Bernie Ecclestone potvrzuje, že Formule 1 příští rok zamíří po 23 letech znovu do Mexika.
Poprvé promotér F1 odhalil svůj plán na návrat do města Mexico City již v únoru. Nyní potvrzuje, že jednání s místními pořadateli byla úspěšně dotažena do konce, což oznámí na dnešní tiskové konferenci.
Velká cena Mexika se pojede na okruhu Autódromo Hermanos Rodriguez, kde se naposledy závodilo v roce 1992. Návrat podporují dvě známé osobnosti: Tavo Hellmund, který vedl přípravy na Velkou cenu Spojených států v Austinu na novém okruhu Circuit of the Americas, a Alejandro Soberon.
Letecký pohled na mexický okruh
Ten je výkonným ředitelem třetí největší live zábavní společnosti na světě: CIE, která mexický okruh vlastní. Do týmu patří také Carlos Slim Domit - člen senátu FIA a syn nejbohatšího muže světa Carlose Slima, George Gonzales - výkonný ředitel dceřiné společnosti CIE Ocesa a Federico Alaman, její prezident pro motorsport.
V současném poli F1 máme dva mexické piloty, kteří se na svou domácí velkou cenu těší: Estebana Gutiérreze u Sauberu a Sergia Péreze u Force Indie, oba sponzorováni Carlosem Slimem.
Souboj dvou Williamsů - Riccarda Patreseho a Nigela Mansella - během Velké ceny Mexika 1991 (foto: Williams F1 Team)
Roční poplatek za pořádání Velké ceny Mexika se má pohybovat kolem 30 milionů dolarů a smlouva byla údajně podepsána na pět let. Znamená to, že se kalendář 2015 bude čítat 20 závodů, protože to zatím nevypadá, že by měl některý z těch letošních vypadnout. Po Mexiku by měl v blízké budoucnosti přijít také Ázerbájdžán.
Video: F1 se vrací do Mexika (zdroj: Youtube)
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.