Bývalý šampion Formule 1, Jacques Villeneuve, ostře kritizuje rozhodnutí Red Bullu posadit do vozu F1 nejmladšího pilota v historii - teprve sedmnáctiletého Maxe Verstappena.
Mladého Holanďana čeká v Austrálii za necelé tři měsíce závodní debut s Toro Rosso, Villeneuve to ale nemůže strávit: "Mám vám říci pravdu? Myslím, že Max je urážkou. Uvědomuje si Red Bull, že do F1 dávají dítě?"
Nepochybuji o tom, že je rychlý, nemá však žádné zkušenosti. Já jsem do F1 vstupoval v 25letech poté, co jsem vyhrál v IndyCar. Než začnete bojovat proti životům druhých, musíte se učit - a vyučování není účelem Formule 1," zlobí se Kanaďan.
FIA si problém příliš mladých pilotů ve vrcholné disciplíně motorsportu uvědomuje, proto do nových pravidel zakotvila dovršení minimálně 18 let jako podmínku pro získání superlicence. To ale podle Villeneuva nestačí.
"Mělo by to být 21 let. Do Formule 1 byste měli dorazit jako vítěz s bohatými zkušenostmi. F1 není místem, kam byste přišli a jako pilot se rozvíjeli," pokračuje mistr světa F1 z roku 1997, který před svým vstupem do F1 získal v sezóně 1995 titul v americké sérii IndyCar.
Ani Red Bull podle něj nebyl připraven na kontroverzi, kterou jeho rozhodnutí vyvolalo: "Debut 17letého [mladíka] je pro F1 negativní zprávou a já si myslím, že dopad zatím nebyl tak pozitivní, jak Red Bull očekával."
Max Verstappen při tréninku s Toro Rosso STR9 v Austinu (foto: Scuderia Toro Rosso)
Problém hledá ještě někde jinde: v příliš snadné ovladatelnosti současných monopostů: "Verstappen si přijede, udělá 10 kol a okamžitě vypadá silný. Zdá se, že vůz F1 může řídit kdokoliv, zatímco ve dnech mého otce byli jezdci považování jako hrdinové za volantem téměř neuvěřitelných monster."
"F1 na mě zapůsobila, když jsem přišel, i když jsem jezdil v IndyCar. Ala takováto F1 není vzrušující. Auta se zdají být pomalá," dodává v rozhovoru pro Sky Jacques Villeneuve, jehož otec Gill zahynul ve voze F1 při kvalifikaci na Velkou cenu Belgie 1982.
Známý komentátor F1 Martin Brundle rozebral rozhodnutí Christiana Hornera a poukázal na moment, který považuje za zásadní pochybení v řízení týmu Red Bull.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.