Chybí Prostovi závodění? Jak se mu jezdilo v RB8 a co si myslí o kritizování Renaultu?

Red Bull
Red Bull, foto: Red Bull Racing
Jana Šrámková 14. července 2014 20:42
Sdílej:

V Silverstone se na trať opět vydal čtyřnásobný mistr světa Alain Prost, který se projel v mistrovském RB8. V rozhovoru pro oficiální stránky týmu se rozpovídal nejen o tomto zážitku.

Alaine, bylo to trošku narychlo, abychom tě dostali do auta, měl jsi šanci užít si ten zážitek z jízdy s RB8?Alain Prost: Vždycky si to užijete! Vždy je to hezké. Příprava byla krátká, ale bylo to jen kolo - preferoval bych delší stint. Ale i tak to bylo příjemné. Že jsem to udělal na tomto okruhu, se všemi těmi fanoušky, přináší to zpět všechny vzpomínky. Připomenete si staré dobré časy a vítězství.

Britskou velkou cenu jsi vyhrál pětkrát. Byl to okruh, který si obzvlášť seděl?AP: Myslím, že asi ano. Silverstone byl opravdu rychlý okruh. Byl obtížný a nebezpečný, ale byl to také okruh náročný na pneumatiky kvůli dlouhým zatáčkám. Je tam třeba odlišné nastavení oproti kvalifikaci a proto jsem tam byl tak dobrý i když jsem nestartoval z pole position.

Tvůj poslední mistrovský titul přišel ve voze navrženém Adrianem Neweym v roce 1993 a už jsi řídil RB6 (rok 2010) a nyní RB8 (rok 2012). Mají nějaké společné neodmyslytelné vlastnosti?AP: Nemůžete je srovnávat. Dvacet let je dlouhá doba! Moderní auta vypadají jinak, protože je na nich vše perfektně připraveno, ale co se řízení týče, není v tom zase tak velký rozdíl. Myslím, že větší rozdíl je mezi rokem 1983 a 1993 než mezi léty 1993 a 2012. Během doby, kdy jsem závodil, jsme byli svědky mnoha obrovských změn v F1. I dva roky byly velmi odlišné, zatímco Red Bully 2010 a 2012 jsou hodně podobné.

Alain Prost v Red Bullu RB8 (foto: Red Bull)

Už je to pár let, co jsme tě viděli jezdit soutěžně. Už jsi závodění oficiálně pověsil na hřebík?AP: Přestal jsem závodit před dvěma roky, ale jsem už v důchodu? No, nikdy neříkej nikdy, ale nyní nemám k závodění žádnou motivaci. Když závodím, beru to vážně - i když jsem jezdil na ledu. A když to berete vážně, zabírá to spoustu času. Musíte se tomu věnovat naplno a to je dnes čím dál náročnější. Abych pravdu řekl, nechybí mi to.

Renault je nyní velmi kritizován svými odběrateli, obzvlášť Red Bullem. Myslíš, že je to opodstatněné?AP: Někdy to zachází příliš daleko, ale rozumím tomu. Dobré na tom, když slyšíte kritiku je vědomí, že motivace a touha zvítězit je velmi silná. Red Bull a Renault vyhráli čtyři tituly a v F1 existuje koloběh. A ten praví, že budou dobré časy i zklamání. Je to součást hry, spolu vyhráváte a měli byste být schopni spolu i prohrávat. Ale je těžké to akceptovat, když jste tak silným soupeřem, takže si myslím, že jejich reakce je přirozená.

Témata:
Stalo se
Novinky
Kimi Antonelli

Mercedes přiveze do Spielbergu upgrade. Chce zvýšit náskok na Ferrari

Mercedes přiveze na GP Rakouska vylepšený monopost W17. Nové díly mají zvýšit výkon i spolehlivost po sérii technických problémů, které tým stály cenné body. Toto Wolff přiznal, že konkurence dotahuje náskok Mercedesu, ale věří, že s novinkami může tým ve Spielbergu bojovat o vítězství.

Novinky
Max Verstappen

Nejistota kolem budoucnosti Maxe Verstappena. Red Bull hledá řešení

Budoucnost Maxe Verstappena u Red Bullu zůstává nejistá, i když má smlouvu do roku 2028. Kvůli výkonnostním klauzulím tým usiluje o jistotu jeho dalšího působení. Během GP Rakouska budou pokračovat jednání o jejich možném odkupu, který by zabránil jeho předčasnému odchodu a posílil stabilitu týmu.

Novinky
Charles Leclerc v Rakousku.

Nebezpečné horko v Rakousku. FIA může aktivovat ochranná opatření

Formule 1 může během Velké ceny Rakouska aktivovat tzv. heat hazard protokol, protože se očekávají teploty vzduchu až ve vysokých 30 °C a teplota trati může přesáhnout 50 °C. Cílem je snížit riziko přehřátí a vyčerpání.

Novinky
Lewis Hamilton v Barceloně

Mercedes se ocitl pod tlakem. Lewis Hamilton s Ferrari stahuje náskok

Lewis Hamilton ovládl Velkou cenu Španělska s Ferrari po nasazení výrazného upgradu monopostu SF-26 a stáhl ztrátu na vedoucího Kimiho Antonelliho na 41 bodů. Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer věří, že britský pilot může při současné formě reálně bojovat o titul, pokud Ferrari udrží výkonnost.