Mercedes a Red Bull reagují na úterní dopis FIA, podle níž je systém zavěšení typu FRIC nelegální: do Německa příští týden dorazí bez něj. Žádají však vysvětlení, proč najednou dochází ke změně.
Nejlepší "FRICaři" - Mercedes a Red Bull - se svého systému již zbavujíFIA týmy varovala, že pokud nastoupí s FRICem, mohou být vystaveny protestům ze strany soupeřů - a těm ve světle nového porozumění vyhoví. Takový systém je nyní pohyblivým aerodynamickým zařízením, které porušuje článek 3.15 technických pravidel.
Mercedesu trvalo 2,5 roku, než svůj FRIC vyladilo. K tomu jim pomohl inženýr Lotusu, kterého získali v roce 2013. Stáj z Enstone s ním experimentovala již od sezóny 2008 a je považována za jeho vynálezce.
Mercedes a Red Bull jsou v oblasti hydraulicky zasíťovaného zavěšení (propojená je přední náprava se zadní i pravá strana s levou) považováni za nejlepší. Systém kompenzuje klonění při rozjezdu či brzdění a také náklony do stran v zatáčkách. Několik let jej FIA v pohodě přijímala, nyní ale přichází náhle obrat.
Mercedes žádá vysvětlení"Systém byl používán dva a půl roku a bez námitek procházel všemi technickými kontrolami. Je těžké pochopit, proč najednou dochází ke změně náhledu na tuto věc," stěžuje si šéf Mercedesu Niki Lauda.
"Nechceme nadále investovat do technologie, která je pravidly dovedena ad absurdum. Proto je důležitější, aby nám FIA v tomto případě dala jasná vodítka. Chceme vědět, co je legální a co ne," pokračuje Lauda.
Mercedes nechce být vystaven riziku, že na něj někdo podá stížnost a prohraje. Lídr šampionátu proto zamíří ke své velké ceně do Hockenheimu bez FRICu. Totéž plánuje podle Auto Motor und Sport i Red Bull. Podle některých je v pozadí snaha omezit nadvládu Stříbrného týmu, podle odborníků se však rozložení sil nikterak zásadně nezmění. Německý tým je v jeho vývoji sice nejdále, ale bez tohoto systému odjel většinu předsezónních testů.
Do Německa míří týmy pro jistotu již bez FRICu (foto: Mercedes AMG F1 Team)
Zákaz sice utrpí nejvíce, přesto ne natolik, aby se na něj Ferrari či McLaren najednou dotáhly. Podle inženýrů se časy na některých okruzích zpomalí o nejvýše půl sekundy, Max Chilton hovořil o maximálně 7 desetinách (více zde).
Týmy nejsou postaveny v krátkém čase před neřešitelný problém při odstraňování FRICu. Force India s ním odjela dva závody, poslední čtyři závody bez něj. Nemusela přitom ani měnit křídla.
Paralela s hmotovými tlumičiCelá kauza mírně připomíná rozruch kolem hmotových tlumičů, s nimiž přišel Renault v roce 2005. V sezóně 2006 jej nasadily i ostatní stáje, žádná se v jejich využití nedokázala přiblížit vynálezci. V polovině sezóny je FIA zpochybnila jejich legálnost v obavách o jejich zneužití a zvýšení nákladů na vývoj.
Poté sklidila kritiku za to, že se snaží ovlivnit šampionát ve prospěch Ferrari, které sice hmotové tlumiče také využívalo, ale ne tak efektivně. O jejich zákaz usiloval především McLaren, Ferrari však pochopitelně neprotestovalo. Renault pak na Hockenheimu neměl nárok a trvalo mu dva závody, než se ze šoku vzpamatoval. Aerodynamika jeho vozu byla postavena kolem hmotových tlumičů. Fernandovi Alonsovi se i přesto nakonec podařilo získat s francouzským týmem druhý titul.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.