MONZA - ANALÝZA SEKTORŮ; Co bližšího prozrazují nejrychlejší časy z jednotlivých sektorů okruhu v Monze a maximální rychlosti, které dosahovali piloti v kvalifikaci na Velkou cenu Itálie?
Jízdu na plný plyn prvním sektorem a první DRS zónou začínající za cílovou rovinkou dělí pouze první šikana (Variante del Rettifilo), před níž se nachází speed trap a nejnáročnější místo pro brzdy - zpomaluje se z 340 km/hod na 90 km/hod, na piloty přitom působí přetížení téměř 6 G. Následující táhlá třetí zatáčka se jede naplno, za ní začíná druhý techničtější sektor.
Obsahuje jednu šikanu (Variante della Rogia), po kratší akceleraci přichází dvojíce zatáček Lesmo oddělených velmi krátkou rovinkou, na jejímž konci dosahují 270 km/hod. Po nich přichází delší úsek na plný plyn s druhou DRS zónou.
Třetí sektor začíná před zajímavou kombinací levotočivé, pravotočivé a další levotočivé zatáčky v rychlém sledu - Variante Ascari. Za ní čeká na jezdce delší rovinka a brzdění do slavné otevírající se Parabolicy, která byla letos na vnějším okraji vyasfaltována, což např. podle Jensona Buttona vede k tomu, že do ní najíždí rychleji.
Více se o technických výzvách okruhu v Monze můžete dočíst v obšírném představení zde.
Mapa okruhu v Monze (zdroj: FIA)
Páté pole-position sezóny získal po špičkovém výkonu Hamilton, který předvedl jedno ze svých nejlepších kol letos vůbec. V prvním sektoru byl sice rychlejší jeho týmový kolega i oba Williamsy, ve zbývající části okruhu to ale rozbalil a kvalifikaci vyhrál s náskokem 0,274 právě před Rosbergem.
Zajímavostí je, že na loňský rekord (1:23,755) ztratil méně než půl sekundu, což hezky dokresluje pokrok letošních vozů a zejména dodavatelů pohonných jednotek. V oblasti efektivity motorů dosáhli inženýři F1 obrovského úspěchu.
Ten neposkládal své nejlepší sektory do jednoho kola jako Lewis, jinak mohl být ještě o 0,143 s rychlejší - i tak by ale zaostal o 0,131 s. Ideální kolo kromě vítěze kvalifikace zajel v Q3 také Alonso, Magnussen a Vettel.
McLaren byl dnes velmi rychlý. Protože oproti týmům ztrácí zejména v oblasti aerodynamiky, Monza pro něj představuje nejsilnější trať z těch, které ještě zbývají. Tým z Wokingu se pořád zlepšuje, v Singapuru se ale propadne přes připravované větší novinky zřejmě opět za Red Bull a zřejmě i Ferrari - soupeři ve vývoji také nepolevují, spoustu věcí je díky stabilním pravidlům letos totiž možné přenést i na příští auto.
Naopak zcela propadl Lotus, ale pro něj měla být Monza kvůli deficitu v maximálních rychlostem tím nejhorším okruhem. Kobajaši s Caterhamem na ně neztrácel ani dvě desetiny sekundy, na Grosjeana dokonce jen 0,039 s. Sauber byl dnes o sekundu rychlejší než tyto dva zmiňované týmy a komfortně postoupil do prostřední části kvalifikace.
Na rovinkách kralovaly opět Mercedesy, Rosberg dosáhl dokonce 353,9 km/h, což je mírně za očekáváními. Za ideálních podmínek (aerodynamický stín za jiným vozem by se ale zítra mohly přiblížit k 360 km/h.
Vozy s pohonnými jednotkami Mercedes na roštu obsadily prvních šest míst. McLareny volily o něco více přítlaku, proto na rovinkách zaostávaly o cca 8 km/h, přesto se na rošt postaví hned za Mercedesy a Williamsy.
Alonso s motorem Ferrari také překonal hranici 350 km/h a na rovince byl šestý nejrychlejší. Nejlepším zástupcem Renaultu je Vergne z Toro Rosso, kterému komisaři na hlavní rovince naměřili 347,7 km/h (- 6,2 km/h).
Zajímavé nastavení má Red Bull, který oproti Spa už neměl co shodit (používá stejné zadní křídlo). Na rovinkách sice byl až 13. a 14. s deficitem téměř 9 km/h, přesto se dostal do první desítky, kde obsadil 8. a 9. příčku. Jejich silnou stránkou je tvorba přítlaku z podlahy, která je z pohledu aerodynamiky velmi efektivní - "zadarmo" (generuje minimální odpor).
Ztráta Lotusů, Sauberů, Marussií a Caterhamů je na rovinkách poměrně tristní - o horší aerodynamické výkonnosti balíku pro nízký odpor svědčí dosažené časy.
Pneumatikové strategieZítřejší Velká cena Itálie vypsaná na 53 kol je z pohledu strategií jednou z nejjednodušších. Je to dáno velkou ztrátou způsobenou zastávkou v boxech - boxová ulička sice není dlouhá, ale kvůli vysokým rychlostem za tu dobu ujedou vozy podstatně delší vzdálenost - a malým rozdílem mezi středně-tvrdou a tvrdou směsí pneumatik. V kvalifikaci se pohybovala jen kolem půl sekundy na kolo.
Obě směsi jsou navíc velmi trvanlivé - jak po stránce termální degradace, tak i po stránce fyzického opotřebení - proto se neočekává, že by zítra někdo volil jinou než jednozastávkovou strategii. Výměna pneumatik se očekává po 30. kolech u těch, kdo začnou na tvrdé směsi, po 18 - 20 kolech zamíří do boxů piloti, kteří začnou na středně-tvrdé směsi.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.