Po návratu do Ferrari se od jejich posledního mistra světa z roku 2007, Kimiho Räikkönena, čekalo více. Rozdíl mezi ním a Fernandem Alonsem byl největší mezi týmovými kolegy v poli. Proč tomu tak bylo?
Pokud se podíváme na statistiky, byla letošní sezóna vůbec tou nejhorší v Räikkönenově kariéře. V podstatě si ani ve své nováčkovské sezóně u Sauberu nevedl hůř. Tehdy sice také nedojel na pódiu (což se od té doby až do letošního roku nikdy nestalo), ale pokud bychom použili stejný bodovací systém, jako je nyní, získal by o 11 bodů více.
Nehledě na to, že propadl proti svému týmovému kolegovi. Fernando Alonso se kvalifikoval lépe a získal celkem o 106 bodů, což bylo letos největším rozdílem mezi týmovými kolegy vůbec. To rozhodně nebylo to, co se od něj po pěkných výkonech v Lotusu po návratu z rally očekávalo.
Ale proč vlastně letos takto pohořel? Je jasné, že F14 T nebylo auto, na které by mohlo být Ferrari pyšné a jeho konkurenceschopnost byla omezená. Nicméně Alonso i tak dokázal zajet i solidní výsledky, ke kterým se Fin ani nepřiblížil.
Räikkönen přiznal, že se celou sezónu trápil s ovládáním vozu a stěžoval si na jeho přední část. Jeho jízdní styl je totiž citlivý na nedotáčivost. Nemá rád, když auto nezatáčí podle jeho představ a tento jízdní styl má již od dob závodění na motokárách.
"Nikdy jsem neměl rád, když při zatáčení přední část nekouše. Můj styl je takový, že se snažím udržet rychlost až do středu zatáčky. Tak jsem zvyklý to dělat. Samozřejmě se to liší auto od auta, ale myslím, že je to nejrychlejší cesta - když auto funguje tak, jak chcete vy," uvedl pro Autosport Räikkönen.
A přesně to mu prý letos chybělo. "Když nemůžete nasměrovat auto tam, kam chcete, a brzdit, kde chcete, kvůli probrzdění a klouzání se předek chová nevyzpytatelně a vy trošku ztratíte v jedné zatáčce a rychlost vám pak chybí na další rovince.
Vypadá to jako nic, ale na jedno kolo se to pak stává citelnou ztrátou. Já se tím trápil po většinu sezóny, bylo to náročné a rozdíly jsou pak velké. Zadní část auta jsme rozhodně vylepšili, pro mě je problém přední a omezuje mě to. V rychlých i pomalých zatáčkách, je to stejné všude," vysvětluje pětatřicetiletý rodák z Espoo.
A svůj styl měnit nehodlá. "Závodím už dlouho a nikdy jsem svůj styl neměnil a ani ho měnit nebudu, nebylo by to správné řešení problému," domnívá se.
Napraví příští rok Räikkönen svoji reputaci? (foto: Scuderia Ferrari)
Letos byla auta F1 odlišná od let minulých - méně přítlaku, tvrdší pneumatiky, nový brzdový systém a především nové motory. A podle Jamese Allisona, technického ředitele Ferrari, tyto novinky Räikkönenovi příliš nevyhovují.
"Kimiho styl je poněkud těžký na přední pneumatiky a jemný na zadní část vozu. A vzhledem k tomu, jaká jsou auta obecně, zadní část je limitovaná a to býval Kimiho trumf v rukávu. Nicméně aby mohl plně využít svoji výhodu, musí mít kombinaci auta a pneumatik takovou, aby se mohl celkem tvrdě opřít o přední nápravu," vysvětluje Allison.
"Fernando a Kimi jsou oba mistři světa a jsou oba nesmírně rychlí piloti. Pokud dáte Kimimu auto, s nímž může pracovat, pak se mezi ně těžko vleze cigaretový papír. Fernando cítil, že je omezován kvůli zadní části vozu, Kimi kvůli přední. Fernando totiž více než při nájezdu do zatáčky, pracuje s výjezdem ze zatáček," uvedl.
Dodal také, že Finovi to neusnadnil ani samotný vůz F14 T, který od počátku nebyl lehce ovladatelný. "Hodně jsme vůz vylepšili, ale stále nám chybí přítlak a výkon proti konkurenci. Má také určité vlastnosti ovladatelnosti, které jsou nepředvídatelné. Kimi závodí celý život a mohl využít svůj um při vjezdech do zatáček s tím, že je jemný za zadní část auta při výjezdu. To je výhodou a naším cílem je dodat Kimimu vůz, který mu umožní využít tento talent."
Podle odcházejícího šéfinženýra Pata Frye musí zapracovat na kompromisu. "Je pro něj výzvou, aby přední pneumatiky správně fungovaly. Je to neustálý boj, abychom to pochopili. Stále řídí stejně, abychom z něj dostali to nejlepší, musíme mu dát lepší auto," nechal se slyšet.
Vzpomíná si například na doby spolupráce v McLarenu, kdy během roku vyzkoušeli sedm různých nastavení zavěšení předního kola. Dobrou zprávou by v tomto případě mohl být i příchod Sebastiana Vettela, který má podobný styl jako Fin.
Max Verstappen vynechává mediální den před Velkou cenou Miami, jeho soukromý letoun vyrazil z Francie do USA teprve před několika hodinami. Okamžitě se tak rozšířily spekulace, že nizozemský šampion a jeho partnerka Kelly Piquet možná právě přivítali na svět svého prvního potomka.
Po krátké pauze a nabírání sil po náročné trojici závodů je tu další adrenalinová jízda – Formule 1 se o víkendu vrací na scénu Velkou cenou Miami, kde se očekává další dramatické dějství sezóny 2025.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.