SPIELBERG - 2. TRÉNINK; Také odpoledne v Rakousku kralovaly Mercedesy, tentokrát ale za kratší konec tahal Nico Rosberg, jenž na svého týmového kolegu Lewise Hamiltona ztratil necelé 4 desetiny sekundy. Třetímu Fernandovi Alonsovi na Ferrari už scházela další půl sekunda.
Odpolední část zahájil Ericsson s Caterhamem - dobrou zprávou tedy je, že tým vyřešil problémy s elektroinstalací, které ho vyřadily v prvním tréninku. Brzy vyrazil také Sutil, jenž měl potíže s hadicí turba a ráno skončil také předčasně.
U Red Bullu musel Vettelovi po smyku v závěru prvního tréninku vyměnit celou podlahu. Totéž je čekalo u Ricciarda, který se ve stejném místě (v poslední zatáčce) dostal také mimo trať. Opravy stihli včas. Mercedes potvrdil, že Rosberg skončil dříve kvůli problému s čerpadlem chladicí kapaliny ERS systému. Také zde se podařilo vše vyřešit.
Piloti ihned najížděli do měřených kol - Sutil 1:15,718, Ericsson 1:16,230 a Chilton 1:18,694 min. Němec si se Sauberem ale stěžuje na "problémy s vyvážením vozu, nervozitu a nepředvídatelné chování v rychlých zatáčkách, časté blokování předních kol. Opravdu to nemůžu řídit vyvážením brzd."
Na horní straně nosu McLarenu se objevily kamery, díky kterým tým měřil prohýbání předního křídla. Ferrari se sice nechalo slyšet, že by mu měl Spielberg vyhovovat mnohem více než Bahrajn či Kanada, stále však bojuje s nárazovým dávkováním výkonu své pohonné jednotky, kvůli níž se Räikkönen v Montrealu neočekávaně dostával do smyku (více zde).
Kimi Räikkönen na počátku druhého tréninku v Rakousku (foto: Scuderia Ferrari)
Na okruh se vydávali na měkké směsi, super-měkkou si nechávali na později. Po úvodních rychlých kolech se na čele vystřídali Button (1:11,403), Rosberg (1:11,279) a Alonso 1:11,217 min. Druhou čtvrthodinu zahájil zlepšením Alonso (1:10,899) a Mercedesy - Rosberg 1:10,835 a Hamilton 1:10,525.
Piloti Mercedesu se dále přetahovali o místo na čele: Lewis se nejdřív dostal na 1:10,460, Nico odpověděl časem jen o 39 tisícin pomalejším - stále na měkké směsi. Super-měkké pneumatiky jako první po půl hodině vytáhli Chilton a Kobajaši.
O kolik se na měkčí sadě gum zlepšují nejrychlejší? Hamilton se ihned dostává pod hranici 70 vteřin - 1:09,652 a 1:9,542 min. Rosbergovi se na nich tolik nedaří, stáhl zatím pouze desetinu ze svého maxima (1:10,399).
Dopředu se pomalu propracovává Red Bull, který měl dle německých médií již zahájit přípravy na vývoj vlastní pohonné jednotky: Vettel (1:10,807) se dostává v polovině tréninku před Buttona (1:10,813), Ricciardo je za ním (1:10,920). Vyrovnanost vozů potvrzuje Magnussen (1:10,936), desátý Vergne (1:10,972) či jedenáctý Räikkönen (1:10,974 min) - šest jezdců dělí 0,167 sekundy!
Valtteri Bottas se opět držel vysoko, s Fernandem Alonsem z Ferrari patřil k nejrychlejším vozům za Mercedesy (foto: Williams F1 Team)
Hülkenbergovi (a nejen jemu) činí potíže vítr: "Zkrátka se to nedaří. Mám hodně problémů s větrem v zádech. Musíme zkontrolovat aerodynamiku, vůz se nechová zdravě. Jednoduše to není dobré."
V poslední půlhodině se týmy začaly soustředit na delší jízdy s větším množstvím paliva a na okruhu se objevují kapky deště. Button rádiem hlásí, že zažívá "stejnou věc jako před dvěma týdny." Vzhledem k trápení jeho týmu v Kanadě to není moc dobrou zprávou.
Zřejmě se jedná o to, že velmi rychle zničil super-měkké pneumatiky (už ve druhém kole). Tým doufal, že se mu to podaří vyřešit, k pokroku v této oblasti ale zatím pravděpodobně nedošlo. Oproti měkkým pneumatikám dokázal zajet o 0,6 sekundy rychlejší kolo.
McLaren přitom do Rakouska dovezla rozsáhlý balík vylepšení: nové přední křídlo, přední brzdové kanálky i podlahu. Přední křídlo už není tak velké, ale je propracovanější, má zakřivenější tvary a přední kaskádová křidélka jsou menší. Krom vylepšení přítlaku v přední části by to mělo pomoci proudění vzduchu směrem dozadu.
Kevin Magnussen vyjíždí na super-měkké směsi pneumatik (foto: McLaren Mercedes)
S novinkami je spokojená Force India, byť Pérez stojí v garáži. Nemá žádný problém, jen vyhodnocujeme některé nové díly, abychom věděli, zda fungují nebo ne. Musíme udělat jen určité změny v nastavení. Vylepšení hned fungovala, učinili jsme některé změny, abychom prozkoumali, v jakém rámci se pohybujeme.
Potřebujeme se dostat zpět tam, kde jsme byli dnes ráno. Rádi bychom se dostali s oběma vozy v kvalifikaci mezi nejlepších deset a získali slušnou porci bodů," říká provozní ředitel Otmar Szafnauer. Dnes v 16 hod ho čeká nové jednání s komisaři FIA, tým chce dosáhnout zrušení trestu pro Péreze (odsun o pět míst na roštu) za kolizi s Massou.
Hamilton čtvrt hodiny před koncem odmítá pokyn týmu, aby zajel do boxů: "Myslíme si, že se blíží změna počasí, potřebovali bychom si tedy ještě vyzkoušet druhé pneumatiky." Lewis odpovídá: "Cítil jsem se na nich OK, jen bych si chtěl vyzkoušet, jak se chovají tyto." Proto dostává povolení absolvovat ještě jeden okruh. Krom toho se mu zdá, že mu "trochu schází výkon." "OK, podíváme se na to," ujišťuje ho rádiem inženýr.
Počty kol ujetých ve druhém tréninku (vlevo) a za pátek celkem (vpravo)
V závěru Brita již nikdo nepřekonal, nejblíže mu byl Rosberg s druhým Mercedesem, Ferrari pilotované Alonsem zaostávalo skoro o sekundu. Tým mu sděluje, že "tohle tempo je stále OK, konkurenceschopné.. s výjimkou Mercedesu." Ze zbytku pole jsou na tom velmi dobře Williamsy s Bottasem a Massou, jenž na svého týmového kolegu ztratil 2 tisíciny sekundy.
Přehled nejrychlejších sektorů, jejich součtů a maximálních rychlostí
Přehled všech časů: zde (PDF).
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.