Bývalý prezident FIA, Max Mosley, není z problémů týmů Caterham a Marussia nikterak překvapen. Proto požaduje rovnoměrnější rozdělení příjmů v F1.
V roce 2010 byly do F1 nabrány týmy Lotus, Manor, Campos a US F1 s příslibem zavedení rozpočtových stropů. O pět let později se může stát, že už nebude fungovat ani jeden z nich. US F1 se poroučelo ještě před samotným vstupem. Campos, potažmo jeho nástupce HRT, skončilo po dvou letech. Teď 'balancují nad útesem' i Lotus (dnešní Caterham) a Manor (dnešní Marussia).
Nad budoucností dvou týmů z chvostu pole teď visí velký otazník. Dnes bylo oznámeno, že i Marussia musí pod nucenou správu. Pod tou už je i Caterham. Již od samého založení balancují malé týmy na pokraji přežití - i proto, že plánované omezení rozpočtu nikdy v platnost nevstoupilo. To se snažil prosadit právě Max Mosley, který se tedy strádání malých týmů nediví.
"Nakonec bylo jisté, že to nevydrží," řekl Brit pro BBC o Caterhamu a Marussii. "Je navíc možné, že nebudou posledními." Často se ven dostávají zprávy o napjatých rozpočtech a opožděných platbách týmů Sauber, Force India nebo Lotus. Jenže problém Formule 1 vzniká přímo v ní samé, míní Mosley.
Problémem je, že týmy jako Ferrari, Mercedes nebo Red Bull mají největší rozpočty a navíc z 'koláče F1' dostávají největší podíl. "Nejde o fairový souboj. Ze sportovního hlediska by peníze měly být rozdělovány rovnoměrně a týmy by pak mohly zaujmout co možná nejvíc sponzorů." Historie a sportovní úspěchy minulosti by přitom pořád byly oceněny, protože tým jako Ferrari vždy přiláká více sponzorů než třeba Marussia.
Jenže momentálně nejde o rovnosti šancí ani mluvit. Zatímco velké týmy operují s rozpočty kolem 250 milionů EUR, malé týmy si musí vystačit s pouhou třetinou těchto peněz. Peníze z F1 navíc dostává pouze deset nejlepších týmů v poháru konstruktérů, což je dle Mosleyho zcela nerozumné: "Kdyby dostávali všichni stejný základní kapitál, tak by měli pro začátek všichni stejné předpoklady."
Mosley apeluje na Benieho, aby zlepšil podmínky pro malé týmy, jaká bude reakce?(foto: Red Bull Racing)
I kdyby došlo ke změnám, pro Marussii a Caterham již může být pozdě. Avšak Max myslí spíš na dlouhodobější zlepšení situace. Krátkodobě už beztak nikdy nedokáže zvrátit fakt, že v Austinu bude na startu jen 18 aut. "Je vidět, že je něco špatně, protože něco fundamentálně nefunguje."
Ani myšlenka tří aut není dle Mosleyho dobrým nápadem: "Měli bychom mít deset až dvanáct týmů o dvou vozech. Pravidla by měla být taková, aby se kdokoliv zezadu mohl dostat i dopředu, pokud by měl v týmu opravdu dobré inženýry."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.