Bernie Ecclestone letos poprvé pochválil Formuli 1, velké reformy najednou nejsou třeba. V poslední době se hodně mluvilo o pravidlech týkajících se safety caru. Dle plánů totiž mělo dojít ke zrušení stávající formy restartu po safety car fázi.
Šéf byl nadšený - Bernie Ecclestone mluvil o "neuvěřitelném závodu", Bernie se také ohradil proti tomu, že by sport potřeboval nějakou reformu. "Musíme jen doladit detaily. Všechna hloupá a zbytečná pravidla, která přišla v posledních letech, by tu už dále být neměla. Vše se musí zjednodušit, chci MS jezdců, ne inženýrů," říká Bernie Ecclestone.
Bernie také dementoval různé zvěsti o tom, že by měla vzniknout task force skupina tvořená Flaviem Briatorem, Christianem Hornerem, Toto Wolffem, Lucou di Montezemolem a Vijayem Mallyou. "K tomu nepotřebujeme Flavia. To můžeme udělat i samy." Chystané pravidlo o pevných restartech by mělo padnout. "Sportovním komisařům jsme řekli, že by neměli penalizovat každou maličkost. Chci vidět jezdce, kteří bojují jeden proti druhému a ne jak se neustále ptají, co mohou a co ne."
Bernie letos v Monaku (foto: Pirelli)
Ecclestonovi také leží v žaludku neustálé šetření benzínu, zde ale zřejmě u jednotlivých výrobců pohonných jednotek a prezidenta FIA, Jeana Todta, tvrdě narazil. Limit maximální spotřeby paliva ve výši 100 kg na závod je částí celého konceptu efektivity.
V Maďarsku jsme například neviděli jedinou penalizaci. Ředitelství nechalo závod pěkně plynout a to i přesto, že si někteří jezdci na své kolegy přes radia stěžovali a mohli jsme vidět i nějaké kolize. Také některé momenty v boxech, které by byly dříve zcela určitě potrestány jako nebezpečné vypuštění [unsafe release], zůstaly bez trestu.
Jedna z velkých změn v pravidlech, která se plánovala na příští rok - pevný restart po safety car fázi, se pravděpodobně nakonec konat nebude vůbec. "Po safety car fázi nebude žádný stojatý start. To, co jsme viděli v Budapešti, bylo dostačující," zakončil Ecclestone.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.