Anglický deník Mirror připouští, že současná F1 je příliš nudná, navrhuje proto tucet vtipných způsobů, jak zatraktivnit závody a nalákat víc diváků…
Už dlouhou dobu probíhá v různých kruzích, spojených nějakým způsobem s F1 diskuze, jak zatraktivnit šampionát F1. Objevují se nejrůznější nápady, naposledy ten schválený FIA – pevné restarty. Anglický deník Mirror situaci odlehčil a navrhl dvanáct jiných způsobů. Posuďte, zda mají šanci na úspěch…
Překážky na okruhu v duchu videoher – F1 se může hodně učit od autorů videoher – například slupky od banánů, olejové skvrny, čím neobvyklejší zatáčky, tím líp. Na škodu by nebylo umístění umělého ostrovu uprostřed vozovky, nejlíp s větrným mlýnem na jeho vrcholu, nebo se sochou uznávané motoristické osobnosti.
Alternativní trať – okruh by se mohl rozdělit na dva, nebo víc směrů, poté zase spojit, to by se mohlo opakovat víckrát. Některé cesty by pokračovaly na okruhu, některá by mohla vést do nejbližšího zábavního parku. Jezdec by musel víc přemýšlet a častěji by se opakovala situace, že po vyjetí z boxové uličky se ocitne na prvním místě.
Semafory – testování brzd bylo vždy důležité, usnadnit by to mohlo umístění přechodů pro chodce se semafory na určitých bodech okruhu. Jezdci, kteří nezastaví na červenou, budou vyloučeni ze závodu.
Větší týmy – obecně se říká, že týmová taktika škodí F1, ale všichni rádi vzpomínají na vztah Senna – Prost. Drama konfliktu mezi jezdci z jednoho týmu by mohlo být větší, kdyby jeden tým postavil do závodu 8 jezdců, přičemž by je nutil vycházet spolu co nejlíp, jako v realitních show.
Limitovaný počet mechaniků – v současnosti pobíhá v boxech kolem jednoho vozu i dvacet lidí a vše probíhá příliš hladce. Nudné! Jeden člověk s klíčem, který se zoufale snaží co nejrychleji vyměnit všechny čtyři kola by byl mnohem zábavnější.
Žluté vozy – kdokoliv, kdo vede aktuální pořadí jezdců v šampionátu, dostane žlutou barvu vozu jako v Tour de France.
Manuální řazení rychlostních stupňů – viděl už někdo Hamiltonův volant? Je tam víc přepínačů a knoflíků než ve vědeckém muzeu. Stirling Moss měl pedál spojky, řadicí páku a zdravý strach ze smrti. Vraťme se k základům!
Smyčky na způsob horské dráhy – jeden komentátor prý někdy řekl, že vozy F1 mají tak velký přítlak, že by mohli projet tunel v Monaku po stropě. Proč ne? Komu by se smyčky nelíbily?
Víc tunelů – upřímně, zapomeňme na lesk, slávu, historii, jachty. Skutečným důvodem, proč všichni milují Velkou cenu Monaka je, že má tunel.
Motocykly – milujeme F1, mnoho lidí miluje MotoGP. Pusťme je na stejný okruh ve stejném čase. Když je to dobré pro videohru Mario Kart, bude to dobré i pro Silverstone.
Skoky – to je ono! Ať vozy F1 skáčou přes vodní překážky, třeba i s krokodýlem, nebo aspoň s hady…
Udělejme závody dostupnějšími – na závodech F1 je slabá atmosféra. Někdo má zrovna povinný podnikový sportovní den, někdo zase prodá ledvinu, aby si mohl koupit lístek na závod, ale ještě není dostatečně zdráv. Proč to musí být tak drahé? Vraťme atmosféru na okruhy tak, že do tribun přilákáme skutečné fanoušky.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.
Australský talent Oscar Piastri zazářil v jediné tréninkové jízdě před Velkou cenou Miami, kterou však předčasně ukončil incident Olivera Bearmana. Krátké, ale intenzivní dopoledne tak přineslo nečekané pořadí a omezený prostor pro přípravu na víkendový program.
Max Verstappen a Kelly Piquet se stali rodiči, na svět přišla jejich první společná dcera. Pro čtyřnásobného mistra světa jde o výjimečný životní milník, jenž přichází v době jeho sportovní dominance a značí začátek nové kapitoly také mimo svět Formule 1.
Rivalové na okruhu v Miami se nemusí obávat, že by lesklá helma Landa Norrise ve tvaru disko koule narušila jejich výhled. Tento extravagantní design je podle jezdce spíše zábavný, než praktický pro závodní účely.
Max Verstappen a Kelly Piquet čekají své první dítě a je možné, že miminko už přišlo na svět. S touto radostnou novinkou se však pojí i otázka, jaké národnosti jejich dítě bude, vzhledem k různým kulturním kořenům obou rodičů.
George Russell hodnotí start sezóny Mercedesu jako příjemné překvapení, ale stále má obavy ohledně závodního tempa. Britský pilot se obává, že problémy z Džiddy by se mohly opakovat i v Miami.