V Silverstone se na trať opět vydal čtyřnásobný mistr světa Alain Prost, který se projel v mistrovském RB8. V rozhovoru pro oficiální stránky týmu se rozpovídal nejen o tomto zážitku.
Alaine, bylo to trošku narychlo, abychom tě dostali do auta, měl jsi šanci užít si ten zážitek z jízdy s RB8?Alain Prost: Vždycky si to užijete! Vždy je to hezké. Příprava byla krátká, ale bylo to jen kolo - preferoval bych delší stint. Ale i tak to bylo příjemné. Že jsem to udělal na tomto okruhu, se všemi těmi fanoušky, přináší to zpět všechny vzpomínky. Připomenete si staré dobré časy a vítězství.
Britskou velkou cenu jsi vyhrál pětkrát. Byl to okruh, který si obzvlášť seděl?AP: Myslím, že asi ano. Silverstone byl opravdu rychlý okruh. Byl obtížný a nebezpečný, ale byl to také okruh náročný na pneumatiky kvůli dlouhým zatáčkám. Je tam třeba odlišné nastavení oproti kvalifikaci a proto jsem tam byl tak dobrý i když jsem nestartoval z pole position.
Tvůj poslední mistrovský titul přišel ve voze navrženém Adrianem Neweym v roce 1993 a už jsi řídil RB6 (rok 2010) a nyní RB8 (rok 2012). Mají nějaké společné neodmyslytelné vlastnosti?AP: Nemůžete je srovnávat. Dvacet let je dlouhá doba! Moderní auta vypadají jinak, protože je na nich vše perfektně připraveno, ale co se řízení týče, není v tom zase tak velký rozdíl. Myslím, že větší rozdíl je mezi rokem 1983 a 1993 než mezi léty 1993 a 2012. Během doby, kdy jsem závodil, jsme byli svědky mnoha obrovských změn v F1. I dva roky byly velmi odlišné, zatímco Red Bully 2010 a 2012 jsou hodně podobné.
Alain Prost v Red Bullu RB8 (foto: Red Bull)
Už je to pár let, co jsme tě viděli jezdit soutěžně. Už jsi závodění oficiálně pověsil na hřebík?AP: Přestal jsem závodit před dvěma roky, ale jsem už v důchodu? No, nikdy neříkej nikdy, ale nyní nemám k závodění žádnou motivaci. Když závodím, beru to vážně - i když jsem jezdil na ledu. A když to berete vážně, zabírá to spoustu času. Musíte se tomu věnovat naplno a to je dnes čím dál náročnější. Abych pravdu řekl, nechybí mi to.
Renault je nyní velmi kritizován svými odběrateli, obzvlášť Red Bullem. Myslíš, že je to opodstatněné?AP: Někdy to zachází příliš daleko, ale rozumím tomu. Dobré na tom, když slyšíte kritiku je vědomí, že motivace a touha zvítězit je velmi silná. Red Bull a Renault vyhráli čtyři tituly a v F1 existuje koloběh. A ten praví, že budou dobré časy i zklamání. Je to součást hry, spolu vyhráváte a měli byste být schopni spolu i prohrávat. Ale je těžké to akceptovat, když jste tak silným soupeřem, takže si myslím, že jejich reakce je přirozená.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.
Red Bull vsadil na odvážnou strategii v nastavení Verstappenova vozu pro britskou Grand Prix – risk se však obrátil proti nim.