HOCKENHEIM - 1. TRÉNINK; Suverénní formu potvrzují v Německu bez FRIC systému zavěšení Mercedesy. Nico Rosberg předvedl nejrychlejší kolo, jeho týmový kolega a druhý muž šampionátu Lewis Hamilton ztratil 65 tisícin sekundy. Ve velmi dobrém světle se ukázala Susie Wolffová, která za Felipem Massou zaostávala jen o dvě desetiny.
První trénink se nesl ve velkých očekáváních toho, jak si týmy povedou bez FRIC zavěšení. Včera po technických přejímkách Jo Bauer z FIA potvrdil, že jej v Německu nebude používat žádný z týmů. Poškodí to Mercedes a bude z toho nejvíce těžit Red Bull?
Teplota vzduchu v úvodu dosahovala 25 °C, trať 36 °C a vlhkost 51 %. Pirelli přivezlo měkké a super-měkké pneumatiky, druhé jmenované se ke slovu ale dostanou až odpoledne. Z testovacích pilotů dostali dopoledne šanci Giedo van der Garde u Sauberu místo Estebana Gutiérreze a Susie Wolffová u Williamsu místo Valtteriho Bottase.
Testovací jezdkyně Williamsu se jako první vydala na trať, ihned ale hlásila problémy "s řazením nahoru." Inženýr ji radí, aby ponechala zařazený rychlostní stupeň, než prozkoumají data. Její minulé vystoupení v Silverstone bylo kvůli problému s motorem taky zkráceno. Tentokrát však nejde o tak vážné potíže - týkají se spíše telemetrie než převodovky samotné.
Susie Wolffová vyráží na trať v Hockenheimu (foto: Williams F1 Team)
Stručně k novinkám, které jsme si všimli v úvodu: Ferrari zkouší dvě různá přední křídla - s jedním a se dvěma výřezy v hlavním profilu, nasadilo i nové zadní křídlo. Sponzor Interwetten se objevil na lukrativním místě na bočnicích Lotusu.
McLaren má nové zadní křídlo s novým uchycením prostřednictvím centrálního pilíře: mezera mezi dvěma profily není rovná, ale zvlněná, v bočnicích se objevují dvě řady výstupků nad sebou - v úvodu ho zkoušel Magnussen. Drobné modifikace jsme zaznamenali na i na křídle předním a pro jen pro připomínku dodám, že Button od Německa spolupracuje s novým závodním inženýrem - s Tomem Stallardem (více zde).
Jízdu bez FRIC zavěšení komentuje závodní ředitel Eric Boullier slovy: "Naše auto jsme navrhli kolem FRIC systému a v Silverstone jsme využili druhý den k tomu, abychom porozuměli vozu bez něj. Zatím to jde dobře." Monoposty musí být nastaveny na vyšší světlou výšku a tužší, často pozorujeme, jak vyjíždějí v zatáčkách mimo trať.
Force India nasadila užší bočnice, které si vyzkoušela v Silverstone. Kvůli tomu se uprostřed nad krytem motoru znovu vypíná tzv. žraločí ploutev, protože chladiče, které byly původně nad převodovkou, byly přesunuty do bočnic. Díky odstranění předchozí vybouleniny má nová karosérie nižší odpor a vzduch může lépe proudit k zadnímu křídlu.
Pohled na přední křídla Ferrari (foto: Scuderia Ferrari)
Po 10 min měli všichni za sebou svá instalační kola a Williamsu se podařilo vyřešit potíže u Wolffové. Do výsledkové listiny se s časy jako první zapisují Caterhamy - Kobajaši 1:24,466 a Ericsson 1:28,480 min. Snadno je prvním pokusem překonává Magnussen - 1:22,888 a 1:20,417. Po 23 min se za něj na druhou pozici řadí Button (1:20,576).
Po 25 min se do čela dostává Rosberg (1:20,337), jenž se snaží vytěžit maximum z měkké sady pneumatik, kterou musí týmy po první půl hodině úvodního tréninku vrátit Pirelli. Vettelovi se ale ještě předtím daří svého krajana sesadit - 1:20,295 min (-0,042 s).
Po 30 min mizí všichni do boxů k výměně pneumatik a změně nastavení. Räikkönena ve snaze zajet měřený čas zbrzdil problém s vodním čerpadlem. Po krátké přestávce opouští jako první garáž Chilton a zajíždí kolo za 1:23,299 min, hlásí ale problém ovlivňující výkon motoru, zřejmě dobíjení ERS systému.
Kobajaši i Vettel se v první zatáčce dostává všemi čtyřmi koly za bílou čáru ohraničující trať, komisaři v posledních závodech takovéto kousky netolerovali a časy škrtali. Uvidíme, zda nulovou toleranci zvolí i v zítřejší kvalifikaci.
Lotus nastoupil na bočnicích s reklamou nového sponzora- společnosti Interwetten (foto: Lotus F1 Team)
Wolffová v polovině tréninku na Massu ztrácí 0,347 s. Vzpomínám si na slova technického ředitele Williamsu Pata Symondse, který v Silverstone řekl, že když nebude ztrácet více než půl sekundy, pak se z její strany bude jednat o "úctyhodný výkon." Jediný znatelný rozdíl mezi ní a Brazilcem je to, že je o něco méně agresivnější na plynu na výjezdu ze zatáček.
Po 55 min Vettela překonávají Button (1:20,087) a Ricciardo (1:19,697) - ten jako první pokořuje hranici 80 vteřin na kolo. Grosjean bojuje s DRS - křídlo se mu při brzdění nezavírá, proto musí do boxů. Maldonado nemůže svůj vůz E22 přimět ke správnému zatáčení, často míjí vrcholy zatáček, smýká se, monopost je nervózní.
Drápy vytahuje Hamilton a posouvá se na první příčku - 1:19,615 min. Velmi dobře si vede Kvjat, jemuž patří páté místo (1:20,337), je o čtvrt sekundy rychlejší než Vergne. Mladý Rus vypadá sebevědomě při brzdění do vlásenky - zpočátku byl několikrát dlouhý, nyní projíždí bezchybně.
Nico Rosberg připravuje svou ofenzívu (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Na čele sledujeme souboj Mercedesů - Lewis se sice o něco zlepšuje, ale Rosberg je o více než 4 desetiny rychlejší a vytlačuje ho z prvního místa - 1:19,131 min. Brit se pak zlepšuje na 1:19,196, poté zajíždí fialový první i druhý sektor, ale míří do boxů. Zajímavé hry spolu hrají chlapci!
Čtvrt hodinu před koncem se na třetí příčku za Mercedesy dostává Alonso - 1:19,423 min. Hamilton vyjíždí k dalšímu ostrému pokusu, stěžuje se však na nízký výkon, a proto se raději vrací hned zpět do boxů.
Mercedes bez FRIC zavěšení ale ani v závěru už nikdo neohrozil, může se těšit z dalšího tréninkového double. Nejblíže byl Rosbergovi s Hamiltonem Španěl s Ferrari (+ 0,292) a Ricciardo s Red Bullem (+ 0,566). Výbornou práci odvedla Wolffová, která na Massu ztratila jen 0,227 s. Desátým místem potvrdil zlepšení Sauberu Sutil.
Nejrychlejší sektory a maximální rychlosti prvního tréninku
Přehled všech časů: zde (PDF).
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.
Britský jezdec Haasu Oliver Bearman dostal penalizaci 10 míst na startu za incident při vjezdu do boxů během červené vlajky v závěru třetího tréninku. Ve vysoké rychlosti havaroval právě ve chvíli, kdy byl trénink přerušen.
Oliver Bearman čelí hrozbě přísné penalizace kvůli incidentu v pitlane během třetího tréninku v Silverstonu. Nešťastný moment tak může výrazně ovlivnit jeho domácí závodní víkend.
George Russell a Kimi Antonelli zaujali novou chladicí vestou, kterou používá na startovním roštu k udržení svěžesti. Mercedes tím ukazuje, že hledá výhody i mimo samotný monopost v reakci na extrémní podmínky moderní F1.
Charles Leclerc byl nejrychlejší v závěrečném tréninku před Velkou cenou Británie. Na Silverstonu budou o pole position rozhodovat doslova drobné rozdíly, které dávají Ferrari, McLarenu i Red Bullu reálnou šanci na první místo na startu.
Charles Leclerc je po pátečních trénincích na Silverstonu spokojený s tempem Ferrari, ale stále hledá ideální nastavení pro kvalifikaci. Tým zaostává za McLarenem a čeká ho výzva zvládnout nejisté počasí, které by mohlo ovlivnit závodní víkend.
Lewis Hamilton byl po pátečních trénincích v Silverstonu optimistický, když dokázal držet krok s Ferrari. Po složité první polovině sezony věří, že právě domácí Grand Prix může znamenat obrat k lepšímu.
Lando Norris a Oscar Piastri dominují sezoně 2025 a McLaren jim podle Zaka Browna umožní svobodně závodit. Věří, že jejich vzájemný vztah tím neutrpí.
Carlos Sainz z Williamsu dostal varování od FIA po incidentu během druhého tréninku na Velké ceně Velké Británie ve Silverstonu. Komisaři vyhodnotili jeho chování jako potenciálně nebezpečné, ale bez vážnějších následků.