Renault cestuje do USA s obavami. Francouzský dodavatel pohonných jednotek se obává problémů se spolehlivostí. Trať v Austinu totiž vystaví motory V6 opravdu pořádné zkoušce.
Sezona F1 se dostává do 'cílové rovinky', a tak může být motorová situace u některých týmů poměrně kritická (pokud už není). Hned od začátku roku je totiž jasné, že v první sezoně nových motorů V6 si někteří jezdci s přidělenými 6 motory na sezonu nevystačí.
Trať v Austinu představuje asi jednu z nejtěžších výzev. Circuit of the Americas je pro motory opravdové peklo. "Začíná to již v první části okruhu. Na cílové rovince pracuje spalovací motor na maximum. Ta je navíc zakončena citelným stoupáním do první zatáčky. Na vrcholu tohoto pahorku se bude muset turbo točit rychleji, aby motor poskytoval stejný výkon," odhaluje inženýr Renaultu, Remi Taffin.
"Pak následuje sekce esíček, která končí až zatáčkou číslo 8. Stejně jako v Suzuce nebo Silverstone, pracuje motor v této sekci velmi blízko svému maximu. Poté následuje dlouhá rovinka, kde vozy jedou více než kilometr na plný plyn. [Na konci] se bude jezdit až 320 km/h. Poslední sektor má Stop & Go charakter. V této části má MGU-K šanci posbírat nějakou energii. Kdykoliv je jezdec na brzdách, představuje to pro MGU-K velkou zátěž."
Těžký víkend může čekat Vettel, který nasadí 6. motor Renault (foto: Infiniti Red Bull)
Jako náročnost pro motor Renault trať ocenil hodnocením 4 z 5, jen spotřeba paliva dostala známku 3 z 5. "V této fázi sezony už spolehlivost hraje velkou roli. A to je před námi právě takto obtížná trať, z čehož jsme nervózní. Kilometráž u jednotlivých týmů je už dost vysoká. Bude to náročný víkend."
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.
Lewis Hamilton letos v sezóně 2025 zatím zápasí s nepříznivými výsledky. Ačkoliv Silverstone přineslo zlepšení, Brit stále hledá formu a není s dosavadním výkonem spokojený.
Oscar Piastri po penalizaci ve Velké ceně Velké Británie chtěl vyměnit pozici s Landem Norrisem, ale uznal, že by to nebylo fér. I přes zklamání respektoval týmové rozhodnutí a chce se z této zkušenosti poučit.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.