HUNGARORING - 2. TRÉNINK; Také ve druhém tréninku v Maďarsku diktovaly tempo Mercedesy. Lewis Hamilton byl o čtvrt sekundy rychlejší než Nico Rosberg, úřadujícímu mistrovi světa Sebastianovi Vettelovi scházelo už téměř sedm desetin.
Odpoledne teplota vzduchu vzrostla na 26 °C a dráha byla na slunci vyhřátá už na 54 °C. Za těchto teplot týmy zaznamenávaly vyšší degradaci pneumatik - v prvním tréninku na středně-tvrdé směsi již po 7 kolech. Ty měkké se ke slovu dostaly až v polovině druhého tréninku.
Jako první do něj vyrazil Chilton. Brit s Marussií zamířil ihned do letmého kola - 1:34,239, pár vteřin po něm se zapsal Ericsson - 1:34,239 min. Potýkají se však s přilnavostí, Magnussen vyjíždí mimo v zatáčce č. 6.
Zrušením FRIC zavěšení podle bývalého pilota a televizního F1 analytika Allana McNishe neztratil nic Red Bull, nejvíce dle časů jsou podle něj naopak postiženi Ferrari a McLaren. Button si ale nové díly v Německu pochvaloval: "Rozhodně šlo o pokrok a tady by nám měly pomoci. Aerodynamický balík, který jsme měli na voze, spíše připomínal balík pro Maďarsko, takže bychom z něj tady měli těžit více než na Hockenheimu."
Po 10 min dostal v zatáčce č. 9 smyk Maldonado v nájezdu do zatáčky, v docela neobvyklém místě.
Hamilton před výjezdem do druhého tréninku (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Williams dovezl nové zadní křídlo (foto) pro vysoký přítlak, které po Monaku musel předělávat, protože tam nefungovalo zcela dle jejich představ. Přítlak v zadní části je zatím jejich slabinou. "Celý první trénink byl o aerodynamice - o vyhodnocování všech našich vylepšení, které zatím vypadají dobře. Ve druhém tréninku se soustředíme na poznávání pneumatik a některé finální aerodynamické testy," komentuje své výkony stáj z Grove.
McLaren v Maďarsku pokračuje se zvlněným zadním křídlem, které poskytuje vyšší přítlak, lepší stabilitu a rychlejší přilnutí proudění při deaktivaci DRS. Sebevědomí dodává zejména s Magnussenovi, který uvedl, že u předchozí verze křídla neměl ve vůz MP4-29 takovou důvěru.
Po 20 min se do čela dostal Hamilton - 1:26,161 min - o půl sekundy před Rosberga. Button po půl hodině stále stojí v garáži, kde mu mechanici McLarenu mění zadní zavěšení.
Räikkönen si minule pochvaloval lepší ovladatelnost svého Ferrari a v Maďarsku se zdá, že mu více věří a cítí se v něm pohodlněji. V prvním tréninku sice Scuderia obsadila třetí a čtvrté místo, jejich vůz ale v zatáčkách ve srovnání s Mercedesy či Red Bully působil hodně nervózně.
Po 40 min začali piloti nasazovat měkké pneumatiky a časy rázem klesaly. do čela se vyhouply Red Bully - nedříve Ricciardo (1:25,983), jehož vzápětí překonal Vettel (1:25,111 min). Grosjean dostává pokyn k zajetí do boxů, stále mu něco uniká z chladicího systému.
Adrian Sutil - vydrží u Sauberu do konce sezóny? (foto: Sauber F1 Team)
Sauber se v poslední době po zákazu FRICu trochu zlepšil, jeho výkonnost nicméně stále není dobrá. Na voze zkouší různá nastavení, stále se pohybuje ale vzadu s Caterhamy a Marussiemi.
Hovoří se o tom, že se krátí čas i Sutilovi, jehož by tým ještě letos rád nahradil rezervním pilotem Giedem van der Gardem, který by s sebou přinesl 10 milionů liber. Němec však tvrdí, že neodchází: "Polovinu mé kariéry říkali: Adrian je out. A přitom jsem stále tady. 120 velkých cen," uvádí podrážděně.
"Ještě nějaké otázky? Budu tady mnohem déle, sorry. Musíte žít s mým obličejem. Pochází to od lidí z venku. Nevím, s čím mají problém: jestli se nudí nebo co. My jsme tady ale v pohodě, tým drží v těchto časech pohromadě, žádný problém. Pokusíme se dostat z obtížné situace, všichni o nás můžete napsat něco druhého," ohlašoval Sutil novinářům. Svůj smyk v Německu přičítal Motoru Ferrari, který se těžko ovládá v módech šetřících palivo.
V polovině tréninku vedl Vettel před Ricciardem, Bottasem, Hamiltonem, Massou, Rosbergem, Hülkenbergem a právě zmiňovaným Sutilem na osmém místě. "Rozhodně se ubíráme správným směrem," pochvaloval si při pohledu na výsledkovou listinu šéf Red Bullu Horner.
Velký smyk vzápětí dostal v šikaně Massa, kterému ujela záď - zřejmě si "líznul lajnu." Williams proto mění program Bottasovi: "Změna plánu Valtteri - dlouhá jízda na těchto pneumatikách, druhé auto mělo se svými měkčími problém, takže my na této sadě pojedeme dlouho - dokud neodejdou."
Kevin Magnussen nasazuje měkčí ze dvou nabízených směsí (foto: McLaren Mercedes)
Po 46 min se před Red Bully dostává Rosberg (1:24,720) i Hamilton v třetím letmém kole na měkké sadě (1:24,482 min), Magnussen (1:25,735) se vyšvihává z 15. místa na čtvrté a Button (1:26,234) ze 17. na sedmé.
V poslední půlhodině se piloti tradičně věnovali závodním simulacím s větším množstvím paliva. Hamilton s Rosbergem zajížděly téměř identické časy, o 4 sekundy pomalejší než jejich odpolední rekordy. Druhý jmenovaný má ale potíže, inženýr mu hlásí: "Nico, potřebujeme kvůli poškození motoru nižší rychlostní stupně."
Na boxové zídce si ale příliš starosti nedělají, protože se pohonná jednotka blíží k plánovanému konci životního cyklu. Němec první zatáčku projíždí na čtyřku místo na obvyklou dvojku. "Chtěli jsme delší rychlosti, ale tohle je pro motor příliš," upozorňují jej rádiem.
Počty kol ujeté ve druhém tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
"Pneumatiky jsou vyřízené," hlásí 12 min před koncem Rosberg a jede do boxů zpět pro středně-tvrdou směs. Měkká směs ale neodchází tak rychle, drží poměrně dobře, což potvrzuje ke konci i Hamilton. "Tahle měkčí vypadá celkem robustně, netrpí moc degradací. Pojedeme na ní a uvidíme, kolik toho vydrží," dodal Brit, který předvedl nejrychlejší čas druhého tréninku.
Zatím to vypadá na jednoduchý víkend pro Mercedes, který si udržuje převahu nad zbytkem pole. V rychlosti na jedno kolo mají k dobru nejméně půl sekundy. Z dvojice Stříbrných šípů vypadá lépe Hamilton, jenž byl rychlejší na obou sadách pneumatik v obou dnešních trénincích. Před letní pauzou bude chtít co nejvíce snížit Rosbergův náskok šampionátu, popř. jej předstihnout.
Nejrychlejší sektory a maximální rychlosti druhého tréninku
Přehled všech časů: zde (PDF).
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.