FIA dnes obeslala týmy s upřesněním toho, které zprávy pro piloty budou povoleny a které nikoliv. Oproti původnímu nařízení trochu slevila.
Pět hodin před začátkem prvního tréninku zaslal ředitel závodů Charlie Whiting týmům nové pokyny. Jak se očekávalo, některá nařízení bere FIA zpět. Do konce roku bude benevolentnější, od sezóny 2015 však dojde ke zpřísnění tak, jak bylo původně ohlášeno.
Co tedy zůstává zakázáno?Tipy ke zlepšení jízdy, jako "v zatáčce č. 3 nejezdi přes obrubníky, šetři palivo a 20 m dříve před brzděním pouštěj plyn (tzv. lift & coast), používej vyšší rychlostní stupeň, tvůj týmový kolega je ve 3. sektoru o 2 desetiny rychlejší, jezdi jinou stopu, máš příliš horké pneumatiky."
Seznam zakázaný pokynů (rádiem či cedulí na boxové zídce):- jízdní stopy na okruhu- kontakt s obrubníky- nastavení parametrů vozu pro specifické zatáčky- porovnání s časy soupeřů v sektorech či absolutní časy jiných pilotů v sektorech- rychlosti v zatáčkách ve srovnání s jiným jezdcem- volba převodových poměrů- brzdné body- hodnocení brzdění ve srovnání s jiným jezdcem - hodnocení brzdění či používaní brzd obecně- stabilita vozu při brzdění- používání plynu ve srovnání s jiným jezdcem i obecně- používání DRS ve srovnání s jiným jezdcem- používání tlačítka pro předjíždění- jízdní techniky obecně
FIA naopak povolila inženýrům předávat pokyny, které se týkají nastavení na volantu. Jezdec tedy může měnit vyvážení brzd, nesmí mu však říci, aby to dělal pouze v některých zatáčkách. Dále se může dozvídat informace o spotřebě, opotřebení brzd, stavu baterie či o pomalém defektu. Od sezóny 2015 ale budou zakázány i tyto zprávy.
Piloti budou moci i nadále dostávat pokyny ohledně nastavení na volantu, motorovýchmap, opotřebení brzd, nabití ERS či defektů (foto: Scuderia Ferrari)
Původní sada omezení by totiž znevýhodnila pět týmů, které nepoužívají větší grafické displeje na volantech, tj. Force Indii, Lotus, Red Bull, Toro Rosso a Williams (používají pouze úzký displej na okraji kokpitu). Jejich jezdci by měli problémy při procházení údajů, vůči nim by to bylo nefér. Ostatní týmy by si mohly snadno upravit svůj software, aby na volantu zobrazoval více potřebných údajů.
Omezení radiokomunikace v plné podobě může být ale jen prvním z přísných kroků. Bernie Ecclestone včera naznačil, že by chtěl v budoucnu zcela zakázat i telemetrii (psali jsme zde) - po pilotech by tedy "oslepli" také inženýři v boxech.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.