FIA v nových pravidlech potvrzuje zavedení virtuálního safety caru. Jak bude novinka fungovat?
S tímto nápadem přišla po nehodě Julese Bianchiho, který jel i za žlutých vlajek velmi rychle, ztratil kontrolu nad svým vozem a narazil do bagru odtahujícího monopost Adriana Sutila, který ve stejném místě havaroval o kolo dříve.
Během pátečních tréninků si jej v závěru loňské sezóny také několikrát vyzkoušela, a tak se virtuální safety car stal formální součástí sportovních pravidel. Ta v článku 41 popisují, jak bude fungovat - kompletní znění nových pravidel najdete zde.
Na jeho použití dojde tehdy, když bude zapotřebí dvojitých žlutých vlajek v kterékoliv části dráhy a když budou soupeři či komisaři v ohrožení, ale podmínky nebudou takové, aby oprávnili samotné využití safety caru."
Když bude "povolán" virtuální safety car, na světelných panelech kolem dráhy bude svítit nápis VSC. Piloti nebudou moci zajíždět do boxů z jiného důvodu než kvůli výměně pneumatik, navíc budou muset jezdit pomaleji, než jim FIA stanoví pomocí minimálního času stanoveného pro každý sektor trati.
Nejde však o klasické tři sektory, na které jsou okruhy rozděleny, ale o sektor "komisařský," kterých bývá kolem 20 (v závislosti na okruhu, viz příklad Melbourne níže). Pokud někdo v daném úseku zajede čas rychlejší, bude závodními komisaři FIA potrestán.
Oficiální mapa australského okruhu v Melbourne a členění na tři klasické sektory a19 "komisařských" sektorů, které jsou důležité z pohledu virtuálního safety caru- odpovídají stanovištím komisařů (zdroj: FIA)
Pokud bude ředitelství závodu spokojeno s opětovným nastolením bezpečných podmínek, bude se v závodění pokračovat. Týmy o blížícím se ukončení této fáze budou informovány pomocí oficiálního systému pro zobrazování zpráv, pak "do 10 až 15 sekund zmizne z panelů podél trati nápis VSC, místo toho se zobrazí zelená. Po 30 sekundách nato zelená barva zhasne."
Závod bude normálně pokračovat, na žádné pevné restarty nedojde. Ty byly koncem minulého roku společně s dvojnásobně bodovaným posledním závodem sezóny nakonec zrušeny.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.