Šéf McLarenu, Ron Dennis, si na Autosport International zajímavě popovídal s legendárním komentátorem, Murrayem Walkerem.
Jednou z nejzajímavějších částí tohoto asi hodinového rozhovoru byla pasáž, ve které Dennis popisoval, jak zvládal vztah dvou velkých rivalů pod svoji střechou v roce 2007 - Lewise Hamiltona a Fernanda Alonsa. Došlo také na srovnání s legendárními bitvami mezi Ayrtonem Sennou a Alainem Prostem v letech 1988 a 1989.
"S každým jezdecem, který někdy jezdil pro McLaren a to včetně těch nejkontroverznějších, jsem se snažil, a u skoro všech z nich se mi to povedlo, stát se přáteli. Myslím, že když s těmito lidmi strávíte až moc času a hodně se navzájem ptáte, jestli nejste kamarády, tak nemáte základ. Co přátelství trochu smazává je samozřejmě soutěživost, kterou tito jednotlivci mají. To je tedy konstantně v konfliktu," říká Ron Dennis.
"Takže jak se tedy stát opravdu dobrými kamarády a zvládat nevyhnutelné: 'Já chci to nejlepší, já chci toto, sleduj mě a zvýhodňuj mě'? To je těžké. Takže zpátky k vaší otázce, všichni se stali přáteli. Dokonce i jezdci, kteří odcházeli pod mraky, tyto mraky časem zmizely a přátelství se znovu obnovilo."
Ron Dennis je znám pro svůj tvrdý postoj v jednáních a také pro svoje specifické projevy(foto: McLaren)
Další otázkou bylo, kdyby teď Ron potkal Fernanda na chotbě ve Wokingu, tak jestli by mu řekl: "Dobrý den Fernando, rád tě tu zase vidím". Na to Ron odpověděl: "Ano, to bych udělal. Rozumíte tomu, proč lidé dělají určité věci, odkud pocházejí a to je důležité. Byl bych ve své mysli schopen eliminovat negativitu, kterou každému způsobil? Ne, to samozřejmě ne. Ale myslím... musíte být větší osobností."
Později se Murray Walker šéfa celé skupiny McLaren zeptal: "Zažil jste dva zvláště těžké vztahy s jezdci: Senna a Prost a Hamilton a Alonso. Měl jste ve svých rukou čtyři brilantní jezdce, každý z nich mohl vyhrávat závody, ale jak jste zvládal jejich soutěživost?"
Dennisova odpověď nás nechává nahlédnout do toho, jak funguje systém rovnosti v McLarenu. "Samozřejmě to není jednoduché. Jednáte s extrémně soutěživými jedinci, hodně rozdílnými osobnostmi a v obou těchto případech velmi rozdílnými kulturními pozadími. A ve skutečnosti také velmi rozdílnými zázemími vzdělání. Povahy těchto kontrétních mužů byly velmi rozdílné.
Hamiltona si Dennis vyloženě vychoval (foto: McLaren)
Ayrton žil totálně pro Formuli 1 a její hodnoty. Byl její součástí, avšak s Alainem sdílel jednu věc - ve svých zemích byli absolutními hrdiny. Byli vrcholem nejen v jejich sportu, ale v daném čase byli ve svých zemích také nejprominentnějšími sportovními osobnostmi. Psalo se o nich fenomenální množství věcí a zcela jasně, což byl případ také Fernanda a Lewise, se lišilo to, co se o nich psalo v jejich rodných zemích.
Vybudovali si to tak, tolik se toho o nich psalo, přiměli hodně lidí, aby s nimi mluvilo a ve svých vlastních myslích museli zjistit důvody pro neúspěch. Pro Grand Prix jezdce je velice důležité, abych chápali a snad si také věřili. A aby se sami pochopili, tak si musí totálně věřit. To znamená, že je pro ně extrémně těžké, se vyrovnat s něčím, co nebylo chybou auta nebo týmu. Takže, když selžou, což se nevyhnutelně stane, protože to je ve sportu přirozené, tak všichni jezdci mají tendenci hledat nějaké důvody pro toto selhání.
Pokud jste tak oddaní rovnosti, jako je McLaren, tak předvádíte rovnost na konstantní bázi. Například Alain si vždy dělal starost o to, že by Ayrton mohl být favorizován Hondou v oblasti motoru. Takže závodní motory byly seřazeny, jejich čísla napsána na kus papíru, dána do klobouku a oni si tahali svoje motory. Byla to jednoduchá, ale ta nejsnažší cesta, jak zajistit, že ohledně motoru nebude žádná zaujatost.
Jakmile eliminujete tyto věci, tak skončíte s lidskými problémy. Lidské problémy nakonec vždy skončí u 'on to udělal' - jako děti ve škole - 'on to udělal, paní učitelko, já udělal toto, paní učitelko'. A vy to pak musíte rozsoudit. A nakonec jsem tvrdý, o co tvrději na mě tlačíte, o to drsnější jsem. Naprosto jasně rozhodnu, jak to bude a pokud se jezdec - a to se opravdu stalo, ne ovšem mezi těmito čtyřmi - dostane do bodu, kdy to nemůže akceptovat, tak tu pro něj v McLarenu není místo."
Lewis Hamilton po závodě v Belgii zůstává optimistou i přes sedmé místo, kterého dosáhl díky skvělému návratu v poli. Oceňuje svůj výkon a věří, že tým Mercedes postupně najde cestu zpět k předním příčkám.
George Russell potvrdil, že ho tento týden čeká klíčové jednání s Mercedesem kvůli nedávnému ústupu týmu z formy. Cílem bude najít řešení a vrátit se zpět do boje o přední příčky.
Max Verstappen zůstává i nadále vázán smlouvou s Red Bullem, protože letní přestávku tráví mezi nejlepší trojicí šampionátu. Tím nesplnil podmínku pro aktivaci výkonnostní klauzule.
Lewis Hamilton kritizoval odklad startu Velké ceny Belgie, který považoval za zbytečný. Podle něj se tím situace na trati nijak nezlepšila a chyběla konzistence v rozhodování.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.