Eric Boullier má za sebou první sezónu u McLarenu. V čem se jeho role lišila od té, kterou zastával loni u Lotusu? Jak se projevuje vliv Petera Prodromoua, který přišel z Red Bullu, a jak funguje jejich spolupráce s Hondou - novým dodavatelem pohonných jednotek?
Co všechno obnáší tvá role? A změnila se se zavedením nové struktury?Eric Boullier: Jde 100% o stejnou roli, jakou jsem měl u Lotusu, kde jsem byl také výkonným ředitelem a šéfem týmu. Hlavním rozdílem je to, že v Lotusu jsem měl na starosti také marketing a obchod. U McLarenu to je zcela oddělené - máme další společnost, která se stará o tyto věci: McLaren Marketing.
Já jsem zodpovědný za sportovní a technickou výkonnost společnosti McLaren Racing. Jsem na stejné úrovni, jako výkonný ředitel, ale řekněme, že role výkonného ředitele obsahuje více administrativních věcí, protože se soustředí na řízení společnosti.
Mou rolí je zajistit, že všichni budou spolupracovat při hledání výkonnosti a výrobě nových součástí v co nejkratším čase a v té správné kvalitě. Jsem tedy zapojen to všech technických organizací - od konstrukce, aerodynamiky a softwaru po výrobu.
Proč McLarenu tak dlouho trvá jmenování stálého výkonného ředitele? Jonathan Neale v této roli působí od ledna.EB: Možná nemáme tu potřebu. Ron Dennis dal jasně najevo, že může mít výkonného ředitele, ale že zároveň vyhodnocuje, zda je to potřeba. Nejsme si jisti, že někoho takového potřebujeme.
McLaren si novou pohonnou jednotku Hondy vyzkoušel v přechodnémvoze MP4-29H/1X1 (foto: Honda Racing F1)
Před několika měsíci jsi uvedl, že reorganizace McLarenu se může "dotknout ega" některých jedinců. Jak to pokračuje?EB: McLaren má velmi dlouhou a úspěšnou historii. Ví, jak postavit vítězné auto. V posledních letech se možná na některé věci ze strategického hlediska pozapomnělo, v tom možná McLaren ztratil.
Potřebujeme tedy čerstvou strukturu, pokud jde o procesy, lidi a rychlost. Vítěznou kulturu máme, zařízení také, ale stále potřebujeme dál investovat do strategické obnovy a do úpravy toho, kam nás vede omezení testování a využití aerodynamického tunelu.
Nyní se přístup hodně liší a referenční body mezi tratí a dalšími simulacemi se posunuly. Priority se změnily a my se musíme posunout k novému způsobu práce. Proto se některá ega, která si po mnoho let zvykla dělat věci určitým způsobem, musí oprostit od minulých zkušeností a vidět svět jinak.
Z vnějšího pohledu to vypadá, že letošní auto mělo stejné slabiny, jako jeho předchůdce: aerodynamický balík vyžadující příliš tuhé zavěšení atd.EB: Proto jsem tady, abych tohle změnil!
Vliv Petera Prodromoua byl jasně patrný na novém křídle, které McLaren nasadilke konci sezóny (foto: McLaren)
Kdy se podle tebe začne projevovat vliv hlavního inženýra Petera Prodromoua na způsob, jakým pracuje oddělení aerodynamiky?EB: Začal se projevovat hned, jakmile prošel dveřmi. Je jasné, že bude mít velmi důležité slovo u týmu. Myslím si ale, že se už začínají projevovat výsledky struktury, kterou jsme vybudovali. Nedochází k žádnému velkému skoku.
Dnes už víme, že příští auto bude lepší než letošní, ale nemáme magickou hůlku, abychom to okamžitě přenesli na dráhu. Očekáváme, že cesta k nápravě - nebo řekněme raději kopec - bude prudký, ale Peter nám pomůže se dostat na jeho vrchol rychleji.
Jedním z důvodů úspěchu Mercedesu letos byla integrace mezi odděleními pro šasi, aerodynamiku a motor. Jak chcete dostat Hondu do podobné situace?EB: Už se stalo. Příští auto je velmi pokročilé, pokud jde o integraci motoru, a inženýři Hondy s našimi inženýry dobře komunikují na všech úrovních.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.