AUSTIN - 2. TRÉNINK; Ve druhém tréninku se na čele seřadily opět Mercedesy - Lewis Hamilton o pouhé tři tisíciny sekundy před svým týmovým kolegou Nicem Rosbergem. Zlepšilo se Ferrari, což potvrdil Fernando Alonso třetím místem. Potíže i nadále pronásledovaly Red Bull, tentokrát Sebastiana Vettela.
Do odpoledního tréninku v Austinu, který začal ve 20:00 našeho času, se zapojilo opět 18 jezdců - tentokrát včetně Bottase a Vergneho, kteří museli dopoledne své vozy přenechat rezervním jezdcům (Nasrovi a Verstappenovi).
První čas si připsal po 5 min Bottas - 1:44,534, který také jako první vyrazil na trať. Button se však v dalším kola dostal před něj - 1:42,427. Upozorňoval přitom inženýry McLarenu na to, že vítr hraje velkou roli.
McLaren se zatím v Americe po nasazení dalších nových dílů ukazuje v dobré formě, kterou si přenáší ze Soči - v závěru sezóny dělá stále pokroky. Včera si Brit pochvaloval zahřívání pneumatik, ve kterém se jeho tým zlepšil, náladu mu kazí jen penalizace za nutnou výměnu převodovky.
McLareny postupně zrychlují - Button 1:41,945, Magnussen 1:41,913 min, ale Mercedesy se před ně po čtvrt hodině snadno dostávají: 1. Hamilton (1:40,993), 2. Rosberg (1:41,499) - všichni zatím stále na středně-tvrdé směsi.
Po 22 minutách si Mercedesy pořadí prohazují, tentokrát první příčku okupuje Rosberg (1:40,078), přestože jeho týmový kolega dokázal vylepšit svůj předchozí zápis na 1:40,615 min.
Nico Rosberg vyráží do druhého tréninku (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Ferrari kromě nového a předního křídla v Austinu nasadilo také nové zavěšení, kterým se snaží adresovat potíže se svou slabší trakcí. Tento prvek je vyvíjen pro příští auto.
Vettelovo auto zůstávalo stále rozebrané v garáži, FIA již potvrdila, že použije všechny nové, letos již šesté, komponenty pohonné jednotky, a tudíž ho start z boxové uličky v neděli nemine. Otázkou je, zda Red Bull zariskuje a vynechá kvalifikaci. Ty ale budou mechanici měnit až v noci, tentokrát se úřadující mistr světa půl hodiny zdržel kvůli výměně převodovky a zadního křídla.
Ecclestoneovi mezitím, jak se zdá, vůbec nevadí ochuzené pole o dva týmy: "Počet aut může klesnout na 14. Když ztratíme další dva týmy, pak je ztratíme. Nedokážu říci, zda k tomu dojde či nikoliv. Ale 18 aut není vůbec žádné drama."
Budou s tím ale spokojení i ostatní včetně pořadatelů? "Jo." A bude to stačit - nepotřebuje F1 z nějakého důvodu i malé týmy? "Potřebujeme je, pokud podávají řádné výkony a neobcházejí kolem jako žebráci." Jako řešení navrhuje zbavit se drahých pohonných jednotek, které letos byly zavedeny: "Zbavit se těch motorů, protože nikomu nic nedávají. Nejsou Formulí 1."
Romain Grosjean loses his @Lotus_F1Team E22 through the high-speed Turn 5 #USGP #F1 pic.twitter.com/mO9qpkFCuc
— Formula1.com (@F1) October 31, 2014
V tu chvíli předvedl Grosjean smyk v rychlé pasáži mezi zatáčkami 3 - 5. "Jste si jisti, že všechno funguje řádně?" ptal se poté svých inženýrů. V jednom z dalších pokusů hlásí, že přišel o KERS. Lotus o problému ví, ale není si zatím jistý, jak jej úplně vyřešit.
Na potíže s nestabilní zadní části - zřejmě kvůli větru - si stěžuje Ricciardo. Přesto se mu daří na chvíli rozdělit dvojici Mercedesu - 1:40,390 min. Button hodnotí pneumatiky: "Nezhoršují se, pěkně špatně už začaly."
Lewis se ale o pár minut později dostává zpět na druhé místo (1:39,141). Rosberg nasazuje v polovině tréninku měkké pneumatiky a zrychluje o sekundu - 1:39,088, jeho týmový kolega je ale o tři tisíciny sekundy rychlejší.
Pokroků dosahuje Williams, který díky odlišnému programu v prvních trénincích končí obvykle mimo první desítku. Massa po 52 min zajíždí páté nejrychlejší kolo - 1:40,457 min. Alonso se na měkkých pneumatikách dostává na třetí místo, na Mercedesy však ztrácí přes 1,1 s.
Oba jezdci Mercedesu si v poslední půl hodině stěžují na problémy s převodovkou. "Všiml jsem si divného přeřazení ze čtyřky na pětku, když se projížděl přes startovní čáru," uvedl Lewis. "Problém s převodovkou při podřazování v poslední zatáčce," hlásil zase Nico.
Jenson Button přijíždí ke svým mechanikům (foto: McLaren)
Hamilton ke konci vysedával v boxech kvůli problémům s hydraulikou, mechanici se věnovali pravé zadní části vozu, který měl sundanou podlahu. Lídr šampionátu proto již nemohl kroužit, duo Mercedesu nicméně již nikdo neohrožoval, protože se všichni věnovali delším jízdám s těžšími vozy.
Sauber je momentálně nejpomalejším týmem. Zajímavá je situace ohledně jeho budoucího jezdeckého složení. Sutil včera uvedl, že zřejmě v Hinwilu zůstane. O svém angažmá tam ale jedná Ericsson, který může přinést podstatně více peněz - téměř půl miliardy Kč. Šanci má dle svého mínění i Van der Garde, současný závodní pilot Gutiérrez díky peněz mexického miliardáře Slima ale také není žádný chudáček.
Počty kol ujeté ve druhém tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Ke konci si týmy stejně jako v prvním tréninku vyzkoušeli nový systém "virtuálního safety caru," jenž má zabránit tak hrozným nehodám, jaká se přihodila Julesovi Bianchimu v Japonsku. Jde o rozšíření zpomalovací fáze, kdy je safety car vyslán na trať, ale ještě nezastihl lídra závodu. Všem pilotům se zobrazují v kokpitu časové údaje o průjezdu kola (zhruba 135 % normálního průjezdu), a pod ty se nesmí dostat. Výsledky pak budou analyzovány, než FIA s týmy rozhodne o jeho případném zavedení.
Ve druhém tréninku se v lepším světle převedlo Ferrari i Williams, naopak o něco více ztrácel McLaren. Mercedes zůstává neohrožen, více o tom, kdo má v Austinu druhé nejrychlejší auto, prozradí sobotní odpoledne.
Nejrychlejší sektory a maximální rychlosti - Rosberg Hamiltona mohl porazit
Přehled všech časů: zde (PDF).
Výsledky:
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.