Ferrari podobně jako ostatní týmy F1 připravuje pro Monako speciální balík, který v sezóně již nepoužije. Vymyká se obecnému vývoji v Maranellu, kde mají za cíl v příštích závodech stáhnout náskok Mercedesu.
"Tento závod se od ostatních liší, proto stojí mimo náš celkový vývojový program, v němž volíme přístup na míru ke každému závodu," potvrzuje Simone Resta, zástupce hlavního konstruktéra Ferrari, výjimečnost Monaka, pro které vyvíjejí jednorázový aerodynamický balík.
"V Maranellu v současnosti velmi pracujeme na tom, abychom v závodech, jež následují po Monaku - v Kanadě, Rakousku, Velké Británii atd., představili novinky, které by pousnuly výkonnost F14 T tak, abychom stáhli náskok nejrychlejších."
"V Monaku musíme odvést specifickou práci na nastavení týkající se vertikální tuhosti a rozsahu náklonu auta, aby pilot získal co nejvíce přilnavosti na hrbolaté trati," popisuje jedinečné nároky této úzké a klikaté městské dráhy.
Fernando Alonso v ulicích Monte Carla (foto: Scuderia Ferrari)
"Abychom vozům poskytli maximum mechanické přilnavosti, dodá Pirelli měkké a superměkké pneumatiky. Tato volba také pomáhá s trakcí a při brzdění. Tyto směsi se snadněji zahřívají, což je obzvlášť užitečné v kvalifikaci.
Pozornost věnujeme zejména zatáčení, obzvlášť kvůli vlásence - nejužší a nejpomalejší zatáčce v celém kalendáři F1, a zavěšení, které je upraveno tak, aby se vyrovnalo s tím, že zde v Monaku je normální, když se vozy dotýkají bariér.
Velmi důležité je kvůli nedostatku dlouhých rovinek zajistit adekvátní chlazení, obzvlášť pro brzdy a motor, zatímco převodovka prochází náročným testem, když zde piloti řadí častěji než na kterémkoliv jiném místě," pokračuje Resta.
Video: zástupce hlavního konstruktéra Ferrari o nárocích Monaka (zdroj: Youtube/Scuderia Ferrari)
Ať už týmy věnují nastavení sebevíce času, skutečný rozdíl v Monaku vytvářejí piloti: "Pro jezdce je důležité, aby jeho důvěra během víkendu rostla, aby nalézal limit zatáčku po zatáčce." Kimi Räikkönen k tomu velmi stručně dodává: "Nemůžete udělat žádnou chybu, protože jinak to obvykle znamená konec."
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.