SINGAPUR - 2. TRÉNINK; Lewis Hamilton dosáhl ve druhém tréninku před Velkou cenou Singapuru nejrychlejšího času poté, co Nico Rosberg musel svou kvalifikační jízdu kvůli havárie Pastora Maldonada přerušit. Ze druhého místa se těší Fernando Alonso s Ferrari.
Prvním mužem, který se v noci odvážil do ulic Singapuru, byl Ericsson s Caterhamem. Ihned také zamířil do měřeného kola - 1:55,411 min. Chilton s Marussií za ním to zvládl o 9 desetin sekundy rychleji - 1:54,539, první příčku po osmi minutách okupoval Magnussen - 1:51,644 min. McLaren ale očekává, že to pro ně v Singapuru kvůli aerodynamickému deficitu bude náročnější.
Vettel vyčkával na výměnu motoru, která obvykle trvá kolem 4 hodin. Jeho mechanici se to budou snažit zvládnou o hodinu dříve, aby se mohl zúčastnit alespoň posledních minut druhého tréninku.
Na čele se v krátkém sledu vystřídali Pérez (1:51,446), Vergne (1:50,961) a Ricciardo (1:50,390). Druhý byl Button (1:51,108), jenž týmu hlásil: "Cítím, jako bych měl hodně nedotáčivé auto, ale není to příliš hodně."
Roman Grosjean vyráží do druhého tréninku (foto: Lotus F1 Team)
Rosberg před svou vyjížďkou mění přední křídlo a Kobajaši na dráze dostává v 8. zatáčce smyk. Po 18 min začínají úřadovat jezdci Mercedesu: Hamilton zajíždí kolo za 1:50,139 min, Rosberg jde ale před něj - 1:49,075.
"Auto se chová hodně špatně, nevím, jestli to není tratí. Auto se smýká po celé dráze. Něco není v pořádku," stěžuje si Hamilton. Tým mu radí, aby vyzkoušel jízdu s odlišným nastavením diferenciálu. Po návštěvě boxů mu mění rozložení hmotnosti v podlaze a upravují zadní zavěšení.
Rosberg pro změnu hlásí velkou nedotáčivost a ptá se: "Můžete mi sdělit časy mého týmového kolegy? OK, Nico. Momentálně jsi nejrychlejší s náskokem tří desetin, ty se ale netýkají tvého týmového kolegy."
Do boxů míří osmý Magnussen (1:50,919) k rychlé výměně nosu, zatímco Alonso předvádí rekord v prvním sektoru, ale nakonec na Rosberga tři desetiny ztrácí - 1:49,373 min stačí na průběžnou druhou příčku. Button se sice zlepšuje (1:50,784), spokojený ale není: "Necítím žádný přínos."
Havárie Pastora Maldonada v polovině 2. tréninku (foto: FOM)
Po půl hodině piloti přezouvají na super-měkké pneumatiky, Pérez se díky tomu objevuje na nejvyšším stupínku - 1:48,653. Sutil díky nim šplhá na třetí pozici - 1:49,290 min. Lotus po práci na aerodynamice svou pozornost přesouvá k vyhodnocování pneumatik.
Ricciardo předvádí nejrychlejší prostřední sektor a vytlačuje Péreze - 1:48,790. Mezitím pokračují práce na Red Bullu jeho týmového kolegy. Hamilton - stále na měkkých pneumatikách - dosahuje zlepšení a je osmý - 1:49,644 min. Na rovinkách je nejrychlejší Massa, jenž překonává 301 km/h.
Piloti využívají větší přilnavosti čerstvých směsí, Magnussen (1:48,358) se dostává na třetí místo za Raikkonena (1:48,031), Toro Rosso drží šestou a sedmou příčku. Čeká se na to, až super-měkké gumy nazují Mercedesy.
Maldonado v polovině tréninku bourá do zdi v zatáčce č. 10 a trénink je na 7 min přerušen. Levá strana vozu je hodně rozbitá, Gastaldi má hlavu v dlaních. Mechaniky čeká při opravách spousta práce, ti navíc se zděšením pozorují nešetrné zacházení traťových maršálů se zbytkem monopostu. Rosberg po rekordu v prvním sektoru musí žel přerušit své rychlé kolo na super-měkkých pneumatikách.
Valtteri Bottas se za umělého osvětlení ke konci tréninku vrací ze super-měkkéna měkkou směs pneumatik Pirelli (foto: Williams F1 Team)
Po nucené přestávce hned vyráží Hamilton na super-měkkých pneumatikách a přestože si stěžuje si na vibrace při brzdění, dosahuje nejrychlejšího času - 1:47,490 min. Čtvrtý je Alonso (1:48,062), který byl v prostředním sektoru rychlejší než Lewis.
Osmý Hülkenberg (1:48,751) dostává od inženýra informaci, že musí najít ještě alespoň 4 desetiny. Force India bojuje v šampionátu s McLarenem a ráda by se vrátila před něj. 25 min před koncem již pneumatiky většiny pilotů mají to nejlepší za sebou. Pérez se ptá na své tempo, které je podle inženýrů dobré. Magnussen je sice rychlejší, ale s degradací pneumatik jsou na tom obdobně, proto si nemá dělat starosti.
Vettel stále pozoruje ve stoje v garáži práci mechaniků. Grosjean upozorňuje na problém se spojkou v zatáčce č. 8. "Víme o tom problému, víme, proč k tomu dochází, ale momentálně to nemůžeme změnit," sděluje mu Lotus. Francouzovi patří 11. pozice, Maldonado už je po své havárii v boxech.
Počty kol ujeté ve druhém tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
Rosberg na super-měkké směsi zvládl 14 kol za sebou, časy se pohybovaly kolem 1:53 min, zůstává dvanáctý. Tvrdě přejíždí obrubník, proto žým žádá, aby zkontroloval podlahu. Na zadní rovince překonal 310 km/h. Chilton má potíže s turbem, proto odstavuje svůj vůz na trati.
Vettel se dostává na trať až na posledních 10 min a snaží se co nejvíce vytřískat z nasazených super-měkkých pneumatik. Svým prvním měřeným kolem (1:48,115) se dostává hned na pátou pozici.
Hamiltona na čele ale úřadující mistr světa ani nikdo jiný už neohrozil, Rosberg doplatil na přerušené kolo kvůli Maldonadovy havárie. Druhou příčku obasazuje Alonso, třetí je Ricciardo s Red Bullem, který v poslední zatáčce sedí jako přikovaný.
Nejrychlejší sektory a rychlosti z tzv. speed trap(nejvyšší rychlosti z konce nejdelší rovinky najdete zde)
Přehled všech časů: zde (PDF).
Výsledky:
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.
Ferrari ztrácí dech – při ideálních podmínkách na kolo nestačí na Red Bull, McLaren ani Mercedes a podle všeho drží až čtvrtou příčku ve výkonnostním žebříčku.
Max Verstappen si v kvalifikaci na Velkou cenu Saúdské Arábie vychutnal „prostě nádherné“ odpoledne, když v dramatickém závěru vybojoval pole position. Přestože tréninky Red Bullu nedávaly velké naděje, Verstappen v rozhodujícím momentu vytěžil maximum a opět potvrdil své mistrovství.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.