Dilema Red Bullu ohledně motorů nabírá na obrátkách. Mohlo by pro Red Bull dávat smysl převzetí motorářského oddělení Renaultu ve francouzském Viry-Chatillon. Kdo by se postaral o vývoj?
Red Bull dal Renaultu do své domácí Grand Prix ultimátum a Francouzi lidem od Red Bullu slíbili, že jejich pohonná jednotka bude do té doby podávat odpovídající výkony. Nicméně právě výkon pohonné jednotky v Rakousku byl zklamáním. Není divu, že se v Rakousku paddockem rychle šířila zpráva, že by si Red Bull mohl začít jednotku stavět sám společně s firmou AVL z Grazu.
Štýrská firma je v F1 dobře známá, protože v minulosti spolupracovala s mnoha stájemi. Nicméně reálně vzato, stavba pohonného ústrojí by zabrala několik let. Teď ale přišla nová spekulace o tom, jak by Red Bull mohl tento čas zkrátit - mohl by totiž převzít motorárnu Renaultu ve Francii. Výhodou by bylo, že by společnost mohla pod svým jménem, možná pod jménem hlavního sponzora Infiniti, stavět svoje pohonné jednotky velmi rychle. Pokud by tedy měla aktuální pohonná jednotka Renaultu určitá slabá místa, o kterých už se také psalo, tak by se samotný Red Bull mohl postarat o jejich odbourání.
"Něco se musí změnit, pokud chceme zlepšit výkon. A to nejen pro tuto sezonu, ale mnohem důležitěji pro tu následující," řekl šéf týmu Red Bull, Christian Horner před několika dny. Brita také frustruje, "že jednoduše nebylo docíleno žádného zlepšení". Pokud by na výše zmíněné myšlence mělo být něco pravdy, tak by Red Bull mohl v rámci pravidel pro příští sezonu Renaultu s pohonnou jednotkou něco pomoci a kompletně nový agregát bychom mohli čekat pro rok 2016.
Do té doby by mohl rakouský koncern motorové oddělení ve Viry-Chatillon restrukturalizovat. Nakonec Red Bull má s Renaultem platnou smlouvu až do konce roku 2016. Ve Viry by ale mohlo dojít také k pořádnému zemětřesení a osazenstvo místní fabriky by se mohlo změnit výrazně. Red Bull by pak dosadil svoje lidi, kteří by se vyvarovali předešlých chyb a postavili kompletně novou pohonnou jednotku.
V posledních hodinách se také začlo mluvit o tom, že Lotus, který byl dlouhá léta továrním týmem Renaultu, možná v budoucnu bude využívat motory Mercedes. Motory Renault by tedy využíval už jen Caterham a oba týmy Red Bullu. Po finanční i sportovní stránce letos těžce bojující tým Caterham má s Red Bullem užší vztah, protože od nich odebírá také převodovky. Pokud by v budoucnu z Milton Keynes tedy odebírali celý paket, tak by to mohlo pokrýt část nákladů na vývoj. Nakonec týmový šéf Caterhamu, Cyril Abiteboul, v minulosti pracoval pro Renault v jejich motorářském oddělení.
Jisté je, že konzultant Red Bullu pro motorsport, Helmut Marko, byl v poslední době ve Viry-Chantillon velmi často. To ale na druhou stranu vzhledem k velkým problémům agregátů Renaultu zkraje sezony a podané ruce právě z Milton Keynes a Faenzy nemusí nutně značit blížící se převzetí Red Bullem. Pokud by ale na této myšlence bylo něco pravdy, tak by se o vývoj pohonné jednotky v budoucnu mohla postarat dvě esa - Adrian Newey a jeho dřívější kolega z dob McLarenu, Mario Illien.
Newey bude u týmu i v budoucnu, byť v roli jakéhosi mentora, nicméně má se starat především o další projekty. Konstrukce nové pohonné jednotky by mohla být přesně tou výzvou, kterou Adrian znuděný neustále se zpřísňujícími se pravidly v oblasti aerodynamiky hledá.
Mario Illien byl hlavní osobou stojící za velmi silnými pohonnými jednotkami Mercedesu v 90. letech. On sám potvrdil pro německý 'Sport Bild', že byl členem pracovní skupiny, která navrhovala pravidla pro nové pohonné jednotky. Jejich vzájemná spolupráce by tedy mohla být možná. "Kontakt mezi Adrianem a Mariem je stále velmi dobrý," řekl Helmut Marko pro Sport Bild.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.
Zak Brown znovu rozdmýchal spekulace o budoucnosti Maxe Verstappena a jeho možném odchodu z Red Bullu. Šéf McLarenu naznačil, že přestup k Mercedesu není mimo hru, čímž opět rozvířil dění v paddocku.
Oliver Bearman otevřeně promluvil o finančních obětech, které jeho rodina podstoupila, aby mu umožnila nastartovat závodní kariéru. Zároveň sdílel, jaký zlomový moment mu přinesl klíčovou příležitost a jak se musel psychicky připravit na náročnou debutovou sezónu ve Formuli 1 s týmem Haas.
Adrian Newey od svého příchodu do Aston Martinu před sezonou 2025 nezná odpočinek a pracuje naplno. Jeho cílem je co nejrychleji posunout tým mezi špičku formule 1.
Ferrari údajně připravuje vylepšení posilovače řízení u svého vozu SF-25 na nadcházející Velkou cenu Maďarska. Tato změna by mohla zlepšit ovladatelnost a výkon týmu na technickém okruhu.
Valtteri Bottas prozradil, že během povinné vojenské služby ve Finsku absolvoval výcvik ostřelovače, který mu pomohl lépe zvládat tlak i soustředění. Klid a přesnost z armády dnes využívá i v kokpitu formule.
Situace uvnitř Red Bullu se dál komplikuje. Ralf Schumacher je přesvědčen, že pokud se tým rychle nestabilizuje, Max Verstappen z něj odejde.
Yuki Tsunoda si při návštěvě italského jezera Como vybral slabší chvilku. Jeho mobilní telefon zmizel neznámo kam. Mladý japonský jezdec však situaci bere s nadhledem a místo paniky se obrátil na své fanoušky s prosbou o pomoc při hledání.
Známý komentátor F1 Martin Brundle rozebral rozhodnutí Christiana Hornera a poukázal na moment, který považuje za zásadní pochybení v řízení týmu Red Bull.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.