Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone překvapivě přiznává, že za finanční problémy menších týmů nese vinu právě on. Zároveň však netuší, jak současnou krizi vyřešit.
Dva týmy již na finanční náročnost královské třídy motorsportu doplatily: Marussia i Caterham se dostaly do nucené správy a v Austinu poprvé ve své historii scházejí. Jejich krach naštval některé další přeživši týmy, podle nichž nejsou příjmy spravedlivě rozdělovány.
Je smutné, že nejlepší globální sportovní platforma generující miliardové obraty si nedokáže udržet ani 11 týmů. Ecclestone přiznává, že na tom nese nemalý podíl: "Příliš mnoho peněz se špatně rozděluje, což je zřejmě mou chybou."
"S tím, jak dochází mezi lidmi k mnoha dohodám, se to tehdy zdálo jako dobrý nápad. Vím, co je špatně, ale nevím, jak to vyřešit," uvádí šéf F1, který se všemi týmy uzavřel soukromé finanční smlouvy. Výsledkem však je, že rozdělování financí těžce zvýhodňuje velké týmy.
Tyto smlouvy jsou sice důvěrné, ale má se za to, že například Ferrari dostalo za třetí místo v loňském šampionátu přes 200 milionů dolarů (kolem 4,5 miliardy Kč) plus 90 milionů dolarů (2 miliardy Kč) pouze za to, že se objevili.
Souboje Caterhamů s Marussiemi v Americe ve zbytku sezónyuž žel neuvidíme (foto: Marussia F1 Team)
Jenže s tím ostře kontrastuje to, kolik dostala za svou účast Marussia (14 mil. dolarů, tj. 310 mil. Kč) či Caterham, který vyinkasoval přibližně dvojnásobek (kolem 620 mil. Kč). Náklady na účast v F1 se u týmů středu pole se přitom odhadují na 120 milionů dolarů (2,7 miliardy Kč). Měli menší týmy (HRT zkrachovalo už dříve) vůbec šanci se někdy na ně dotáhnout?
K bojkotu se v Americe nikdo nechystá. "Budou závodit, za to vám ručím. Mám ale obavy o to, zda budou závodit příští rok," uvádí Ecclestone na adresu Force Indie, Lotusu a Sauberu. Pokud chtějí menší týmy zabránit krachu dalších účastníků, musí být ochotny vzdát se části svých příjmů.
"Nejde o největší krizi, kterou jsem řešil, ale spokojený nejsem. Hovoříte jen o větších peněžních částkách, proto se to hůře řeší. Něco s tím udělat musíme, protože nemůžeme jen tak hezky sedět, odpočívat a myslet si, že problém zmizí.
Není to jako s chřipkou, kdy si vezmete pár tabletek a bude pryč. Situace je taková, že pokud si dostatek lidí bude přát ji řešit, pak ji vyřešit můžeme. Jde o to, že lidé pracující v tomto sportu, se budou muset na něj podívat a učinit určité oběti," vysvětluje Ecclestone.
Pro řešení krize by větší týmy musely být ochotny vzdát se částí svých příjmu - ty s tímale podle Bernieho Ecclestonea souhlasit nebudou (foto: Pirelli)
Rád by proto s většími týmy vyjednal nové smlouvy, pokud na to budou připraveny. "Pro mě to není rozdíl, jak budou peníze rozdělovány. Jestli si tady se mnou sednou a řeknou, že chtějí odlišným způsobem sdílet všechny peníze, které dostávají, pak jim řeknu: 'Fajn, dejte mi kus papíru,'" tvrdí šéf F1, který je ochoten přidat také něco z příjmu hlavního akcionáře CVC, který jej zaměstnává, aby sport vedl.
"Řekl bych lidem, kteří dostávají pořádné sumy peněz, že bych chtěl nějaké procento z jejich výkonnostních odměn. Ty peníze bych pak rozdělil mezi tři či čtyři týmy, které jsou v problémech, a pak bych do toho vložil stejnou částku peněz. Ale ani jeden tým by tohle nepovažoval za dobrý nápad," dodává Ecclestone.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.