Simona de Silvestrová se Sauberem o víkendu testovala ve Fioranu. Jaké byly po skončení její dojmy?
První den zvládla švýcarská závodnice s dva roky starým monopostem 112 kol (336 km). Z počátku se zaměřovala na základní jízdy, dostávala do provozního rámce pneumatiky a brzdy a opatrně hledala limit vozu.
Pak se věnovala krátkým jízdám a v sobotu před obědem si vyzkoušela i ostré kolo na nových pneumatikách. Odpoledne znovu zajížděla kratší úseky, s inženýry zkoumala data a lépe poznávala auto.
"Simona odvedla velmi solidní práci. Bylo hned jasné, že je zkušenou pilotkou. Šlo o dobrý start s vozem F1 - v takový, jaký jen můžete chtít. V sobotu si nemohla přát více," hodnotil první den testovací inženýr Paul Russell.
2 really great and successful days @OfficialSF1Team no words to describe driving an F1 car. I m just in love with it !!!
— Simona De Silvestro (@simdesilvestro) April 27, 2014
A dojmy De Silvestrové? "I když je jízda s vozem F1 něčím velmi zvláštním, nebyla jsem ráno moc nervózní.... Co na mě nejvíce zapůsobilo, byl přítlak auta a brzdění. Během mého prvního kola byly brzdy studené, ale i tak zpomalení předčilo mé dřívější očekávání.
Přetížení ve voze jsou mnohem vyšší než to, co jsem zažívala v IndyCar. Fyzicky se cítím docela dobře, což je určitě výsledkem mé přípravy v předchozích měsících. Tvrdě jsem trénovala, což se vyplatilo," řekla v sobotu.
Simona de Silvestrová při testu ve Fioranu s aktivovaným DRS (foto: Sauber Motorsport AG)
V neděli přidala dalších 68 kol (204 km), čímž během dvou dnů překonala 500 km potřebných pro udělení superlicence FIA - jenže ty se se starším vozem nezapočítávají. Její Sauber C31 poháněný atmosférickým 2,4litrovým V8 motorem Ferrari nebyl vybaven KERSem, navíc jezdila na zvláštních pneumatikách Pirelli, které se od těch závodních liší. Během dne se neustále zlepšovala a nezaznamenala sebemenší problém.
"Šlo o další dobrý den. Vše se mi zdálo ještě bližší než včera, kdy pro mě věci byly nové. Udělali jsme určité změny v nastavení, takže jsem měla příležitost vnímat tyto změny a poznat, jak na ně auto reaguje.
Mohu říci, že se v něm už cítím jistě, což je velmi pozitivní. Jsem celkem spokojená s tím, co jsem během dvou dnů dosáhla. Velké díky patří týmu, který odvedl báječnou práci v tom, jak mi vše vysvětlil a dal mi čas, abych vše mohla vstřebat.
Měla jsem hodně otázek a inženýři mi všechny zodpověděli. Našli si čas, aby mi ukázali data a prodiskutovali je se mnou do všech detailů. Už se těším na další možnost testovat s vozem C31," popisovala šťastná De Silvestrová.
Video: Jedno kolo se Simonou (zdroj: Sauber F1 Team/Youtube)
Tuto příležitost dostane opět za 3 měsíce: 25. - 27. července ve španělské Valencii.
Fotografie z víkendového testu se Sauberem ve Fioranu najdete pod článkem. Tapetu na plochu s De Silvestrovou a Sauberem C31 najdete zde.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.