Po měsících hádání se a různých "politických" manévrů dosáhli rivalové Mercedesu toho, co chtěli. FIA jim dala zelenou pro vývoj motoru v průběhu sezony. FIA uznala, že v pravidlech bylo až příliš mnoho nejednoznačností na to, aby donutila značky homologovat nové motory již před startem sezony.
Ferrari a Renault dostaly tímto rozhodnutím, které dle samotné FIA nebylo moc "logické a odolné", naději na to, aby přišly s vylepšeními svých pohonných jednotek, o kterých soudí, že jim pomohou stáhnout ztrátu na Mercedes. Avšak v F1 není nikdy nic jednoduché.
Zatímco prvotní reakce byla taková, že rivalové Mercedesu dostali prostor na zlikvidování ztráty, tak nikdo nemůže zaručit, že to nakonec nebude Mercedes, který svůj náskok ještě navýší. Navíc někteří naznačují, že Mercedes ani v roce 2014 nevyužíval svoje pohonné jednotky na maximum.
Podle mnohých tak nakonec ve Španělsku nakonec přijde zlepšení, které posune Mercedes ještě víc dopředu, než by tomu bylo, kdyby homologace proběhla na začátku roku (o dalších dopadech posunu termínu homologace si přečtěte také v tomto článku).
Je jasné, že toto rozhodnutí nebylo přijato s cílem pomoci jednomu nebo druhému výrobci. Přišlo z daleko pragmatičtějších důvodů - FIA nechce riskovat řešení nejasně stanovených pravidel před soudem. Zřejmě na této změně mohla tratit Honda - která by se výkonnostně relativně ve srovnání s ostaními propadala, i když i v této otázce dochází k diskuzi.
Výrazné zvýšení efektivnosti nových pohonných jednotek zůstává nedoceněno(foto: Red Bull Racing)
Rozmrazení vývoje motorů však může být dobré pro všechny v F1 - jednou z nejvíce promarněných příležitostí vloni byla skutečnost, že sport jako celek nedokázal dostatečně dobře využít výhody a genialitu nových technologií v F1. Zlepšení v otázce efektivity spotřeby paliva a komplexnost a dopad větších hybridních systémů byly překryty negativy v podobě zvuku.
Navíc fakt, že jeden výrobce dokázal postavit výrazně lepší motor, kterému ostatní nedokázali konkurovat i v důsledku zmražených pravidel, vrhl na oblast motorů spíše mrzutost, než že by byla obdivována. To se teď ale změnilo - lhůta pro homologaci byla změněna a možná dokonce dojde i k přehodnocení rozsahu povolených úprav.
To by mělo vést ke zvýšení konkurence. Fanoušci budou moci lépe pochopit změny, které se udály. Navíc se zde otevírá prostor pro souboj mezi týmy na poli pohonné jednotky. Hlavním důvodem, proč F1 po léta udivovala fanoušky, byla technická inovace.
Výkonnostní výhodu tvoří nejlepší designeři, kteří mají nejlepší nápady a nejlépe porozumí pravidlům, což pak aplikují na svoje vozy. Šéfové F1 by si určitě nepřáli absolutní rozmrazení aerodynamických pravidel, protože sport jako celek vždy dobře chápal, že je zde potenciál pro změnu v relativní konkurenceschopnosti.
Mercedes může svůj náskok ještě navýšit nebo může konkurence jeho náskok snížit - každopádně do F1 se vrací soutěžení (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Mercedes si zaslouží uznání za to, jakou pohonnou jednotku postavil. 16 vítězství "stříbných šípů" ukázalo, jak to vypadá, když někdo postaví dominantní auto, na jehož rychlost soupeři nedokáží odpovědět. I kdyby ale letos Mercedes zjistil, že se jeho náskok zmenšil, protože ostatní využili lépe dosdatečný vývoj, tak by pořád mohli těžit z rozmrazení vývoje motorů.
Rivalové navíc už nemůžou stále naříkat na to, že jim pravidla svázala ruce a nemohou se svojí ztrátou nic dělat. Ferrari a Renault dostali vše, co chtěli. Takže teď je řada na nich, aby ukázali, co v nich je. Rozmražení motorů by také mohlo poskytnout zajímavé informace ohledně toho, které části jsou opravdu důležité a dělají rozdíl.
Mercedesu by se tak mohlo dostat většího uznání za práci, kterou odvedl. Změna v pravidlech sice nemusí budit na první pohled sympatie, avšak jde o změnu s dalekosáhlými dopady - a to nejenom pro továrny v Maranellu nebo Viry-Chatillon.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.