Renault dal dnes v Silverstone vzpomenout na krásnou turboéru Formule 1. Závodní jezdec Lotusu Romain Grosjean prohnal slavný vůz RE40, k vidění byly také RS01 i Lotus 98T. Akci si s námi můžete připomenout prostřednictvím fotografií.
Turba se do Silverstone během 50. Velké ceny Británie letos vrátí po 25 letech. Renault tam však se starými motory zamířil již dnes a předvedl nám nádhernou podívanou.
Na okruhu se objevil vůbec první monopost poháněný přeplňovaným agregátem: RS01. Tento žlutý vůz s 1,5l V6 motorem v roce 1977 po okruzích proháněl Jean-Pierre Jabouille, jeho výkon dosahoval 525 koní při 10 500 ot/min. Prvním vítězstvím ve Velké ceně Francie 1979 v Dijonu dal najevo, že cesta turba je tou správnou: v polovině 80. let po přechodu na dvojitá turba pak výkon dosahoval 1000 koní, v kvalifikačním režimu dokonce až 1300 koní (viz níže).
Grosjean si na trati zařádil s 4,4 m dlouhým a 2,14 m širokým vozem RE40, s nímž Alain Prost vyhrál Velkou cenu Británie v roce 1983. Výkon tohoto 1,5l V6 motoru v té době dosahoval slušných 880 koní (v závodě dle konfigurace 650 - 750 koní). Prost s ním tehdy uspěl také ve Francii, v Belgii a v Rakousku, pole position získal v San Marinu, v Monaku a v Brands Hatch. V šampionátech Renault i Prost obsadili druhá místa. Jeho celková hmotnost včetně jezdce dosahovala 595 kg.
Romain Grosjean si užil jízdu s historickým Renaultem RE40 (foto: Renault Sport F1)
A jaký měl z jízdy dojem Grosjean, který má zkušenosti s novými hybridními pohonnými jednotkami, kterým letos také pomáhá jedno turbodmychadlo? "V některých chvílích se to chovalo stejně jako dnešní F1, v jiných velmi odlišně. Hlavním rozdílem je pozice pilota a fakt, že sedíte na přední nápravě. Ovladatelnost motorů je samozřejmě velmi odlišná - cítíte, že nemají žádný výkon, a pak to najednou kopne a s emocemi a pocity šílíte."
"Pak je velmi odlišná převodovka, chvílí to trvá, než si na ni člověk zvykne. Cítíte brzdění, přítlak, smyky a auto si jede tam, kam chce. Bylo to velmi příjemné se projet. Přál bych si, abych mohl jezdit ještě pár kol. Cítíte rozdíl mezi letošními turby. V těchto starých autech potřebujete tlak 2,2 barů a pak to kopne. V závodě by to bylo těžké.
Přišel pak za mnout Rob White a řekl mi: 'Tak teď už si letos nebudeš nikdy stěžovat na odezvu!' a já jsem mu řekl, že rozhodně ne. Technologie, kterou máme letos, jízdu s turbem oproti tomuhle činí velmi snadnou," popisuje své pocity Grosjean.
Krásky v Silverstone (foto: Renault Sport F1)
K vidění byl i Lotus 98T - slavné JPS auto, s nímž závodil Ayrton Senna a Johnny Dumfries. Šlo o poslední neomezené turbo a piloti s ním dosahovali úspěchů zejména v kvalifikaci, kde se těšili z výkonu 1300 koní při plnicím tlaku 5,7 barů (v závodě 1000 koní při tlaku 4 barů).
I přesto byl ale monopost úžasně ovladatelný. Obsahoval několik velkých novinek včetně nastavitelné světlé výšky jezdcem z kokpitu či vstřikování vody. Dodnes jde o nejrychlejší Lotus, protože ve Velké ceně Mexika 1986 dosáhl rychlosti 346,9 km/h.
Fotografie z dnešní akce včetně několika souvisejících historických snímků najdete pod článkem.
Lando Norris sportovně uznal, že Oscar Piastri si vítězství ve Spa plně zasloužil. Přiznal, že ani bezchybný výkon by nestačil, protože Australan zvládl klíčové momenty lépe a celý závod měl pod kontrolou.
Oscar Piastri skvěle odstartoval do proměnlivé Velké ceny Belgie a dravým manévrem překonal Landa Norrise, čímž znovu získal převahu v týmovém souboji o titul a zajistil si výhru v belgickém Spa-Francorchamps.
Velká cena Belgie F2 ve Spa přinesla nečekaný zvrat, když byli oba původní vítězové hlavního závodu penalizováni za technická pochybení. Vítězství tak připadlo Romanu Staňkovi, který slaví svůj první triumf v hlavním závodě Formule 2.
Helmut Marko věří, že Max Verstappen stále může získat titul mistra světa pro rok 2025. Samotný jezdec ale zůstává skeptický a optimismu se brání.
Lewis Hamilton, Fernando Alonso a Andrea Kimi Antonelli nasadili ve Spa nové pohonné jednotky pro sezonu 2025. Carlos Sainz mezitím upravil nastavení vozu po nevydařené kvalifikaci.
Alex Dunne ovládl deštěm ovlivněný závod ve Spa a díky třetímu vítězství sezóny se vrátil do čela šampionátu F2. Na stupních vítězů ho doplnili Arvid Lindblad a potřetí v řadě i Roman Staněk.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.
Martin Brundle vyzval Mercedes, aby pevně podpořil nováčka Andreu Kimiho Antonelliho, který čelí rostoucímu tlaku. Podle něj mladý jezdec potřebuje klidné zázemí, aby mohl naplno rozvinout svůj potenciál.