Nový motorový partner McLarenu - Honda - vyhrál svou bitvu o to, aby moohl své pohonné jednotky vyvíjet v průběhu sezóny 2015 stejně jako jeho soupeři: Ferrari, Mercedes a Renault.
Honda dala několikrát jasně najevo svou nespokojenost s novým výkladem pravidel Mezinárodní automobilové federace, která umožnila jejím soupeřům vývoj v průběhu sezóny kvůli chybějícímu datu homologace v pravidlech. Původním záměrem bylo, aby motory byly zmrazeny. Svou stížnost projednala přímo s Charliem Whitingem (psali jsme zde).
FIA nyní povolila japonskému výrobci vývoj svého nového motoru v rámci daných pravidel. Mercedes, Renault a Ferrari mohou před letošním ročníkem změnit 48 % svých loňských motorů - tyto změny jsou určeny počtem bodů (žetonů), které mohou na jejich vývoj použít. Z celkových 66 jich během roku mohou využít 32.
To se na Hondu podle výkladu FIA nevztahovalo: svůj motor měla homologovat do 28. února, aniž by jej pak dále mohla letos upravovat. Podle pátečního rozhodnutí jí bude umožněno použít tolik žetonů, kolik průměrně její soupeři nevyužijí do prvního závodu v Austrálii.
Závodní ředitel FIA, Charlie Whiting, o tom včera týmům napsal: "Pokud tři loňští výrobci mají na začátku sezóny osm, sedm a pět nevyužitých žetonů, pak jich nový výrobce bude moci během sezóny využít šest (průměr zaokrouhlený na celé číslo dolů)."
Honda dosáhla svého: pokud se soupeři rozhodnou pro pozdější nasazení nových motorů, bude moci ten svůj v průběhu sezóny vyvíjet také (foto: McLaren)
Očekává se, že nikdo ze tří loňských výrobců motorů (tj. Ferrari, Mercedes ani Renault) nezačne s motorem, na jehož vývoj by využili všech 32 žetonů pro vývoj. Renault i Ferrari chtějí největší změny podniknout v průběhu sezóny, protože ve vývoji nestíhají, Mercedes po loňské dominantní sezóně také zvažuje, že by novou pohonnou jednotku představil později, byť by si homologaci před prvním závodem mohl vzhledem ke svému náskoku také dovolit.
Není tedy jasné, nakolik bude Honda moci během sezóny svůj motor vyvíjet (kolik žetonů ostatní nevyužijí na začátku), ale podle posledního výkladu FIA a výroků jejich soupeřů je velmi pravděpodobné, že pro vývoj dostane poměrně velký prostor.
AktualizaceZ posledních informací FIA a rozhovorů se zástupci týmů také vyplývá, že výrobci motorů budou nyní moci vylepšení nasazovat postupně, dokud během sezóny nevyčerpají všech 32 bodů (žetonů).
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.