkou."
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.