Ricciardo: Nikdy se neusmívám jen z povinnosti

Ricciardo, Daniel
Ricciardo, Daniel, foto: Red Bull Racing
16. prosince 2014 08:52
Sdílej:

Daniel Ricciardo v rozhovoru přiznal, že před sezonou neočekával tak skvělé výsledky.

Jak se chová Vaše sebevědomí, když usednete za volant vozu, se kterým můžete bojovat o vítězství? Daniel Ricciardo (DR): „Zvyšuje se. Rychlý vůz přidává na sebevědomí. Domnívám se ale, že schopnosti vozu nemají vliv na motivaci, například v Toro Rosso jsem dopředu věděl, že nezvítězím.“

V F1 už jste nějakou dobu, začínal jste v HRT… DR: „Ano a nevedlo se mi špatně. Nechci říct, že v HRT jsem jel jen na 95 procent. Já jedu naplno vždy, ale když máte šanci na vítězství, snažíte se dělat i nemožné. V rychlém voze se hledá motivace snadněji. Když jste unaven, necítíte se unaven úplně.“

Když jste přišel v minulém roce do Red Bullu, myslel jste si, že v závodech získáte tři prvenství a po odchodu Sebastiana Vettela se stanete lídrem týmu?DR: „Vůbec ne. Doufal jsem, že dosáhnu na nějaké pódiové umístění a že stěžím život Sebastianovi. Ale nemyslel jsem si, že třikrát zvítězím a dosáhnu deset, nebo tak podobně pódiových příček. Bylo to fajn.“

Poděkoval se Vám někdo z Ferrari, že kvůli Vašim výkonům přemýšlel Vettel o přestupu k nim?DR: „Dali mi za to odměnu!“ (smích)

Cítíte něco jako vinu za to, že Vettel odešel z týmu? DR: „Ne, necítím se být vinen. Na Vettelovi se určitě podepsala jeho situace… Sezona neproběhla podle jeho představ, ale s Red Bullem získal čtyři tituly a možná bude spokojenější, když ten pátý získá s jiným týmem. Jemu se vozy Ferrari hodně líbí, je jejich fanouškem, myslím, že rozhodování nebylo těžké.“

Zdá se, že Vám nový vůz vyhovoval lépe než Sebastianovi. Když byl v týmu Mark Webber, všechny změny dělal tým s ohledem na Sebastiana. V čem je tajemství Vašeho úspěchu? Jak se Vám podařilo získat si důvěru týmu? DR: „S Markem jsem o tom nemluvil, nevím jaká byla situace v týmu. Možná, že je to jen výmysl tisku, nevím čemu bych měl věřit. Když jsem v minulém roce v srpnu nebo září podepsal smlouvu s Red Bullem, řekli mi, že budu mít na sto procent stejný vůz jako Sebastian. To jsem chtěl slyšet a stejné to bylo i letos. V této sezoně jsem neměl tolik problémů, jako Sebastian.“

Bylo Vaše postavení nováčka výhodou, protože jste neměl co ztratit?DR: „Sebastian byl pod obrovským tlakem a kdyby byl vůz v Melbourne konkurenceschopný, vítězství by očekávali od něho, ode mne by chtěli možná jen pódiové umístění, nebo tak podobně. Pro mě to bylo snadnější adaptovat se v týmu a soustředit se na práci.“

V následující sezoně budete mít mladého týmového kolegu. Znamená to, že tlak na Vás bude větší? DR: „Nemyslím si to, protože jsem už dosáhl určitou úroveň. Pod vysokým tlakem jsem už pracoval, neumím si představit větší. Souboj s Daniilem Kvjatem budou novou výzvou. Všichni budou očekávat, že budu rychlejší než Daniil, samozřejmě se budu snažit naplnit očekávání.“

Do závodu v Brazílii měl Rosberg na svém kontě jen o jedno vítězství víc než Vy, i když měl lepší. Není to zajímavé? DR: „Ano, z hlediska statistiky to je zajímavé. Jsem na své výsledky pyšný. Kdybychom před sezonou věděli, že Mercedesy budou dominovat, byl bych spokojen i s jedním vítězstvím, ale tři… Sezona byly zajímavá a já jsem rád, že jsem využil každou příležitost. Měli jsme tři šance být lepší, než Mercedes a všechny jsme využili. Jsem s tím spokojen.“

Které vítězství bylo nejpříjemnější? DR: „V Budapešti. Vítězství v Kanadě bylo šokující i kvůli incidentu mezi Massou a Pérezem. Když jsem viděl po závodě záznam nehody, zeptal jsem se v týmu: Co mám dělat, mám oslavovat? Proto jsem byl v Kanadě zdrženlivý.“

Při vítězství v Budapešti jste předjel dva mistry světa…DR: „Ano, předjel jsem Lewise Hamiltona a Fernanda Alonsa v průběhu jednoho kola. Na mém voze byly nové pneumatiky, přesto to bylo potěšující.“

Mnoho jezdců se na tiskových konferencích snaží neprojevovat své emoce. Vy jste jiný…DR: „Obvykle nehledím příliš do budoucnosti, proto si užívám to, co se se mnou děje v dané chvíli. Když se mi něco nelíbí, neskrývám to. Pamatuju si, jak jsem se při focení po kvalifikaci v Monaku vůbec neusmíval, protože jsem nebyl se svým výkonem spokojen. Ale já mám skvělou práci, dobrý život, tak co… Když vidíte sportovce, to je jedno v jakém sportu, že se na lidi usmívají jenom z povinnosti, tak je to špatné. Musíte přece při tom myslet na děti, které ve Vás vidí hrdinu, nesmí Vás vidět takovým…“

Stalo se
Novinky
Nový prezident FIA Mohamed ben Sulajem

Ben Sulayem získal neomezenou vládu. FIA ruší limit funkčních období prezidenta

FIA na mimořádném valném shromáždění v Macau schválila zrušení limitu funkčních období pro prezidenta a další představitele federace. Změna otevírá cestu Mohammedu Ben Sulayemovi k delšímu setrvání ve funkci. Současně byly zpřísněny podmínky pro kandidaturu na prezidenta FIA.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Ferrari Lewise Hamiltona prošlo po Španělsku přísnou kontrolou FIA

Lewis Hamilton prošel po GP Španělska rozsáhlou kontrolou FIA. Ta potvrdila, že jeho Ferrari SF-26 splňuje pravidla F1 2026. Inspekce se zaměřila na zadní brzdový systém včetně hardwaru i elektroniky. FIA nenašla žádné porušení a potvrdila legálnost řešení i výkonu.

Novinky
Fernando Alonso v Barceloně

Honda připravuje upgrade pro Aston Martin, Koji Watanabe krotí očekávání

Honda plánuje v létě nasadit upgrade spalovacího motoru pro Aston Martin. Šéf HRC Koji Watanabe ale varuje, že změna nepřinese okamžitý skok ve výkonu. Partnerství je podle něj dlouhodobý projekt, který se teprve rozvíjí v nové éře pravidel 2026.

Novinky
Lewis Hamilton v Rakousku.

Teplotní riziko v Rakousku. FIA aktivovala opatření pro chlazení jezdců

FIA vyhlásila „heat hazard“ (teplotní riziko) pro GP Rakouska kvůli očekávaným teplotám až 38 °C (na trati přes 50 °C). Zavádí se pravidla pro chlazení jezdců a úprava minimální hmotnosti vozů. Opatření reaguje na evropskou vlnu veder i extrémní GP Kataru 2023.