Honda, nový motorový partner McLarenu, zpochybňuje regulérnost soutěže poté, co Mezinárodní automobilová federace (FIA) dodatečně změnila výklad pravidel pro sezónu 2015.
Jak jsme vás minulý týden informovali, FIA nakonec uznala mezeru v pravidlech, na kterou v závěru loňského ročníku poukázalo Ferrari, a povolilo vývoj pohonných jednotek během sezóny. Ten měl být původně zmrazený, své motory mohli výrobci v omezené míře vylepšovat pouze po skončení a před jejich začátkem.
Letošní výjimka, která vznikla kvůli uvedení chybějícího data homologace v pravidlech, se ale netýká Hondy - pouze Ferrari, Mercedesu a Renaultu, kteří mohou začít s loňskými pohonnými jednotkami a dále se vesele věnovat vývoji i po začátku šampionátu. Původní záměr byl takový, že výrobci své pohonné jednotky homologují do 28. února s tím, že po tomto datu už žádný další vývoj nebude možný - nejen u Hondy, ale u všech výrobců.
Mluvčí japonské automobilky včera uvedl: "Honda věří ve férové soutěžení, které je v zájmu sportu a našich fanoušků. McLaren a Honda kontaktovali v této záležitosti FIA, ale momentálně nemůžeme hovořit o podrobnostech."
Sportovní ředitel Hondy Jasuhisa Araj z náhlé změny názoru FIA radost nemá(foto: Honda Racing)
Šéfové Hondy se příští pondělí (12. ledna) sejdou se závodním ředitelem FIA, s Charliem Whitingem, aby si o tomto problému společně pohovořili. Upozornili na to již v úterý, kdy v Ženevě proběhla schůzka mezi výrobci motorů a FIA.
Jeden z šéfů konkurenční stáje pro BBC uvedl, že je současná situace "pro Hondu sotva férová" a že má právo na to podat oficiální protest. "Kdybych byl v kůži Hondy, požádal bych Japonskou federaci motorsportu o to, aby tuto záležitost předložila Odvolacímu soudu FIA. Pak by si na to právníci pořádně posvítili.
Nevypadá to správně - je to spíše k Hondě nefér. Měli by mít stejnou příležitost, jako všichni ostatní. Neměli by být znevýhodněni pouze pro to, že vstupují o rok později. Přikláněl bych se k tomu, aby se to otevřelo a Honda měla stejnou volnost vyvíjet svůj motor během sezóny tak, jako ostatní tři. Povolil bych jim to všem," dodává nejmenovaný zástupce týmu.
Povolit vývoj během sezóny pouze konkurenci, to podle Hondy není fér(foto: Honda Racing F1)
Podle Whitinga musí Honda jako jediná homologovat svůj motor do 28. února, stejně jako loni ostatní výrobci. Ti mají homologované motory z loňska, a Honda se bez homologovaného motoru nesmí zúčastnit testování.
Honda se bude potřebovat rychle učit a případně odstraňovat potíže za přísnějších pravidel, než platily loni (pouze 4 motory na auto místo pěti), jenže své pohonné jednotky bude moci volně upravovat pouze konkurence.
Poslední vysvětlení FIA ohledně motorů však není definitivním pravidlem, pouze vyjádření jejich současného názoru. Týmy a výrobci se ho obvykle drží, u závodních komisařů ale mohou usilovat o zrušení takového výkladu formou oficiálního protestu.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.
Před Velkou cenou Miami se jezdci představili v netradičním průvodu, kde místo běžných vozů usedli do plně pojízdných formulí postavených z LEGO kostek. Hravá kombinace motorsportu a ikonické stavebnice nadchla fanoušky i média a stylově odstartovala závodní víkend.
Tým Andrey Stelly vstupoval do nové sezóny s tlakem šampiona – a s otázkou, zda si postavení lídra udrží.
Tým Alpine podle zákulisních informací řeší možnou jezdeckou rošádu – hned po nadcházející Velké ceně Emilia Romagna by mohl Jacka Doohana nahradit argentinský talent Franco Colapinto.
Lewis Hamilton znovu neudržel emoce za volantem. Ve Velké ceně Miami si během závodu ostře vyjel do svého inženýra a další napjatá komunikace u Ferrari nenechala nikoho na pochybách, že atmosféra v týmu je vše jen ne klidná. Po závodě ale britský jezdec otočil: „Nemyslel jsem to vážně.“
Australský talent Oscar Piastri si v Miami připsal třetí vítězství v řadě a potvrdil skvělou formu, když opět předvedl suverénní výkon a nenechal nikoho na pochybách, kdo momentálně udává tempo ve Formuli 1.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.