SINGAPUR - NEJRYCHLEJŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI; Kvalifikace na okruhu v Marina Bay byla překvapivě vyrovnaná. Co nám o výkonnosti vozů prozradí bližší pohled na časy a rychlosti dosahované v jednotlivých sektorech?
Nejprve si pojďme krátce připomenout konfiguraci městského okruhu, který pro dosažení rychlého času na kolo vyžaduje velmi vysoký přítlak. První sektor začíná pomalou pasáží 1. a 3. levotočivé zatáčky, po páté středně rychlé následuje nejdelší rovinka s první DRS zónou.
V místě nejtvrdšího brzdění do 7. zatáčky začíná druhý sektor s několika pomalými zatáčkami. Bývalou šikanu Sling nahradila již loni středně rychlá levotočivá zatáčka, díky níž je náročnější průjezd šikany 11/12. Po prudkém brzdění do 13 zákruty přichází další rovinka, kterou končí prostřední část.
Třetí sektor obsahuje směsici pomalých zatáček, rychlejší je pouze 15. a poslední zatáčka o dvou vrcholech (22. a 23.), z níž piloti najíždějí na cílovou rovinku, na kterou FIA umístila druhou DRS zónu. Na ní se nepříliš reprezentativně nachází i speed trap, maximální rychlosti však piloti dosahují před sedmou zatáčkou (viz Sektor 1 v tabulce č. 2).
Více podrobných technických informací o okruhu Marina Bay najdete zde.
Mapa okruhu Marina Bay (zdroj: FIA)
Hamilton získal své 6. pole-position v letošní sezóně a Mercedes posedmé uzamkl první řadu. Předvedl sice nejrychlejší první sektor, ale nikoliv ve svém rozhodujícím ostrém pokusu v Q3 - nebýt toho, nevyhrál by pouze o 7 tisícin sekundy. Při brzdění do první zatáčky v daném okamžiku totiž ztratil 0,12 s.
Jeho týmový kolega Rosberg, jenž byl nejrychlejší v posledním sektoru, jen nevěřícně kroutil hlavou: "Sedm tisícin sekundy je nic - trocha tady a tam a mohl jsem to mít. Ale Lewis dnes odvedl dobrou práci, fair play. Druhé místo je OK. První je samozřejmě lepší, ale zítra půjde o dlouhý závod, takže je fajn." Nejrychlejší prostřední sektor si připsal Ricciardo.
Ještě větří rozdíl než vítěz kvalifikace promrhal Alonso: 0,199 s. Kdyby poskládal dohromady ideální kolo, porazil by oba Red Bully. V Q3 zajela ideální kolo pouze čtveřice pilotů: Vettel, Räikkönen, Bottas a Magnussen.
Tabulka č. 1 - Nejrychlejší sektory a jejich součet
Nejvyšší rychlost na konci prvního sektoru dosáhl v Q1 Massa s Williamsem - 321,7 km/h. Na rovinkách opět vládly vozy s pohonnou jednotkou Mercedes za zády obsadily zde první sedm míst.
Nejlepší ze zbytku pole byl Kvjat, jenž v kvalifikaci podal výborný výkon když postoupil až do finále. S vozem Toro Rosso poháněným Renaultem mu komisaři naměřili 313 km/h. Alonso před zatáčkou č. 7 dosáhl 311,8 km/h. Pro srovnání: loni zde byl nejrychlejší Button s McLarenem: 302,4 km/h, tj. o 19,3 km/h méně než Massa.
Williams sice na rovinkách dosahoval nejvyšších rychlostí, nedokáže však generovat tolik přítlaku, co Mercedes či jeho nejbližší soupeři. I když byl v posledních dvou podnicích druhým nejrychlejším týmem, tentokrát nestačil na Red Bull ani na Ferrari.
Během závodu by se mohla náskok vozů s Mercedesy zvýraznit efektivita pohonné jednotky. Renault nám před víkendem sdělil, že 100 kg paliva bude tak na hraně. Bottas však dnes prozradil, že oni palivo vůbec šetřit nemusí, proto by si výjezd nepřál výjezd safety-caru, jehož historická pravděpodobnost je zde 100%.
Tabulka č. 2 - Maximální rychlosti (v km/h)
Pneumatikové strategieNeobvyklé při kvalifikaci na Velkou cenu Singapuru bylo to, že přední týmy musely kvůli vysokému dvousekundovému rozdílu mezi pneumatikami sáhnout po měkčí směsi hned v první části, byť základ po výjezdu položili na tvrdší ze dvou nabízených směsí. Ideálně se týmy snaží pro Q3 ušetřit dvě měkčí sady.
Sportovní ředitel Pirelli Paul Hembery před zítřejší velkou cenou uvádí: "Očekáváme, že tři zastávky budou představovat nejrychlejší strategii, ale vzhledem k tomu, že se časový rozdíl mezi oběma směsmi nyní trochu snížil, bude pro fungování dvouzastávkové strategie vyžadován ten správný management rychlosti nebo výjezd safety car ve správný okamžik."
Ideální pro závod vypsaný na 61 okruhů tedy bude začátek na super-měkké směsi s její výměnou ve 20. a 36. kole za stejnou směs a v 51. kole nasazení měkké směsi. Tato strategie by měla být teoreticky o 10 sekund rychlejší než dvouzastávková strategie se startem na super-měkké směsi, přezutím na další super-měkkou ve 22. kole a na měkkou ve 44. kole.
V Singapuru ale vždy vyjížděl safety car, což by mělo i zítra významný dopad na strategie. Týmy si proto musí připravit flexibilní plány a být schopny rychle reagovat.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.