HUNGARORING, KVALIFIKACE - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI; Jaké časy a maximální rychlosti piloti dosahovali v jednotlivých sektorech během kvalifikace na Velkou cenu Maďarska a co z nich můžeme vyčíst?
První sektor začíná nejnáročnějším místem pro brzdy, kdy piloti zpomalují z rychlostí přes 322 km/hod na 90 km/hod při přetížení 5,3 G, přičemž na pedál musí vyvinout tlak o síle 121 kg. Před a za první zatáčkou se nacházejí dvě DRS zóny. Po výjezdu z ní na dvojku prudce přidávají z kopce do druhé zatáčky.
Zde je velmi snadné začít brzdit pozdě, zablokovat kolo a vyjet mimo ideální stopu. Místo láká také k příliš brzké akceleraci, což může narušit ideální průjezd třetí zatáčkou, postih se přenáší na celou následující 790 m dlouhou rovinku před čtvrtou zatáčkou, kde začíná druhý sektor. Trpělivost a preciznost jsou zde odměňovány dobrými časy.
Čtvrtá zatáčka je náročná - projíždí se velmi rychle a naslepo. Následuje pomalejší úsek - táhlá pátá zatáčka a pomalá šikana 6/7. Poté piloti přidávají a projíždějí o středně rychlou levotočivou a pravotočivou osmou zatáčku, které na sebe navazují s krátkou krátkým přidáním plynu. Musí trochu obětovat osmou, aby devátou zatáčkou projeli ideální stopou, protože časová ztráta se přenáší až do zatáčky č. 11 vzhledem k tomu, že desátá se projíždí naplno.
Za velmi rychlou jedenáctou zatáčkou, kterou projíždění na šestku kolem 270 km/hod, začíná třetí sektor. Prudce se brzdí do pravotočivé zatáčky, po níž přicházejí na řadu dvě táhlé vracečky: pomalejší třináctá a poslední čtrnáctá, jejíž průjezd na trojku (130 - 150 km/hod) trvá dlouhé dvě vteřiny.
Maximální rychlosti se měří na cílové rovince, ale už 310 m před první zatáčkou, nad čímž se opět podivuji, protože vozy, protože vozy brzdí až 122 m před ní (tj. o 188 m dále). Čísla pak nejsou reprezentativní, maximální rychlosti jsou mnohem vyšší, než se vám může z přehledu zdát. Více technických údajů o Hungaroringu najdete v podrobném článku zde.
Mapa okruhu (zdroj: FIA)
Potřetí za sebou a letos pošesté získal Rosberg pole-position, což výrazně zlepšilo jeho vyhlídky na triumf ve Velké ceně Maďarska - obzvlášť poté, co jeho týmový kolega bude startovat po výměně převodovky, motoru a šasi z boxové uličky.
Němec byl nejrychlejší ve všech sektorech, v Q3 dal dohromady ideální kolo a s náskokem 0,442 s porazil druhého Vettela - podle hlasů z paddocku však vyšší výkon pohonné jednotky Mercedesu tento rozdíl převyšuje. Ten o první řadu bojoval s Bottasem, jenž sice byl v první a třetím sektoru rychlejší, ztrátu z toho prostředního ale nedohnal.
Z první desítky se nejvíce mohl zlepšit Vergne - až o 0,341 s, na posun vpřed by to ale nestačilo. Podobně jako Massa a Hülkenberg ale své kolo z Q2 v poslední části překonat nedokázal.
Za zmínku stojí výkon Sauberu, který se od de facto zákazu FRICu zlepšuje. Včera se hodně věnovali zkoumání různých kombinací nastavení a dnes Sutil předčil obě Marussie, Caterhamy, Lotusy a jednu Force Indii i Ferrari - byť strategická chyba ze samolibosti je pro stáj z Maranella velkou ostudou. Na boxové zídce prostě spoléhali, že když vypadl Lotus a Mercedes, tak je nikdo z nováčku přece nemůže předčit. Paradoxně je vyškolil Bianchi z jejich vlastní líhně.
Přehled nejrychlejších sektorů a skutečných časů
Na rovinkách kralovaly opět motory Mercedes: Massa s Williamsem dosáhl 310 m před první zatáčkou (speed trap) 315,8 km/h. Vozy s touto pohonnou jednotku obsadily prvních sedm míst, přes 9 km/h pak scházelo nejlepšímu s Renaultem - Vergnemu s Toro Rosso. Brazilec před brzděním do Q1 dosáhl 322 km/h, místo měření maximálních rychlostí je na rovince zbytečně brzo, jak jsem lamentoval v úvodu.
Z maximální rychlosti na konci druhého sektoru za středně rychlou zatáčkou č. 11 je vidět, jak jsou silné jsou po aerodynamické stránce Red Bully: Vettel zde byl jen o 0,1 km/h pomalejší než Rosberg. Podobná je situace také na konci sektoru - rychlosti se měří téměř 300 m za první zatáčkou a Ricciardo zde na Mercedes ztrácel jen 1,1 km/h.
Williamsy na rovinkách sice kralovaly, což potvrzuje, že po stránce aerodynamiky jsou efektivní, nedokáži ale generovat takový přítlak, jako Mercedesy či Red Bully, které je nakonec porazily.
Maximální rychlosti (v km/h)
Pneumatiky a strategieRozdíl mezi měkkou a středně-tvrdou směsí se i dnes pohyboval kolem 1,6 sekundy. Polovina pilotů nasadila v Q1 tu měkčí sadu, aby si zajistila postup, jedno kolo na tvrdší vyhodnotili jako riskantní. V Q2 už používali měkké pneumatiky, a přestože pršelo, zůstali pouze u hladkých pneumatik. Dráha v Q3 měla teplotu 39 °C, proto rychle vysychala.
Mnoho jezdců v Q3 zajelo tři měřená kola: těžili přitom z letošní novinky v pravidlech, která dávají účastníkům finální části jednu měkčí směs navíc (piloti mimo elitní desítku dostávají sadu navíc pro závod).
Třízastávková strategie je papírově rychlejší, jenže v Maďarsku se těžko předjíždí, proto většina bude sázet na dvě zastávky. Podle inženýrů Pirelli by nejrychlejší byla výměna měkké sady za měkkou v 22. a v 44. kole s přezutím na tvrdou v 65. kole, tj. na posledních pět kol, protože závod je vypsán na celkových 70 kol.
Nejlepší dvouzastávkovou strategií je start na měkkých, výměna za stejný druh pneumatik v 29. kole a nasazení středně-tvrdých v 54. kole.
A jak jsou na tom piloti se stavem měkkých pneumatik před závodem?
@hlawiczka some interesting tyres situations for RIC, ROS and VET. Seems critical for MAG pic.twitter.com/3lu3RsyRio
— GiroVeloce (@giroveloce) July 26, 2014
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.